Sinameki - Kabızlıkta Son Nokta (.) Çayı

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında Birtat tarafından paylaşıldı.

 1. Birtat

  Birtat İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi

    
  Sinameki FOLİUM SENNAE-SENNESBLAETTER-SENNA LEAF
  Etkisi kalın bağırsak üzerinde olan kuvvetli bir müshildir.Tıbbi dozlarda,karın ağrısı yapmasına karşılık,mide bulantısı ve kusma yapmaz.Bir bardak su için 1-2 gram,6 saat sonra,sancı ile amel verir.4-5 gram,ilk ikisi katı ve diğerleri sıvı olmak üzere birkaç ishal verir.Daha yüksek miktarlarda (10 gram )bulantı ve kusma yapar.
  BAL İLE ALINMASI ALINMASI VEYA ŞEKERLE ALINMASI BAĞIRSAKLARI YUMUŞATTIĞINDAN DAHA FAYDALIDIR.
  KOLİT VE SPASTİK KABIZLIKTA KULLANILMAZ.
  Düşürme,hamilelikten korunma için de kullanıldığından,yeni hamilelere her türlü YASAKTIR !
  5-1 gram sinameki yaprağı 200 gr su ile beş dakika kaynatılır.Soğuduktan sonra süzülür.Önce yarısı içilir.Beklenen tesir başlamaz ise diğer yarısı da içilir.Daha iyi bir formül ise şöyledir.50 gram sinameki yaprağı ile 8 gr zencefil kökü 500 gr su içine atılır,bir saat beklenir ve tülbentten süzülür.Sıvı kısmından bir su bardağı içilir. Beklenen tesir bir müddet sonra da görülmez ise kalan kısmı da içilir.Bu terkip tıkanık damarları da açar.SÜTLÜ KAHVEYLE İÇİLMESİ DAHA KOLAYDIR.
  Toz,bir defada bir bardak su için 0,5-1gr,günde bu miktardan 2-3 kez alınabilir.
  BARSAK KASLARININ KASILMASINA SEBEP OLAN MADDELER RAHİM KASLARINI DA ETKİLEYEBİLDİĞİ İÇİN DÜŞÜĞE SEBEP OLABİLİR.Bu özellikten dolayı koruma amaçlı kullanılır.
  Sinameki,sirke ile kaynatılıp saçlara sürülürse saç dökülmesine,egzama ve yaralara sürülmesi halinde de iyileşmelerine etkilidir.
  -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
  Peygamberimize sormuşlar “Ne ile ishal oluyorsun?”Peygamberimiz demiş ki: “Sinameki, çünkü onun tabiatın da sıcaklık ve akıcılık vardır. Amel olmak icap ederse hep sinameki ile olurdum.Ölüme şifa veren bir şey olsaydı o da sinameki olurdu.”
  Kaynatma,ısıtma olmadığı dönemlerde tere yağı ile macun yapılıp,yutulurdu…
  alıntı; Sinameki
  Son düzenleme: 7 Mayıs 2015
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.