Seker hastaligi- Diabet

Konu, 'Sağlık' kısmında GuLYaRaSi tarafından paylaşıldı.

 1. GuLYaRaSi

  GuLYaRaSi VuSLaTa HaSReT Yetkili Kişi Site Admin

    
  Diabet - Şeker Hastalığı

  Diabet, diğer adıyla şeker hastalığı, sık görülür ve ciddî sonuçlara yol açar.Pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder.

  Şeker ve İnsülin
  Vücut, sürekli olarak kanda bir miktar şekere (glukoza) ihtiyaç duyar. İnsülin kan dolaşımındaki glukozu hücrelere taşımakla görevlidir. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.
  Hücrelerdeki glukoz, günlük yaşamımızı devam ettirmeyi sağlayacak enerji kaynağıdır.

  BELIRTILER:

  Aşırı susama , günde 4-5 litre su icmek
  Sık sık idrara çıkma
  Bulanık görme
  Halsizlik,bitkinlik
  Beklenmedik kilo kaybı
  Acıkma hissidir.
  Mide bulantısı
  Kusma
  Nefes kokusu
  Sık idrar yolu enfeksiyonu
  Adetten kesilme
  Kuru ve kaşıntılı deri
  Yaraların geç iyileşmesi

  Diyabet ve Obezite şişmanlık

  Obezite yani şişmanlık, vücuttaki yağ dokusunun fazlalığı ve kilo artışıdır. Obeziteyi belirleyen, genetik, çevresel etkenler, sosyoekonomik durum, metabolik hastalıklar, ilaçlar gibi birçok faktör vardır. Genelde hastaların eğilimi, daha çok bu faktörleri sorumlu tutmak yönünde olsa da; obezitenin en önemli nedeni, gereğinden fazla gıda alımıdır.

  Günümüzde çalışma hayatının yoğun temposu, mutfağa ayrılan zamanın azalması, çabuk ve kolay hazırlanıp tüketilen yiyecekleri daha fazla hayatımıza katmıştır. Bu besinler de, sebze ve meyveden uzak, fazla miktarda şekerli, yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler olup, özellikle çocukların ve gençlerin damak tadına daha hoş gelmektedir. Egzersizden uzak yaşantıyı benimseyip, en kısa mesafeler için bile araba kullanmak, özellikle bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen zamanlar da buna eklenince obezite kaçınılmaz olmaktadır.

  Obezite yalnız estetik bir sorun olmayıp bir çok hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır; Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, arteriosklerotik kalp hastalıkları, menstrial siklus bozuklukları, gebelik komplikasyonlarında artış, safra kesesi taşları, yağlı karaciğer, uyku apnesi, osteoartrit, depresyon bunlardan birkaçıdır.
  Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi
  Hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz, sağlığınız için en ideal beslenme düzenini oluşturarak kan şekerinizi istenen hedeflerde tutmak, şeker yükselmeleri(hiperglisemi) ve ani şeker düşmelerinin (hipoglisemi) olmamasını sağlamak, ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanızı sağlayarak bu kiloda kalmanızı sağlamak ve bu sayede yaşam kalitenizi sağlığınızı olumsuz etkilemeden yükseltmek beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile gerçekleştirilebilir. Şeker hastaları ve aslında sağlıklı yaşam isteyen herkese genellikle sabah-öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün ve sabah ile öğlen arasında, ikindi vakti ve gece de üç ara öğün olacak şekilde yemek yemesini öneriyoruz.

  Düzenli Egzersiz

  Uygun fizik aktivite sağlık problemi olan veya olmayan herkesin sağlığı için iyidir. Şeker hastalarında egzersiz kan şekerinizi daha iyi kontrol altında tutmanızı sağlar. Aktivite vücuttaki şekerin daha hızlı tüketilmesini sağlar. Fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Kendinizi daha iyi hissedersiniz.


  Tedavi diyabet 1 ve diyabet 2 hastasinda degisir. Diyabet 1 olan hastalarda mecburen ömrü boyunca Insulin verilir, Diyabet 2 de bazen, hasta egzersiz yapip, diyetine dikkat ederse bu yeterli olurken, bazilarinda ise Insulin ignesi ve hap tedavisi uygulamak mecburiyetinde kalinir.

  Diyabet yaslilarda cikan bi hastalik degildir, Diyabet hastaligi her yasta cikabilir, cocuklarda bile.. bu zamanlarda hele diyabet artik en yaygin hastalik olma yoluna gidiyor, ve gelecegin bir numarali hastaligi gibi görünüyor...

  Özet olarak, cogu hastaligin baslangic sebebi ASIRI KILO, yani OBEZITE, yani sadece seker hastaligi diyet yapmak zorunda degil, seker hastasi nasil yediklerine dikkat ediyorsa bizde dikkat etmeliyiz, örnegin haftanin hergünü meyve ve sebze tüketimi bol olurken, haftada 2 kez kirmizi et yemeliyiz, cok yagli pisirmemeliyiz, cok tatli sekerli seyleri yemekten kacinmaliyiz..ve spor yapmaliyz, spor sadece kilo vermek icin yapilmaz unutmayin, spor dinc ve saglikli kalmak icin yapilir..maalesef özellikle islami toplumda spor gözardi ediliyor...sporun o kadar cok cesidi varki, evinde bile yapabilirsin yani.
  ...
 2. Birtat

  Birtat İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi

  şeker hastalığı; kalite bir hastalıktır.
  nizamlı intizamlı kollanmak gerek
 3. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

  abi hastalığın kaliteliside mi oluyordu :) Allah bizi bu tür kaliteli hastalıklardan uzak etsin.
 4. samanpan

  samanpan . Yetkili Kişi Site Admin

  burjuva hastalığı mı yoksa :)
  fakire de oluyo mu
 5. Birtat

  Birtat İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi

  kalite hastalık. burjuva düzeninde başarılı olunan hastalık.

  öncelikle şeker hastaları 3 değil 6 öğün yiyecek. öğünlerinden birinde aklına muz mu vurdu. hopppppp. kalori var olmaz.
  ekşi elma yiyecen, acı türler şekere faydalıdır. gibi gibi.
  hastalığına ne iyi gelir, o, o gün piyasada olacak. "yoksa ithal ederiz" diyeceksin.

  düşük şekerin varsa, cebinde çiko taşıyacacaksın. hadi diyelim kesme şeker de aynı işi görür. kağıda sarılmış kesme şeker lazım.
  kağıda sarılmış kesme şeker de öle bakkal-ali de yok ki.

  şekere kafa tutacak olursan, sadece eczaneden alacağın şeker ilacı yetmezkiiiiiiiiiiiiiiii.
  karaciğer temizlenecek, şeker olanın kolesterol hastası olma şansı yüksek; kolesterol temizlenecek.


  şeker hastalarının yedikleri vucuduna istenilen gibi dağılımı olmadığı için; şeker hastaları iki dakka !! sonra acıkır.
  bi lokontaya oturmanın maliyeti??
  her dakka yemeğe bir hanım yetiştiremez.
  ikinci hanımı almanın maliyeti ne kadar?????

  bi tanıdık var, birtat diye.. ondan şekere destek ürünü alayım dersen tıkla maliyeti ne kadar?
 6. GuLYaRaSi

  GuLYaRaSi VuSLaTa HaSReT Yetkili Kişi Site Admin

  :D
  caktirmadan reklam mi :)

  Haklisin kardesim, herseyine dikkat ediceksin, ama en önemlisi sagligin varken kiymetini bileceksin...
 7. Birtat

  Birtat İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi

  hastalık kadar şifası da yaratılmıştır.
 8. SİYAHSANCAKLI

  SİYAHSANCAKLI Üyeliği İptal Edildi

  Nerde hani Tıbbın yenemediği her geçen gün insanların yaklaştığı bu rahatsızlığın tedavisi yok..Rabbim hiç bir müslümanı bu hastalıkla imtihan etmesin...Bu hastalığa müptela olanlarada acil şiflar ihsan etsin bu mübarek aylar hürmetine..Amin.
 9. Birtat

  Birtat İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi


  sen bi alpha lipoic asitini fulle bakalım.
  doktoruna danış, kromunu fulle bakalım. doktor izinli.
  karaciğerini tertemiz yap bakalım.

  şifanı önce bi ara
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.