Siyah çarşaf hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Konu, 'Tesettür' kısmında 36mEcHuL34 tarafından paylaşıldı.

1. Cihad_Erleri
    Islam-TR Üyesi

ALLah'u TeaLa'nın KadınLara Emridir..!
    " Kadının Evi Kadının Cennetidir..!
    Kaynak: Tirmizi İbn-i Hibban "

1. Kadının iLk tesettürü Evinde oturmasıdır..!

" Ümmü Seleme Validemiz şöyle demiştir: "Cilbab ayeti nazil olduğu zaman, Ensar kadınları siyah çarşaflara büründüklerinden ötürü, başlarında siyah kargalar var mış gibi çıktılar."
    Kaynak: Cesas, Ahkamü'l-Kur'an, c.1, s.372; Sabuni, c.2, s.382 "

2. Kadının Namahrem'in yanında yada Dışarda ki Tesettürü Çarşaftır..!
  2. dide-i sude
    Islam-TR Üyesi

Ben de henüz çarşaf giyme mertebesine gelememiş bir müslüman olarak çarşaf giyen kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Çünkü onlar gerçekten de bir cesaret örneği sergiliyorlar. Yalnız bir nokta var değinmek istediğim. Örtünmenin, iffetin simgesi olan çarşafın içinin de doldurulması gerektiğine inanıyorum. İş yalnızca çarşafı giymekle bitmiyo. Çünkü içi boş çarşaflar ayette belirtildiği üzere saygı ve korunma değil; bir antipati ve bugün laik kesimin, kartel medyasının halen kullanageldiği birçok hakareti beraberinde getiriyor.
  3. tevhide
    Islam-TR Üyesi

hayırlı sohbetler
    ben yeni üye oldum ve bu konuda birşeyler söylemek istiyorum
    çarşafı bilmem islamda ne derece yer tuttuğunu ama surasıda bir gerçek ki allahın tesettür ayetlerini saptıran çok insan var
    çarşafa karşı değilim fitneyi önleyecekse amenna
    ben tek renkli eşarplardan yanayım ve lütfen bacılarım renkli eşarplardan sakınalım aeo
  4. serzenis_85
    Islam-TR Üyesi

boyle bir devirde en güzel olanın çarşaf olduğunu düşünüyorum tesettür modası,defileler bu kadar ayyuka çıkmışken,insanların nefislerine bu kadar ağır gelirken kardeşlerimizin çarşaf giymesi bence çok güzel
  5. sevmekse
    Islam-TR Üyesi

KARDEŞLERİM HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN HER MUSLUMAN BILDIKLERINİN DOGRULTUSUNDA FİKİRLERİNİDE BEYAN ETMIŞ TASVIP EDERIM TASVIP ETMEM GIBILERDE...
    ANCAK CARSAF ALLAH ın boyasıyla boyanın dedıgı hukme,araf suresı 26.cı ayete ve kısının kımlıgı ıtıbarıyle cok ozel ve guzel bır husustur
    not lutfen bu hususta ılmı olmayan kardeslerımız kısısel yorumlar yapmasın ınsallah
    s.a
  6. IsLaMaSkInA
    Üyeliği İptal Edildi

Tesettürün en güzeli we sahih olanı çarşaf diye düşünüyorum.. Kim ne derse desin çarşaf giyen kardşlerimiz bunu sırf Allah rızası için yapıyorlar., başka bi amaç olamaz zaten..
    Rabbim yar we yardımcımız olsun inş..
  7. seleme islam
    Islam-TR Üyesi

Dünya hayatı bir oyun ve eglenceden başka bir şey degildir.Elbette ahiret yurdu TAKVAsahipleri için daha hayırlıdır.hala akıllanmayacaksınız?ENAM AYET32.Ömer bin abdulaziz buyuruyorki Takva Allahın haram kıldığı şeyleri terketmek farz kıldığı şeyleride yerine getirmekten ibarettir.BUNLARDAN FAZLA SANA NASİP ETTİĞİ ŞEYLERİSE HAYIR ÜSTÜNE HAYIRDIR.Ayetlerde de buyuruldugu gibi üstünlük takva iledir.Çarşaf ise en takva örtüdür Allah katında en üstünü Allahtan tam manasıyla korkanlardır. Çarşaf ise hanımlara hayır üstüne hayırdır.Ahiret gününde kıyafetler dahi tartılacak ne mutlu hem ahlakıyla hemde örtüsüyle üstün olabilenlere tabi Allah katında onun dışında kim ne derse desin Allah katında üstün olabilmek önemli. bilmeden kendimize göre yorum yapmayalım Allah muhafaza ettiğimiz her yorum dinden çıkmamıza sebeb olur ilim sahibi olmak çok önemli.tefsir hadis fıkıh vb. mevla nasip etsin.amin.
  8. iMaNLiGeNC
    Islam-TR Üyesi

Selamu aleykum değerli kardeşlerim öncelikle çarşaf dışından başka örtünme şekillleri islama uygun olabilir ama insanı süslü gösterdiği için caiz olmazlar yani diyeceğim eğer ki müslüman hanım kardeşleim Allah için örtünüyorlarsa başkalarının göz alıcılığını çekmemeli yani sade renk olması daha doğru olur bu nedenle çerşaf gerçektende çok güzel bir örtünme şekli.
    ...Osmanlı dönemindeki büyük alimlerin görüşleri doğrultusunda çıkarılmış bir örtünme şeklidir...

....Ve ben gerçekten çarşaf giyen hanım kardeşlerimi tebrik ediyorum.
    Allah kendilerinden razı olsun..................
    (Amin)
  9. Sa'd Bin Ebi Vakkas
    Islam-TR Üyesi

Takva akan bayan giysisi..
  10. çöl yağmuru
    Islam-TR Üyesi

çok haklıSınız ben çarşaf giymiyorum ama giyenlerin takvaca bizden daha üStün olduklarını düşünüyorum allah onlardan razı olSun...

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...