Çözüldü Rızkım Niye Kesilmiştir?

Konu, 'Ticaret - Faiz - Kumar' kısmında cüneyt06 tarafından paylaşıldı.

1. cüneyt06

cüneyt06 Islam-TR Üyesi

kusura bakmazsanız bişi danısacagım bir iki aydır hiç iyi degilim durumum fena degildi ama yaptıgım hatalardan dollayı ticaret hayatında battım gerci maneviyatım da pek iyi degildi simdi ise durum iyice kötüye gidiyo korkuyorum acaba Allah ın gazabımı rızık kesilmez diyorum ama rızkımı iyi yerlerde kullanmadıgımdan dolayı kesmiş olabilirmi kurban oldugum...çok umutsuzum düstügüm bu durum bi sınavmı ? yoksa sınavdan öte bi gazap azap mıdır
  2. cüneyt06

cüneyt06 Islam-TR Üyesi

Allah razı olsun..güzel söyledin bende böyle düsünüyorum...tövbe ettim coktan ama bu tövbeler hic tutamadım zamanında Allah defalarca beni uyardı bunu biliyordum görüyordum göre göre ben devam ettim simdide Allahın unuttugu kullar arasınamı girdim diye öle düsünüyorum..insanlar cok asagılayıcı bakıyolar utanıyorum evden dısarı cıkamıyorum bazan kendimce bu bi sınav diorum peki insanlar neden böle görmüyo sanki herkez yaptıklarımıu biliyomusta suratıma tükürecekmiş gibiler..sizin anlayacagınız ne Allahın huzuruna cıkmaya nede insanların gözüne bakacak durumum kalmadı
  3. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

Rızık Sıkıntısı İmtihanında Müslümanın Tavrı :

Rızkın darlığı halinde müslüman için doğru olan tutum şu tarzda gerçekleşir:

1- Müslüman yakînen bilmeli ve aklında tutmalı ki, rızkın genişlemesi ve daralması, Allah’ın kuluna ikramının veya ona –hâşâ- ihanet etmesinin, onu horlamasının bir işareti değil; sadece kul için sınama ve denemedir . Rızıkta bir darlık sözkonusu olunca bu, Allah’ın, kulunu imtihan etmeyi murad ettiğine delalet eder. Allah, kullarını dilediği zaman dilediği şeyle imtihan eder. Açlıkla imtihan ise, mu’minler için şu veya bu şekilde mutlaka olacaktır.

Andolsun ki sizi biraz korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azalma (fakirlik) ile imtihan eder, deneriz. (Ey Peygamber!) Sen sabırlı davrananları müjdele.” (Bakara, 155)

2- Bu durumda bilmeli ki, sarılıp yerine getirmesi gereken ibadet, sabr-ı cemîldir. Bu ibadeti yerine getirdimi, ecirleri kendileri ne hesapsız verilecek olan yakînen iman etmiş sabırlılardan olur.

3- Üzülmemeli, eli daraldığı, rızkı azaldığı ve geçimi zorlaştığı için tasalanmamalıdır. Daima Rasulullah (s.a.v.) ve onun ashabını, onların yaşadığı fakirlikleri, karınlarına taş bağlamak zorunda kalışlarını hatırlamalıdır.

4- Bilmeli ki, dünya metâı az ve geçici, lezzetleri fânidir. Elden çıkınca da üzülmeye ve tasalanma ya değmez.

5- Mal azlığı yüzünden kendinden daha aşağıdaki insanlara bakmalı; mal çokluğu açısından kendinden üstte olanlara bakmamalıdır.
    “Sizden biri, mal ve yaratılış itibariyle kendinden üstün bir kimseyi gördüğünde, kendinden daha aşağı olanına baksın (Kendisini onunla mukayese etsin).
    (S. Buhâri, Askalâni Şerhi, 11, s. 322)

Bir başka rivayet de şöyledir:
    “...İşte bu, Allah’ın size olan nimetlerini hakir görmemek için uygun olan bir davranıştır.” (Sahih-i Muslim’de)

Bu hadiste, hasedin (çekememezlik) ilacı vardır. Çünkü kişi, kendinden üstün olana bakıp kendini onunla kıyaslayınca haset etmekten emin olmaz.

6- Yine Buhari’nin rivâyet ettiği şu hadisi aklında bulundurm alıdır: “Dünyada bir garip veya (geçip giden) yolcu gibi ol (öyle yaşa).”
    (S. Buhâri, Askalâni Şerhi, 11, s. 233)

Bu hadis, dünyada zuhd’e, dünyayı benimsememeye ve yetecek kadar yiyecekle kanaat etmeye teşvik hususunda bir kuraldır.

İmam Nevevi şöyle der:
    Bu hadisin anlamı, dünyaya meyletmeyin, orayı vatan edinmeyin, orada kalmayı içinizden (bile) geçirmeyin ve vatanları olmadığından gariplerin bir yerde bağlanıp kalmadıkları gibi siz de dünyaya bağlanmayın.”

Yolcu, vatanına ulaşmak arzusuyla yolda yürüyen, geçip giden demektir. Kişi dünyada, efendisinin ihtiyacı sebebiyle başka bir beldeye gönderdiği köle gibidir. O, gönderildiği işi yapmada acele etmek, sonra vatanına dönmek ve başka şeylerle ilgilenmemek durumundadır.

Ama her ne zaman da sınayıp rızkını daraltırsa, o vakit de, "Rabbim beni zillete düşürdü." der. (Fecr suresi 16)

Bununla beraber, Allah kullarına rızkı bol bol seriverse arzda azar ve taşkınlık ederlerdi, velakin dilediği kadar bir miktar ile indiri(p ihsan edi)yor; şüphesiz ki O, kullann(m durumun)a habîrdir [vâkıftır], basîr/[gören]dir. (Şu'ra suresi 27 )

Allah size verdiği rızkı kesiverse, size rızık verecek olabilen kimdir? Hayır, onlar azgınlık ve nefrette direnip durmaktadırlar. (Mulk suresi 27)

Daha dün onun yerinde olmayı isteyenler de: "Demek ki Allah kullarından dilediğine rızkı çok da, az da verir. Şayet Allah bize lütufta bulunmuş olmasaydı, bizi de yerin dibine geçirirdi. Demek ki inkârcılar iflah olmazmış" demeye başladılar
    . (Kasas suresi 82)

Allah, kullarından dilediğine rızkı bol bol verir, dilediğine de kısar. Şüphesiz Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. (Ankebut suresi 62)

Onlar görmediler mi ki, Allah dilediği kimseye rızkı serer ve daraltır. Şüphesiz ki bunda iman edecek bir kavim için ibretler vardır. (Rum suresi 37)

De ki: "Gerçekten Rabbim kullarından dilediği kimseye rızkı hem genişletir, hem daraltır. Her neyi hayra harcarsanız O, onun yerine başkasını verir. Hem O, rızık verenlerin en hayırlısıdır." (sebe suresi 39)

Hâlâ bilmediler mi ki; Allah, rızkı dilediğine açar ve kısar. Şüphesiz ki bunda iman edecek bir kavim için nice ibretler vardır. (zurmer suresi 52)

Allah, dilediği kimseye rızkı genişletir de, daraltır da. Onlar ise dünya hayatı ile ferahlanmaktalar. Oysa düna hayatı ahiret hayatının yanında bir yol azığından ibarettir. (Ra'd suresi 26)

Gerçekten senin Rabbin, kullarından dilediğinin rızkını genişletir ve dilediğini kısar. Şüphesiz ki Allah, kullarının durumlarından haberdardır, her şeyi görendir. (İsra suresi 30)
  4. cüneyt06

cüneyt06 Islam-TR Üyesi

Allah razı olsun anlıyorum kardeşlerim abilerim....estafurulllah..amenna ama korkuyorum işte neyse teşekkür ederim herşey için
  5. cüneyt06

cüneyt06 Islam-TR Üyesi

estaafurullah hiç bi bilgim yok sadece sizin gibi arkadaslardan edindigim bilgiler..es gectigim dogrudur..es gecme degil ama sanki nasıl anlatsam insan birine bi kabahat işler onun yüzüne baka maz ya..onun gibi Allahın karsına gectigimde kan ter içinde kalıyorum kendime cok kızıyorum sen kimsinde Allah ın huzuruna geciyorsun ne oldu zora dara düstün Allah demeye basladın diye ama bi yandanda diyorum.. merhametim gazabımı gecmiştir...ayet i aklıma geliyor belki affeder kalk namazını kıl..dogru söylüyorsunuz hersey cehaletten cahillikten
  6. cüneyt06

cüneyt06 Islam-TR Üyesi

dogru diyorsun tekrar Allah razı olsun zamanınızı ayırdıgınız için hakkınızı helal ediniz
  7. cüneyt06

cüneyt06 Islam-TR Üyesi

Allah razı olsun kardeş..ben yaşadıgım sıkıntıya üzülmüyorum olabilir verende alanda o..verirken iyide alırkenmi kötü..ben herşeyin Allahtan geldigini biliyorum..ben giden paraya mala üzüldügüm yok mesla dün kardeşim geldi agıza alınmayacak sözler etti..kardeşimki o kadar korudugum sevdigim insan..onuda bos ver ben her zaman zorda kalanı gözettim su an kendim sıkıntıdayım cok ta alacagım var ama kimseye böyle davranmadım..ama o arkadas dedigim insanlar sanki canavara dönüstü düsünüyorum herkezin kötü olmasına sebep nedir diye düsünürken sabah bu sayfa cıktı karsıma belki arkadasların bi bildikleri vardır dedim ...dedigin anlattıkların aynısını yasadım dini bilgiye gelince...elhamdurillah müslümanım musluman bi ailenin cocuguyum.onu belirteyim..ama dogru dini bilgim yok denecek kadar az..abdest almayı askerden geldikten sonra ögrendim..gelince ilk işim o oldu iyi birseymi degil suclusu kim tabiki ben neyse uzun lafın kısası düstügüm durumun mutlak bi acıklaması var ben onu arastırıyorum..dogru sölüyosun bende onu anlatmaya calısıyorum biz Allah ı unutmustuk ozaman acaba Allah ta bizimi unuttu yada öle bişi olabilirmi onu arastırıyorum..konustuklarım tabi cahilce gelcek sizlere göre ama düsündüklerim bu
  8. salah-ad-din

salah-ad-din Islam-TR Üyesi

mu'min hayrın da şerrin de cenab-ı Allah'tan geldiğini bilir. maalesef biz çoğu zaman şer gördüklerimiz vesilesiyle Allah'a yöneliyoruz.
    tabii ki biz hz. ibrahim(ra) değliz. belki de gözümüzün açılması için başımıza bir musibet gelmesi gerkecektir. o yüzden böyle şerylerin hayra kapı aralaması umulur:
    Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)
    inşaallah cenab-ı Allah bu vesileyle yüzünü islama döndürür. ben kendi hayatımda bunu tecrübe ettim. Allah'a bol bol dua et ve günahların için mağfiret dile. nitekim ayettte şöyle buyuruyor:

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler. (bakara/186)
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.