Sadakallahul azim demek(bidaattir)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bi-CiHadina tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bi-CiHadina

Bi-CiHadina Islam-TR Üyesi

Kuran okuduktan sonra sadakallahul azim demek adet olmuştur.Oysa ne Rasulullah (s.a.v) den, ne sahabeden, nede tabiin den ne de dört imamdan böyle denileceğine dair bir şey nakledilmemiştir. Kuran okumak ibadettir.
    Buna bir ilave yapmaksa bidattir. Zira Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmaktadır. "Herkim hakkımızda emrimiz olmayan bir amel ile amel ederse, o merduttur." (Buhari, Müslim) Bu sözün söyleneceğine daiir kitap, sünnet ve sahabeden delil yoktur. Bu sonradan gelen insanların çıkardığı bir bidattir. Rasulullah (s.a.v) İbn Mesud (r.anh)dan Kuran dinlemiş ve: "Seni onlara şahit olarak göstereceğimiz zaman halleri nice olacak (Nisa 41) ayetine gelince ona "sus" demiş. Ama ona: sadakallahulazim dememiş veya demesini emretmemiştir. (Buhari) Hicazın müftüsü Alleme Şeyh Abdulaziz b baz (r.aleyh) onun bidat olduğunu açıklamıştır.
    "Deki Allah doğruyu söylemiştir. Öyleyse , hakka yönelmiş olarak İbrahim'in dinine uyunuz" ayetine gelince , bu ayet yahudilerin sözüne cevap olarak söylenmiştir. Çünkü bir önceki ayette "Artık bundan sonra her kim Allah'a karşı yalan uydurursa " diye geçmektedir. Ayrıca Rasulullah (s.a.v) bu ayeti bildiği halde Kuran okuduktan sonra söylememiştir. Bu Bidat bir sünneti öldürmektedir. Zira Rasulullah (s.a.v) "Kim Kuran okursa okuduktan sonra Allah'a dua etsin" buyurmaktadır (Tirmizi hasen hadis) (R. Ebu Davud derki: nasıl ki öğle namazının farzının beş rekat sabah namazının farzının 3 rekat olduğu kabul edilemezse ve kılınamazsa bu da aynıdır.Bu bidat güzel görülsede Allah Rasulu yapmadığı için bu felakettir)

EBU MUAZ
  2. Habibullah

Habibullah İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

ALLAH celle celaluhu nun dogru soyledigini insanlara soylemek ne zamandan beri amel olduki sadece kelamdir ne ibadetdir nede ameldir ebu muaz kardesin evvela bunu bellemesi gerekir.......
  3. eL_Muhacir

eL_Muhacir Cemaat cihad için,cihad cennet içindir !!! Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

ALLAH'tan başka daha doğru sözlü kim olabilir ki ?
  4. ibnikayyim

ibnikayyim Islam-TR Üyesi

kurandan degildir sunnette yoktur fakat lafiz olarak kotu soz degildir....demek daha uygun bence .... o kadar bidat varki buna bidat denirmi Allahualem
  5. Abdullah Yusuf

Abdullah Yusuf İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

aslı dinde olmayan herşey bidattir , şüphesizki Allah doru soylemıştır demek dinede aykırı değildir ve bid'at değildir inşaAllah

bazı selefiler neyle uğraşcaklarını şaşırdı
  6. s.muhammed

s.muhammed Islam-TR Üyesi

Ben bir rekatta iki ruku yapmak istiyorum olur mu?
  7. Abdullah Yusuf

kafamı yapıyorsun

yazdıgım zoruna mı gıttı
  8. s.muhammed

Kelamı bir olaya istinaden sürekli hale getirmek o kelamı vird edinmektir. Zikir ve dua kelam değil midir? Zikir ve dua ibadet değil midir?

Ben her yemekten sonra "Şüphesiz bu nimeti Allah verdi" diye bir zikir yapsam bunda sakınca yok mudur?

İyi aklen iyi gördüğümüz herşeyi dine ekleyelim o halde.

Mana doğru diye bidate müsade var öyle mi?
  9. s.muhammed

Arkadaş sokak ağzı ile konuşma. Ben gayet uslublu bir şekilde bir soru sordum. Sende ahlak-ı hamide ile cevap verirsin yada vermezsin.

Benim sorumda abes iştigal bir durum söz konusu değil. Olur mu olmaz mı sen cevap ver ona göre cevap vereceğim.
  10. Abdullah Yusuf

sorun konuyu başka tarafa çekecek cınsten bır soru ben yınede sana cevap vereyım

Rabbım bana 4 salıh avlat ver dıye dua eden kışı bıdat işlemiş olur mu , veya Allah Rasulu teravıhle namaz kılmamıştır sahabiler oysa Peygamberımızın vefatında sonra kılmışlardır , sahabıler bıdatmı işlemiş oldular
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.