Tasavvuf Ve Vahdet-i Vucud Inanci

Konu, 'Tasavvuf Nedir?' kısmında KavlulFasl tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. salah-ad-din

salah-ad-din Islam-TR Üyesi

subhanallah...
    herkesi tekfir etmek kadar, sözünü beğenmediği herkesi "tekfircilik"le itham etmek de sakat bir anlayış.

kendi adıma konuşayım:
    "osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışı hatalıdır"
    cümlesini osmanlının bazı dönemleri hariç kabul edebilirim.

şimdi de ben sorularıma cevab alabilir miyim?
  2. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

osmanlıda hadler konusunda net bilgim olmamasına rağmen bildiğim , hadlerin uygulanmaya çalışıldığıdır. Belki dönem dönem bazı hadlerin uygulanamamış olması ihtimalini de düşünüyorum.
    İslam tarihinde hangi devletin içinde halkının (vatandaşının) tamamı dediğin gibi İslamı tam kabul eden müslüman-dindar bir toplum olmuştur? Hiç itiraz etmediklerini sadece sonuca bakıp laikliğin yıkılmamış olmasında mı anlıyorsun? istiklal mahkemelerinde ne alimler sallandırıldığını gören halk baskı ve dipçik ile bastırılmış olmuş olamaz mı? Tabi ki içindeki gayrı islami topluluklar ve nefsine yenik cahill muslumanlar olmuş olması zaten normaldir.
    Böyle durumlar var diye bakalım konuyu nereye getireceksin.
  3. salah-ad-din

"... Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur." (ra'd/11)

ayetini hep beraber tefekkür edelim inşaallah

4. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

1 taliban senin de cevabını acil bekliyorum.
  5. Habibullah

Habibullah İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

ahim ALLAH celle celauhu kolaylık versin sana ve senden razı olsun
  6. salah-ad-din

bu üslubla konuşursan yazdığım cevabı geri silerim. herşeyden evvel cenab-ı Allah'a karşı sorumluyuz. niyetimiz hakkı anlatmaksa bu, böyle olmamalı.
  7. Abdulmuizz Fida

Peki "bazı dönemleri hariç" dediğin ; çoğu dönemdeki " Osmanlıyı ve halkını tekfir ediyoruz deyin ve kendiniz gibi tekfir eden alimleri delilleriyle sayın" sorumuza cevabını bekliyorum.
  8. Abdulmuizz Fida

Kendi yazını ne yaparsan yap, burada bir konu hakkında görüş bildirip suçluyorsan , karşı cevabı dinleyip sorusuna ya cevap vereceksin , ya da vermiyorum diyeceksin. Eğer soruya cevap veremiyorsan cevabından dolayı bir şeylerden korkuyordur ki yazamamıştır.
    Bu durumda da benim için mesele anlaşılmış olacaktır.
  9. salah-ad-din

üslubunu düzeltmedikçe cevab vermeyeceğim
  10. Abdulmuizz Fida

Senin cevabın benim için netleşmiş oldu, anladım, şimdi kısa bir sure daha 1talibanı bekliyorum
  11. Abdulmuizz Fida

Aşırı Tekfirci zihniyet öyle bir hastalıktır ki , alakasız tüm konularda (tasavvufi bile) konuyu aşırı tekfire dayandırarak , konu başlığını unutturabilmektedir!

Osmanlıyı laik demokratik Tc ile bir gören anlayış sahibine sormuş olduğum ;

Sualine ; ısrarla cevap istememize rağmen "ne tekfir etmiyoruz" diyebilmişler , ne de tekfir ettikleri hakkında istediğimiz belgeleri sunabilmiş olduklarından dolayı 1taliban ve salah-ad-din isimli aşırı tekfirciliğe ait görüşleri dillendiren uyeler forumdan uzaklaştırılmışlardır.

Not : Salah-ad-din, osmanlının bazı dönemlerini tekfir etmemiştir.
  12. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

Şimdi artniyetini böyle alanen göstermezsen alttan alıp yanıt yazılır. Ancak yorumlarınızın birçoğu zan ile iftiradır.Osmanlıyı geçtim ilk dönem tc bile senin dediğin hiç itiraz etmeden birkaç yılda laikliği kabul ediyora girmez. Allah'tan kork nasıl böyle birşey dersin.

Senelerce halk isyan etti, onlarca sene zaman zaman rejime karşı ayaklanma çıktı. Hepsi istisnasız asılarak (inşAllah) şehid edildi.

Sonra gel buraya seneler sonra oturduğun yerden onlar birkaç senede laikliği kabul etti de. Varya islam devleti olsaydı o zaman bu sözlerinin hesabını verirdin ondan dolayı böyle iftira ile rahat rahat konuşuyorsun ama unutmaki bu işin ahiret boyutu var ve bu sözlerinin hesabını vereceksin.

Sarığı islam bilip, islamından dolayı şapka giymeyenler bile asıldılar. Katliamlar yapıldı.

Allah'tan kork. Bu dediklerimin binde biri sen tağuta baş kaldıramadan gelip burada böyle atıp tutuyorsun ya...

Ağzı olan konuşuyormuş hakketten.
  13. IsLaM4eVeR

Kardeş bence sen yazılarına dikkat et. Bizi kırıcı olmakla itham ediyorsun ama yazılanlar nereye varıyor farkında değilsin.

Kimse bizden müslümanların böyle ayak takımı ağzıyla delilsiz tekfir edilmesi durumunda yumuşak olmasını beklemesin. Sert karşılanması gereken biri varsa o da böyle itfira ile delilsiz müslüman toplulukları tekfir edenlerdir.

Bazılarıda forumda gördüğüm kendini gizliyor tam akidesini net yazamıyor bu ve buna benzer konularda aylar sonra da olsa belli ediyor. Bununda islamda bir yeri var ama neyse...
  14. IsLaM4eVeR

Ahi dikkat et bu heves tekfirciler(aşırıya kaçanlar)in hasletlerinden biridir.
  15. IsLaM4eVeR

al birini vur ötekine.

Verdiği selam tipi bile akidesini belli ediyor.

Sizin bu zanla konuşup hüküm koymanız hepinizin ortak özelliği. Oradan hemen zıplamıssın, demişsin ki mahmudlarla muratlarla haşrolunursun,burada mahmudun muratın yaptıklarını savunan mı var.

Geçmissin karşıma laik demokrat kafir dediğin tarihçilerden duyduğun bilgiyle konuşuyorsun, senin murat hakkında mason demen bile islamda bir yere katamazsın kitap okumazsınız etmezsiniz, islam alimlerinin bu konulardaki kaynakça kitaplarlarını araştırmadan iki üç kulakdan dolma çoğuda kafir dediğiniz yerlerden alınma yorumla gelip böyle seviyesizce zanla yazın.

İslamda delilsiz zan ile iftira atanın hükmüne bir bak bakım ne yazıyor.

Osmanlının islama hizmetini böyle küçümsemeniz sizi büyültmez aksine yerin dibine sokar. Bugün kafir natayo karşı nasıl mucahidler savaşıyorsa 6 asıra yakın osmanlı dünyada müslümanlara hizmet etti. Kör olan tabii bunları göremez.
  16. IsLaM4eVeR

Pardon ahi,

salah-ad-din

Sade Üye
    Status :
    Kardeşine Dua Et : 137
    63 Mesajda 86 Dua Aldı

şubat 2011 de üye olmuş. Mayısdayız. Daha 4. ayı bile dolmamış.

Bizim bu atma konusunda hatamız olursa hatamızdan döneriz ancak kişilerin şunu artık bilmesi gerekir, tekfir öyle zan ile yorum ile olmaz. Bunun kuralları vardır ve forum bunun yeri olamaz. Forumda yapabileceğimiz görüşleri açıklayıp amaç karşıdakine herhangibi fikri empoze etmekten çok farklı görüş açılarını, göremediğimiz delilleri görüp bunları araştırma yeridir. Getirilmiş delillere bakmadan araştırmadan o yanlış bu doğru demek forumun mantığına ters aksi halde mesele s.... yarıştırmaya döner.

Sen de görüyorsunki onca insana karşı belkide fazladan alttan alıp yanıt yazma oluyor bu konuda mesala abdulmuizz daha sabrlı Allah ona merhamet etsin, ancak mesele delilsiz hüküm koymaya gelince ve o hükmün içinde sen de üstte görüyorsun ki edilen dualarda içinde biz de gidiyoruz.

İnsanın bilmediğini sorması sorgulaması kadar doğal bir şey elbette olamaz. Ancak bilmeyen bilmediğini kabul etmesi gerek yoksa ortada kuran sünnet kalmaz. Nefsler devreye girer.
  17. abdullah ebu muslim

abdullah ebu muslim Islam-TR Üyesi

ben salah-ad-din,
    yanlış anlaşılmaktan Allah(cc)'a sığınırım.
    bu forumda, ne osmanlıyı ne de küfrü açık olanlar hariç herhangi birisini tekfir ettim. kendimi tekfir yapacak ruhsatta da görmüyorum.
    bu böyle biline...

selametle...
  18. Abdulmuizz Fida

Eğer seni yanlış anlamışsak önceden sorduğum şu sorunun cevabını verki görelim nasıl demişsinde biz nasıl anlamışız :

Peki "bazı dönemleri hariç" dediğin ; çoğu dönemdeki " Osmanlıyı ve halkını tekfir ediyoruz deyin ve kendiniz gibi tekfir eden alimleri delilleriyle sayın" sorumuza cevabını bekliyorum.

Bazı dönemlerini şöyle "
    "osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışı hatalıdır" kabul ettiğini söylüyorsan ; Osmanlının diğer pek çok dönemini nasıl görüyorsun?
  19. abdullah ebu muslim

abdullah ebu muslim Islam-TR Üyesi

bir daha bu forumda yazacağımı düşünmüyorum. bu son mesajımı da okuyup beni forumdan uzaklaştırabilirsiniz. ancak Allah(cc) rızası için bunu yaparken beni tekfircilikle itham etmeyim. (tekfir etmeden tekfirci olmak geçekten acı verici)

ben osmanlının yaptığı her savaşın, çıktığı her seferin cihad gayesiyle olmadığınıa inanıyorum.
    ayrıca osmanlı'nın her döneminin homojen bir yapı segilemediğini siz de biliyorsunuz. osmanlı altı yüz küsur sene ayakta kalmıştır. bunun bir dönemi hilafet, bir dönemi değildir.(buradan hilafet olmayan dönemi tekfir ediyorum anlamı çıkmasın) son dönemde ise çok karmaşık bir yapıya bürünmüştür. her neyse demem o ki: osmanlı total olarak katıksız bir islam devleti değildir. günahkar diyebilriim fakat kafir diyemem. kaldı ki osmalı birçok büyük islam alimi de yetiştirmiştir. sonuçta bu alimler de o halkın içerisinden çıkmıştır. ancak ayette de belirrtildiği üzere bir kavim durumunu değiştirmedikçe Allah(cc) o kavmin durumun değiştirmez. biz de osamnlının özellikle son dönemlerinde birçok bid'atler ve hurafelr türediğini biliyoruz. Allah(cc) bu toplumun yapısını değiştirdiyse bu bizim günahlarımızdandır.(allahualem) kimse speküle etmesin; laik sisteme direnen şeyhleri, mollaları ben de biliyorum. ben genel durumdan bahsediyorum.

ben, buna inanıyorum. bundan sonra bana "tekfirci" demek ya da dememk size kalmış. yanlış anlaşılmadan dolayı bu ithamlarda bulunanlara hakkımı helal ederim ancak kasti bir şekilde yapanlara helal etmem. çünkü bir insana "tekfirci" demek "kafir" demek kadar tehlkelidir. sonuçta bu bir bumerang ve kendimize dönmesinden sakınmalıyız.
    hele hele bunları en fazla mutedil olması gereknlerin-yani yöneticilerin- yapması ise daha acı verici. nihayetinde siz burada bir misyon sahibisiniz ve sizin karakteriniz, sözelriniz bu misyonu dolaylı da olsa etkiliyor.

kötü zandan Allah(cc)'a sığınırım.
    nefsimin kötülüklerinden Allah(cc)'a sığınırım.
    cehaletimden Allah(cc)'a sığınırım.
    cahillerin kınamasından Allah(cc)'a sığınırım.
    şeytanın şerrinden Allah(cc)'a sığınırım.

kuşkusuz, Allah(cc) hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

selametle...
  20. Abdulmuizz Fida

Evvele şunu bir diyeyim ki , hem yanlış anlaşıldım diyorsun hemde hatanda ısrar ediyor ve kendi sözünle seni bağladığım soruma cevap veremiyorsun. Madem yanlış yaptın, niye nefis yapıyorsun da "ben ilk sözüm yanlış söyledim." deyip osmanlıyı tekfir etme durumundan kurtulmaya çalışmıyorsun. Biz sana bir şey demeden sen kendi kendine "Osmanlının bazı dönemlerini kusurlu şekilde islamla yönetilmiştir" dedin. O zaman diğer bazı dönemlerine ne demiş oluyorsun kendin cevap ver!
    Şimdi alakasız yazdığın mesaja cevabımı aralara gireceğim.

Siz ya hatalı görüşünüzü bırakacak ya da Osmanlı ve İslamı ve tekfir meselelerini iyice öğrenin ve Osmanlıyı reddeden kendin gibi düşünen yada senin "böyle inanıyorum" demeni destekleyen bir alim bulmadan burada yazma.
  21. 1taleban

1taleban Üyeliği İptal Edildi

http://www.islam-tr.com/forum/soru-cevap-bolumu/27816-turkiye-dar-ul-harb-midir.html

Abdulmuizz Fida kusurunu araştırdığımı sanma ancak bu konudaki yazdıkların bana daha önce yukarıdaki linkte verdiğin cevabı hatırlattı ve bu çelişkinin cevabını öğrenmek için buraya taşıdım. %100 şeriat olmadığını sen de itiraf ettin şu halde sen neye dayanarak bir yanda %100 şeriat olmayan Osmanlı'yı savunurken Kaddafi, Karzai gibileri eleştirebiliyorsun? Bu savunma hakkının bir oranı mı vardır? Mesela %51 islam olanı savunuruz, %49 islam olanı savunmayız gibi? Bu arada ben kimi ne zaman tekfir etmişim onu da gösterir misin? selamun aleykum.

22. Abdulmuizz Fida

Mucahidlerle savaşan murted pakistan hukumetini Osmanlı ile bir diyorsun. Amerikan köpeği Karzai, Rus köpeği sosyalist Kaddafi'yi de Osmanlı yetkilileri ile kıyaslıyorsan sen sapığın tekisin. zaten bunu bildiğimiz için seni yasaklıyoruz.
    Yukarıdaki sözlerimin arkasındayım , aklı olmayanlar için yazmıyorum. Önce akıl nakli yaptır sonra gel yazılarımdan istifade edersin.
  23. taleban

taleban Üyeliği İptal Edildi

Olsun onlar da Osmanlı gibi %100 şeriat değil ama Osmanlı gibi İslam'a izin veriyorlar. Sen İslam'a izin veriyorlar diye desteklemiyor muydun? Hristiyan iken Necaşi (r.a.) de izin verdi. O zaman Müslümanlar Habeş ordusunda savaştı mı? Zamanında kanada gibi kafir bir devlet şeriat mahkemelerine bile izin verildiğini hatırlıyorum. O zaman kanada ordusunda savaşmak caiz miydi? Ebu bekr (r.a.) sadece zekat vermedikleri için insanlarla savaşmıştır. Bırak onları savunup onların safında savaşmayı. Haricilerle de savaşılmış. Niye? Kafir oldukları için mi? Hayır. Aşırıya gittikleri sapıttıkları ve isyan ettikleri için. Şimdi benim Osmanlı ordusunda savaşmamam ve hatta onlara karşı savaşmam benim onları tekfir ettiğim anlamına mı gelir?

Bu sitede daha yazacak değilim ancak daha önce de dediğim gibi insanları delilsiz, mesnedsiz gerekçelerle cevap yazmadan mesajlarını silip siteden ihraç etmeniz ancak ve ancak sizi haksız konuma düşürür, haklı dahi olsanız.
  24. Mutedeyyin

Mutedeyyin Misafir

ahi savaşan pakistan hükümeti derken yani o pakistanın askerlerinimi kast ediyorsun ordu mürted ama içinde müslüman yok mu buda bir nevi tekfir değil mi yoksa ordu değil sadece hükümet mi mürted yada sadece başbakan mı mürted olan hangisi
  25. IsLaM4eVeR

Akıldan yoksun kardeşim, böyle cahilce böyle basit düzeyde nasıl kıyas ediyorsun.

Kafirlerin demokrasiden dolayı verdikleri izinle osmanlıdaki şeriat'ın verdiği izini nasıl kıyaslıyorsun.

Kim sana kafirlerin ordusunda savaş diyor. Burdan bile osmanlıyı tekfir ettiğin çıkıyor. Sonra feryat figan ben tekfirci değilim ben osmanlıyı tekfir etmedim diyorsun.

Uganda cumhuriyetini konuşmuyoruz değil mi mevzu osmanlı ve sen kafir devletleri örnek vererek orda askerlik olmayacaksa osmanlıda da olmaz demeye getiriyorsun.

Ve utanmadan tekrar siteye geliyorsun, yalancı olduğun buradan bile belli.

Kimse sizin yazınızı silmedi, kovuluyorsunuz utanmadan arsızca tekrar gelip son yazım diye yazıyorsunuz.

İhraç ettiklerimiz neden ihraç edildiği bellidir. Siz kendi dünyanızda boş yorumlarla kendinizi sevindirin.

1 tane delil sunamadınız hala gelip konuşuyorsunuz.

Konu amacından çıktığı ve vaktimizin alınması yüzünden geçici kilitliyorum.

Taleban sana da uyarım bu saatten sonra mesajlarına izin verilmeyecektir (ins.). Denemesi bedava.
  26. Habibullah

Habibullah İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

ESKİ ADIN VE YENİ ADIN İLE KONUYA YAZDIĞIN MESAJLARDA TEK BİR HARF BİLE YOK DELİLİ İLE YAZDIĞIN YAZILARDA TAMAMEN NEFSİ EMARELERİNİZE UYUP YAZI YAZIYORSUNUZ LÜTFEN DELİL İLE YAZIN ..FKİRLERİNİZİ DESTEKLEYEN ALİMLERİN ADLARINI KİTAPLARININ ADLARINI SAYFA NUMARALARINI KONUYA İLİŞKİN HADİSLERİ BULABİLİRSENİZ!!! YAZIN YAZINKİ KONU ANLAŞILSIN ...YOKSA SENİN DEDİĞİNİN KİMSENİN NAZARINDA ZERRE KADAR HÜKMÜ YOK OLMAZDA.......SELAMETLE
  27. Abdulmuizz Fida

Osmanlı ile mucahidlerle savaşan pakistan aynı diyorsun yani ey sapık!
    Osmanlı sadece islama izin veriyordu diye kim dedi? Bu sözünle haricilerin iftiracı olduğunu hatırladım. Yazdıklarımın manasını bir bütün halinde değilde, sapık fikrine delil bulduğunu sanarak cümlenin bir parçasını almaktan din gününden de mi korkmuyorsun?
    Sapık aşırı tekfir beyinli bir de kendisini haklı görerek beni siliyorsunuz bari yazılarımı silmeyin, yoksa hatalı olduğunuz ortaya çıkar diyor? Bak bir önceki banlanmandaki sapık yazını ibretlik olsun diye bıraktım ki ehli sunnete uymayanların durumu herkese ders olsun.
    Osmanlıyı senin gibi tekfir eden, osmanlı zamanındaki 1 tane alim söyleyemiyorsun, Amerikanın tarihteki tek cizye verdiği Osmanlı devletini Obama gibi tekfir ediyorsun!
    Saydığın ülkelerden hangisi, cahiliyye davaları haric, İslam için kafirlere karşı savaşmıştır? Aksine hala muslumanlarla savaşmaktadır. Amerika da islama izin veriyor fakat muslumanlarla savaşıyor hatta aşağı yukarı tüm dünya kafirleri böyle.
    Bizim yazımızın tamamını musluman erkekçe buraya koyun, Osmanlı uğrunda cihad edilebilirliği için sadece islama hizmet ediyor mu demişim . Ama o zaman hariciliğinden başka sahtekarlığında ortaya çıkar değil mi?
  28. Abdulmuizz Fida

Site kilitlendiği için sana özelden yazacağım
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.