Çözüldü Ölünün 7. Gününde Kuran Okumanin Hukmu Nedir ?

Konu, 'Kıyamet Alametleri - Ölüm, Kabir ve Ötesi' kısmında DAVA tarafından paylaşıldı.

 1. DAVA

  DAVA Islam-TR Üyesi

    
  Bidat: Benim sorum bidatle alakalı. Farz namazlarından sonra okunan salaten tüncîna duasını okumak bidat midir? Namazlardan sonra Allah kabul etsin demek yerine başka bir şey mi demek lazım? Bebek mevlitleri ve birisinin vefatından sonra 7. günde Kuran-ı Kerim okumak...bidat midir?
  bizim cevabımız


  Bidat, dine sonradan yapılan ilave ya da çıkarmalardır. Dünyaya ilişkin düzenlemeler ve gelişmeler bidat değildir. Bir ilave ya da çıkarmanın bidat olabilmesi için dini konularda, yani ya akidede, ya da ibadetlerde olması gerekir. Böyle olunca bidatin her türlüsü kötü olmuş olur. Çünkü Hz. Peygamber (sav): “Bütün bidatler dalalettir/sapıklıktır ve bütün dalaletler cehenneme götürür, Kim bu dine sonradan bir şey katarsa o reddedilir” buyurmuştur.

  Buna göre güzel bidat/bidat-i hasene olmaz. Bu konuyu “Sorular ve Cevaplarla Günlük Hayatımız” adlı kitabımızda genişçe açıkladık. Buna göre diyebiliriz ki, salaten tüncîna duası da diğer dualar gibi bir duadır ve namazlardan sonra dua okumak bidat değildir. Ama özellikle bu duanın okunması gerekir diye inanılır ve öyle yapılırsa bidat olur. Namazlardan sonra cemaatin ellerini böğrüne getirerek imam efendiye “Allah kabul etsin” demeleri, normal olarak bidat değildir.

  Ancak bunu da sanki namazın bir parçası imiş gibi adet haline getirmek ve bu olmazsa sanki eksik bir şey olmuş gibi düşünmek bidat olabilir. Çocukların doğumunda bir sevinç gösterisi olarak bir araya gelip, mevlit okutmak ve benzeri etkinlikler yapmak da böyledir. Bunları dini birer hareket/ritüel olarak yapmak hoş değildir, ancak eğlencenin meşru olanı diye yapılırsa caiz olabilir. Birisinin vefatının 7. ya da 4o. 52. geceleri Kuran-ı Kerim okutmak açık bir bidattir. Çünkü böyle bir şey, ibadet olmaktan başka bir maksatla yapılmaz. Olmayan bir ibadeti koymak ise bidattir  http://farukbeser.com/soru/bidat-163.htm
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.