Salavat-i Serif

Konu, 'Dualar' kısmında "iNŞiRaH" tarafından paylaşıldı.

 1. "iNŞiRaH"

  "iNŞiRaH" Misafir

    
  (Her msj bir salavat hesabi)


  Esselamun aleykum arkadaslar;


  bu konuyu bir forumda okudum ve sizinle mutlaka paylasip,
  yararlanip & yararlandirmak istedim...
  iste Güllerin Efendisi olan ResulAllahimizi anmanin bir firsati...
  Allah rizasi icin foruma girdigimizde buraya salavat-i serif yazarak baslayalim insaAllah...
  katkilarinizi bekliyorum Allah´in izniyle...
  simdiden Allah razi olsun herkesden!

  (Her hafta ne kadar salavat-i serif yazildigina dair
  not tutacagim insaAllah!)  "Allâh ve melekleri Peygamber'e çokça salât ederler. Ey mü'minler! Siz de O'na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin." (el-Ahzâb, 56)


  "Kim bana bir defa salât ü selâm getirirse, bu sebeple Allâh Teâlâ da ona on misli merhamet eder." (Müslim)


  Peygamberimize (sav) salat ve selam getirmek:


  1- Salavât, Ahzâb Sûresi 56. âyette belirtildiği üzere Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna itâattir.


  2- Salavât, günahların affedilmesine vesîledir.


  3- Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e yakın olmanın en güzel ve en kolay yolu ona salavât getirmektir.


  4- Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-, kendisine salât okuyana mukâbelede bulunur.


  5- Her salât getirenin ismi, Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e arz edilir.


  6- Salât ü selâm okuyan kimse, Allâh ve Rasûlü'nün muhabbetini diğer muhabbetlere tercih etmiş olduğu için, O'nun ahlâkıyla ahlaklanmada seviye alır, kötü ahlaktan kurtulur, fazîlete erer.


  7- Rasûl-i Ekrem'in kendisine olan muhabbeti arttığı gibi, onun da Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'e olan muhabbeti devam eder ve katlanarak artar.


  8- Allâh Teâlâ'nın Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- ile bize ihsan ettiği lutuflar, sayıya gelmeyecek kadar fazla olmasına rağmen, salât ve selâm ile Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in üzerimizdeki hakkını çok az da olsa ödemeye çalışmış oluruz.


  9- Allâh Teâlâ'nın rahmetinin üzerimize inmesine vesîledir.


  10- Salavât unutulan sözün hatırlanmasına sebep olur.


  11- Salavât duâların kabûlüne vesîledir.


  12- Yine salavât kıyâmetin o zor gününde arşın gölgesinde gölgelenmeye vesîledir ki, hadîs-i şerif'te şöyle buyurulur:


  "Kıyamet gününde üç kişi Allâh'ın arşının gölgesinde gölgelenir:


  1- Üzüntülü kişinin sıkıntısını teselli eden kişi.


  2- Benim sünnetimi ihyâ eden kimse.


  3- Benim üzerime çok çok salavât getiren kimse."


  Allahüme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed kema salleyte ala ibrahim ve ala ali ibrahim ve barik ala muhammedin ve ala ali muhammed kema barekte ala ibrahim ve ala ali ibrahim inneke hamidun mecid.

 2. htc66

  htc66 Islam-TR Üyesi

  Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed
 3. kıtmir

  kıtmir Islam-TR Üyesi

 4. ebumuhammed

  ebumuhammed Islam-TR Üyesi

  salat ve selam allah cc ın rasulüne s.a.v onun ehline ve ashabına olsun.

  bir dipnot: asıl salavatta hiç bir sahih hadiste (seyyidina) kelimesinin olmadığını ve sahih bir hadisle bundan ashabın men edildiğini biliyormuydunuz.

  efendi ALLAH TEBAREKE VETAALADIR ,benim için ALLAHIN KULU VE RASULÜ deyin. ebudavut
 5. ginger

  ginger Islam-TR Üyesi

  :huhuuhuu
 6. ebumuhammed

  ebumuhammed Islam-TR Üyesi

  ????
 7. "iNŞiRaH"

  "iNŞiRaH" Misafir

  bu sahih hadisi buraya eklermisiniz :vavaaaa
 8. ebumuhammed

  ebumuhammed Islam-TR Üyesi

  Mutrıf İbnu Abdillah, babası radıyallahu anh'tan naklediyor:

  "Benî Âmir heyetiyle Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına gitmiştik.

  "Sen bizim efendimizsin!" diye hitap ettik.

  "Efendi, Allah'tır!" buyurdular. Biz:

  "Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!" dedik. Bize: "Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medihlerde) koşturmasın!" buyurdular."

  Ebu Dâvud, Edeb 10, (4806).
 9. "iNŞiRaH"

  "iNŞiRaH" Misafir

  Hocamm o zaman buraya bi Salavat-ı Şerife yazarmısınız..
 10. Pulcet

  Pulcet Forumun Bekçisi

  ALLAHüme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed kema salleyte ala ibrahim ve ala ali ibrahim ve barik ala muhammedin ve ala ali muhammed kema barekte ala ibrahim ve ala ali ibrahim inneke hamidun mecid.


  [​IMG]
 11. ebumuhammed

  ebumuhammed Islam-TR Üyesi

  est. ben inene tabi olmaya,ineni tebliğ etmeye ve inenle hükmetmeye çalışan bir muslumanım.

  bir tane değil ,11 tane yine yazarım ,sen yeterki iste kardeşim.

  Ebu Mes'ud El-Ensari (R.A.)'dan, şöyle haber verib dedi ki: Biz Sa'd'ubnu Ubade'nin meclisinde iken Resûlullah (S.A.V.) bizim yanımıza geldi. Beşir İbnu Sa'd kendisine: "Yâ Resulullahî Allah'u Teâla sana salat okumamızı emretti. Biz sana nasıl salat okuyalım?" diye sordu. Resûlullah (S.A.V.) sukut etti. Hatta biz, Beşir bunu Resûlullah 'a sormasaydı diye temenni ettik. Sonra Resûlullah (S.A.V.): Şöyle okuyunuz buyurdu:
  Ellahumme! Salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidun meciid. Ellahumme! Barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidun meciid. (Salavatu şerifeler, Buhari'nin rivayetidir.)
  (Bu hadisi Buharı (3370) ve Müslim (405) rivayet etmişlerdir.)

  Kaab İbnu Ucre (R.A.)'dan, (şöyle dedi:)
  Resûlullah (S.A.V.) namazın (teşehhüdünde) şöyle derdi: Ellahumme salli âlâ Muhammedin ve âlâ âli Muhammedin kema salleyte âlâ İbrahime ve âli İbrahim, ve barik âlâ Muhammedin ve âli Muhammedin kema barekte âlâ İbrahime ve âli İbrahime inneke hamidun meçi id.
  (Bu hadisi Safi'i el-Ümm (1/117) sahih birsenedle rivayet etmiştir.)


  Abdullah İbnu Mes'ud (R.A.)'dan, şöyle dedi:
  Resûlullah (S.A.V.)'in ardında namazda (yani teşehhüdde) Esselamü alellahi, esselamü ala fulanin (Allah'a
  selam olsun, fulana selam olsun) derdik. Resûlullah (S.A.V.) günün birinde bize şöyle buyurdu: "Selam Allah'ın" kendisidir. Herhangi biriniz namazda oturduğunda şöyle desin.
  Ettahiyyatu lillahi vesselavatu vettayyibatu esselamü aleyke eyyuhennebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuhu esselamü aleyna ve ala ibadillahi'ssalihin, (Bu, ve ala ibadillahi'ssalihin) sözünü söylediği vakit göklerde ve yerde olan her şey salih kula raci olmuş olur. (Ve sonra) Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve resuluh. Bundan sonra istediği duayı seçer.
  (Bu hadisi Buharı (831) Müslim (402) Ebu Davud (968) Tirmizi (289) Nesei (2/240) ve İbnu Mace (899) rivayet etmişlerdir.)


  İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) bana, avucum avuçlarının içinde olduğu halde, Kur'ân'dan süre öğretir gibi teşehhüd'ü öğretti." "Tahiyyât, tayyibât ve salavat Allah içindir. Ey Nebi, selam, AIlah'ın rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah'ın sâlih kulları üzerine de olsun. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, yine şehadet ederim ki Muhammed AIIah'ın Resüludür."

  Buhârî, Ezân 148,150, el-Amel fi's-Salât 4, İstizân 3, 28, Da'avât 17, Tevhid 5; Müslim, Salât 55-61, (402-403); Ebü Dâvud, Salât 182, (968-969); Tirmizî, Salât 215, (289); Nesâî, İftitah 189, (2, 237).

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) bize, Kur'ân'dan süre öğrettiği gibi teşehhüdü öğretirdi. Şöyle derdi: "Tahiyyât, mübârekât, salavât, tayyibât AIIah içindir. Ey Nebi selam, AIIah'ın rahmet ve bereketi sana olsun. Selam bize, Allah'ın sâlih kullarına olsun. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, şehadet ederim ki Muhammed AIIah'ın Resülüdür."

  Müslim, Salât 60, (403); Ebü Dâvud, Salât 182, (974); Tirmizî, Salât 216, (290); Nesâî, İftitah 193, (2, 242-243).

  İmam Malik'in, Kâsım, İbnu Muhammed'den yaptığı diğer bir riyayette şöyle gelmiştir:

  "Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) teşehhüdde iken şunu okurdu: "Et-Tahiyyatu et-tayyibatu es-Salavâtü, ez-zakiyâtu lillâhi, eşhedu en la ilâhe illallahu vahdehu lâ şerîke lehu ve enne Muhammeden abduhü ve Resülühü. Esselâmu aleyke eyyühennebiyyu ve rahmetullâhi ve berekâtuhu, esselamu aleynâ ve alâ ibâdillâhi's-sâlihîn, esellâmu aleyküm."

  Muvatta, Salat 55, (1, 91-92).

  Ebü Mes'ud el Bedri (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Biz Sa'd İbnu Ubâde'nin meclisinde otururken Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) yanımıza geldi. Kendisine, Beşir İbnu Sa'd: "Ey Allah'ın Resülü! Bize Allah Teâla Hazretleri, sana salât okumamızı emretti. Sana nasıl salât okuyabiliriz?" diye sordu. Efendimiz şu cevabı verdi:

  "Şöyle söyleyin: "AIIahümme salli aIa Muhammedin ve aIâ âI-i Muhammed, kema salleyte aIa İbrahime ve barik aIâ Muhammedin ve aIâ âI-i Muhammedin kemâ bârekte aIa aI-i İbrahime inneke hamidun mecid. (AIIah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in âline rahmet kıI, tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi. Muhammed'i ve Muhammed'in âlini mübârek kıl. Tıpkı İbrahim'in âlini mübârek kıldığın gibi." (ResuIullah ilâveten şunu söyledi): "Selam da bildiğiniz gibi olacak."

  Müslim,Salât 65, (405), Kasru's-Salât 67,(1,165,166); Tirmizi,Tefsir, Ahzâb,(3218); Ebü Dâvut, Salât 183, (980,981); Nesâi, Sehv 49, (3, 45, 46).

  Tirmizi dışındaki Kütüb-i Sitte kitaplarında, Ebü Humeyd es-Sâidi (radıyallâhu anh)'den gelen bir rivayet şöyle:

  "Ashab sordu: "Ey Allah'ın Resülü sana nasıl salât okuyalım?" Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm): Şöyle söyleyin, dedi: "AIIahümme salli aIâ Muhammedin ve aIâ ezvâcihi ve zürriyyetihi kema salleyte aIâ İbrâhime ve bàrik aIâ Muhammedin ve aIaezvâcihi ve zürriyyetihi kemâ bârekte aIâ İbrâhime inneke hamidun mecid. (AIIahım! Muhammed‚ zevcelerine ve zürriyetine rahmet kıl, tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi. Muhammed'i, zevcelerini ve zürriyetini mübarek kıl, tıpkı İbrahim'i mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye Iayıksın, Şerefi yücesin)."

  Buhâri, Daavât 33, Enbiya 8; Müslim, Salât 69, (407); Muvatta, Kasru's-Salât 66, (1,165); Ebü Dâvut, Salât,183, (979); Nesâi, Sehv 54, (3, 49).

  Kà'b İbnu Ucre'den gelen bir rivâyet de şöyle: "Resülullah (aleyhissaIatu vesselam) yanımıza gelmişti: "Ey Allah'ın Resülü, dedik, sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik. Ama, sana nasıl salât okuyacağız (bilmiyoruz)? " "Şöyle söyleyin! dedi:

  "AIIahümme salli aIa Muhammed'in ve alâ âI-i Muhammedin kema salleyte aIa İbrahime inneke hamidun mecid. AIIahümme barik aIâ Muhàmmedin ve aIa âI-i Muhammed, kemâ bârekte aIa âIi İbrahime inneke hamidun mecid."

  Buhâri, Daavât 33: Müslim, Salât 66, (406); Ebü Dâvud, Salât 183, (976);Nesâi, Sehv 51, (3, 47); Tirmizi Vitr,20, (483).


  hadislerin arabça metninde seyyidina kelimesi yoktur, bunu ilave edenler zaten beynel kavseyn (tırnak içerisinde) yazarlar ama yinede men eden hadise göre terk edilmesi gerekir.
  selam ve dua ile
 12. ruyanur

  ruyanur Islam-TR Üyesi

  allahumme salli ala muhammedinin ve ala eli muhammed,keme salleyte ala ibrahime ve ala eli ibrahime inneke hamidunmecid
 13. "iNŞiRaH"

  "iNŞiRaH" Misafir

  Es salatü vesselamü aleyke Ya RAsulallah!
  Es salatü vesselamü aleyke Ya HabibALLAH!
  Es salatü vesselamü ala seyyidel evveline vel ahirin!
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.