Nusra Cephesi Ve Diğerleri

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında islam savaşçısı tarafından paylaşıldı.

 1. islam savaşçısı

  islam savaşçısı Islam-TR Üyesi

    
  Es selamu aleykum kardeşler.
  Suriye'deki diğer İslami grupların Nusra Cephesi'nden(El Kaide'ye bağlı olmak dışında) farkları nedir? Özellikle Ahrar'uş Şam grubunu merak ediyorum. Liderleri Adnan el Arur nato müdahale etsin gibisinden açıklamalar yapmıştı bu ne kadar doğru? Bunlar İslami grup olarak geçiyor ve şüphesiz ki ALLAH yolunda savaşıyorlar ama farkları nedir?

  ALLAH(s.v.t.) hepimizden razı olsun.
 2. Mervan Hadid

  Mervan Hadid İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi

  Aleykum selam, Evvela Ahraruş Şam'ın lideri Adnan el-Arur değildir. Şeyh Adnan tüm Suriyeli grupların sevip saydığı bir alimdir.
  Ahraruş Şam, Suriye'nin bilinçli müslüman kadrosundan (bunlar genelde devrim öncesi Esed zindanlarında bulunan kişiler) oluşuyor.
  Amaçları İslami bir düzen, hilafet.. Menhecleri Selef-i Salihin. Suriyelilerin oluşturduğu Suriye İslam Cephesine bağlılar (bu cephe 25.000 küsür kişiden oluşuyor.)

  Suriye İslami Kurtuluş Cephesi, yani genelde ismini duyduğumuz Tevhid Tugayı, İslam Tugayı, Sukuruş Şam gibi büyük grupları içinde barındıran cepheninde yaklaşık olarak amacı ve menheci aynıdır. Hepsi İslami bir rejim kurulmasını isteyen ve Allah yolunda savaşan kimseler.. Bunlarda Suriyelilerden oluşuyor.

  Nusret Cephesi ise bildiğin üzere dışarıdan gelen mücahidlerden oluşuyor. Bir çok operasyonda Nusret cephesi bu saydığım tugaylarla beraber oluyor. Ayrıca bunlardan bağımsız küçük çaplı İslami tugaylarda var. Bunların hepsinin birden birleşmesini beklemek anlamsız. Ama yavaş yavaş birbirleri ile anlaştıkça birleşmeler oluyor. Mesela Hak Tugayı Birliği diye bir grup vardı bağımsız. Bunlar Suriye İslam Cephesine katıldılar. Geçenlerde de anlaştıkları birkaç küçük islami tugayla birleşip yine bu cephenin altında Şam Mücahidleri Tugayı diye birleştiler. Yani birleşmeler ve yardımlaşmalar oluyor Allah'a hamd olsun. Kimse grup taassubu yapmadığı sürece Allah kalplerini birleştirecektir, duamız bu yönde..
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.