ÖLÜYE (KABİR BAŞINDA) KUR'AN OKUMAK, DUA ETMEK, KABİR ZİYARETİ (kitap)

Konu, 'Tevhid' kısmında ABDULHAK tarafından paylaşıldı.

1. AbuTaalib IbnIbraheem
    Islam-TR Üyesi

Es Selamu Aleykum

:)

Akhiler ben bu isten birsey anlamadim. Kabirde Kur'an okunurmu simdi okunmazmi ?

Ölüye Definde Kuran okumanin hükmünü, ölmek üzere olan kisinin yaninda okumanin hükmünü, Evde yasin okuyup sevabini ölünün ruhuna bagislamanin hükmünü, kabir basinda dua ettikten sonra yasin veya rad suresini veya herhangi bir ayeti okumanin hükmünü, hatim inidirip bunun sevabini ölülere bagislamanin hükmünü ögrenebilirmiyim?

Link verip, orda yaziyor demeyin lütfen. Okudum ama anliyamadim cok karisik oldugu icin ?!

Selam ve Dua ile
  2. ferdiosman
    Islam-TR Üyesi

Ümmetin icmasıyla ölüye Kuran okunur..Aksi ise delil ister

----------------------------------

Abdulmuizz :

( Not : Mesaj sahibi delilsiz ve mesnedsiz iddialarda bulunmuştur. Söylediklerinin tam aksine ilk mesajlarda deliller ile sunulmuştur. İdda eden delil sunsun.)
  3. mümkündür
    Islam-TR Üyesi

kardeş delil,yasin süresi 70 ve necm süresi.39

necm.39.39- Şüphesiz insana kendi emeğinden başkası yoktur.

yasin.70.- (Kur'an,) Diri olanları uyarıp korkutmak ve kafirlerin üzerine sözün hak olması için (indirilmiştir).
  4. ferdiosman
    Islam-TR Üyesi

Bir Zahmet şu verdiğin ayetlerin tefsirine bak!!! 1400 yıldır gelen ulema,hafızlar bunları bilmiyor değildi dimi?

Şu ayetlerin ne anlama geldiği onlarca tefsirde yazılıdır.benim buraya nakletmem israf olacağı gibi seni de araştırmadan alıkoymak istemem
  5. Habibullah
    Islam-TR Üyesi

oluye kuran okumak ile ilgili bir tane hadis gosteremezsiniz sadece dua edebilirsiniz hepsi bu.....

OLEN KISININ KIYAMETI KOPMUSTUR.
    OLEN KISIYE HIC BIRSEY NE FARZDIR NEDE SUNNET.
    OLEN KISIDEN HERSEY MUAF OLMUSTUR.

KURAN DIRILERE KURANI ANAYASA YAPMALARI VE HAYATLARINDA YASAYIP UYGULAMALARI ICIN GEL;MISTIR....
  6. IsLaM4eVeR
    لا اله الا الله

Bu ümmetin icması ile lafı artık dilde sakız oldu. Çoğu insan kullanır oldu. Madem ümmetin icması var da neden burada farklı düşünceler var.

Ferdiosman kardeşim size son uyarım artık bu uslup ve tutumunuzu bırakın. Forumda son günlerde sadece cephe olmak için yazılan mesajlarınız var.

Kuran dirilere inmiştir. Bunun ölüye okunamasının nesini savunuyorsunuz anlamıyorum.

Savunduğunuz şey bidatçilerin yaptığı bidati haklı çıkarmaya çalışmak ise bu durumunuza üzülüyorum.

Konuyu kapatıyorum.
  7. Maryam Noor
    Islam-TR Üyesi

Emeğinize sağlık, çok güzel yazdınız...

Allah Razı Olsun !
  8. sesasi
    ikk

:islam-tr:
  9. morueqq
    Islam-TR Üyesi

selamun aleykum abi yazıyı okudum ALLAH emeklerinin karşılığını kat kat versin...soruma gelince şimdi ölünün başında kabirde kuran okuma hakkında kesin bir hadis yok tamam ama bu konunun 1. sayfasında cevaz veren alimler var ve yazının diğer bir bölümünde ise bid'at olduğunu söyleyen aynı kişilerden nakiller yapılmış kafam karıştı aşağıya hiç bir değişiklik yapmadan yapıştırdım kırmızılar cevaz veren maviler vermeyen bir açıklık getirirmisiniz

Burda ise cevaz var

10. morueqq
    Islam-TR Üyesi

?

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...