Çözüldü Ölüye (kabir Başinda) Kur'an Okumak, Dua Etmek, Kabir Ziyareti (kitap)

Konu, 'Tevhid' kısmında ABDULHAK tarafından paylaşıldı.

1. Maryam Noor

Maryam Noor Islam-TR Üyesi

Emeğinize sağlık, çok güzel yazdınız...

Allah Razı Olsun !
  2. sesasi

sesasi ikk

:islam-tr:
  3. morueqq

morueqq لا إله إلا الله Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

selamun aleykum abi yazıyı okudum ALLAH emeklerinin karşılığını kat kat versin...soruma gelince şimdi ölünün başında kabirde kuran okuma hakkında kesin bir hadis yok tamam ama bu konunun 1. sayfasında cevaz veren alimler var ve yazının diğer bir bölümünde ise bid'at olduğunu söyleyen aynı kişilerden nakiller yapılmış kafam karıştı aşağıya hiç bir değişiklik yapmadan yapıştırdım kırmızılar cevaz veren maviler vermeyen bir açıklık getirirmisiniz

Burda ise cevaz var

4. morueqq

?
  5. sawel

sawel Islam-TR Üyesi

Kur,anda ayet yok Allah resulu kabir ziyareti yapın diyor ama kur,an falan okuyun gibi bir sahih hadis yok sadece ölmek üzere olan kişilern yanında yasin okuyunz diye kuvvetli bir hadis var ama o hadis,de ise ölmek üzere olduğu belirtilmiştir (türkiyedek bel,mlar bu hadisi biel çarptırmış ölüye yasin okunurdiye değiştirmiştir Alah ıslah etsin bunları) bence tartışılacak bir durum yok uzatmayada gerek yok Et baud tabbiin açıklamaları olsada Kur,an ve Asrı saadet döneminde olmayan şey uygulamak bida,attır yukarda kardeş güzel yazmış KUr,an dirilere inmiştir ölen kişiye yapacaksanız dua edin
  6. morueqq

alıntıladığım yazıda aynı alimlerin hem caiz dediği hem bi'at dediği olmuş ama genelde kıyas yaparak kuranın bereketi nedeniyle okunabilir demişler yazının başka bir yerinde bid'at demişler ama nakiller bid'at olduğu yönünde kafam karıştı
  7. sawel

sawel Islam-TR Üyesi

değerli kardeşim ölüye kur,an okunacak diye Ayet yok sahih hadis yok niye kafan karışıyor konuyu uzatma bu davranış asrı saadette hulefai raşidin döneminde de yoktu sonrada türdi ve bid,attır
  8. morueqq

abi ashabın ve rasulullah'ın -as- yapmadığı kesin olan bir konuda alimlerimiz nasıl cevaz vermiş bazı yerlerde onu soruyorum bir önceki sayfada alıntıladığım yazılara bakarsanız ya da konuyu baştan sona okursanız anlayacaksınız ne demek istediğimi öyle ki ölüye okunan kur'andan ölü dinleme sevabı mı alır yoksa okuyan sevabını bağışlayabilirmi konusu işlenmiş ayrıntılı bir konu bende bu tür görüşler de varken direk bid'at demek nasıl olur orada takıldım.... yanlış anlaşılmasın öğrenmek için soruyorum

selamun aleykum
  9. Ebu & Dücane

Ebu & Dücane Misafir

Ölüye kuran okumak değil,okuduğun kuranın sevabından,ölen müminlerin günahlarının bağışlanması için Allaha dua etmek gerekir.Bunu da evinde veya başka mekanlarda yapabilirsin.Kuranın sevabını alabilmek için ise onu anlamak,okuduğunda ona olan sevgiyi arttırmak,okuduğunda başkalarının anlamasına vesile olmasını sağlamak gibi bir sonuç çıkması gerekir ki yapılan bir anlam kazansın.Kuran okuyucu tutarak,ona para vererek,hiç kimse bir şey anlamayarak sırf gösterişe dayalı bir kuran okumanın sevabı olabileceğini aklımız almıyor.Kabir ziyaretlerinin amacı ise ölümü hatırlamak ve hatırlatmaktır.Burada yapılanların da gösterişten uzak olması gerekir.Bu amaca yönelik dua yapılması daha uygundur.
  10. sawel

sawel Islam-TR Üyesi

moruepp kardeşim tabiik soracaksın niye yanlış anlayalım biz bildiğimizi paylaşmazsak vebal altında olacağız,

narsu kardeş doğru olanı yazmış ''Kabir ziyaretlerinin amacı ise ölümü hatırlamak ve hatırlatmaktır.Burada yapılanların da gösterişten uzak olması gerekir.Bu amaca yönelik dua yapılması daha uygundur. ''

ben kuran okumada maharetlyim ezbermde iyidir 2006 da babamı kaybettim kabrine gittiğiimde dua ederim evmdede du aederim öeln babam için kuran okumam ama hatim yaptığımda hatim duamda ehlimin babamın ecdadımın ölmüşlerinin affedilmesini cennet ehlnden olması için dua ederim

Siz sormuşsunuz ölüye kuran okunduğunda ölü kuran dinleme sevabımı alır yoksa okuyan sevabını bağışlayablirmi dye sormuşsun...

Ölmüş bir kişini ameli bir kaç şey hariç kapalıdır bu sahih hadislerde ortay konulmuştur onun artık kuran dinleme sevabı gibi bir şeyi olamaz..Okuyan ise kuranokuduğu için sevab alır başkada bir şey olmaz diye sunnet ve icma ile sabittir ve lakin dua edilmesin Allahın izniyle faydalı olacağı esas olandır
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.