NEDEN MUAVİYE YE HZ DİYORSUNUZ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mühür1 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mümkündür

mümkündür Islam-TR Üyesi

enam süresi,159,160,161,162 ve 163 iyi bakın ve iyi düşünün.

fizilali kurandan veya başka tefsirlerdende baksanız faydalı olur inşaallah...
  2. Ehli_Hadis

Ehli_Hadis Islam-TR Üyesi

ŞİMDİ SENİN YAZDIĞINA GÖRE ALLAH C.C MUAVİYE' Yİ SEVMİYOR, VE MUAVİYE ALLAH' A VE AHİRET GÜNÜNE İNANMIYOR SONRA MUAVİYEYİ AKLIYACAK HADİSLER YAZIYORSUNUZ.

Allah Azze ve Celle Kendisine İysan edilmesini sevmiyor Allah azze ve celle günah işlenmesini sevmiyor ..Allah Azze ve Celle Resülüne muhalefet edilmesini sevmiyor vs vs Senin mantığınla gidersek Bir kişi bir günah işlediğinde Allah azze ve celle artık onu sevmiyormu demektir..........

UYDURMA HADİS MESELESİNE GELİNCE ARKADAŞ SIRF SÜNNİ CAMİASINDAN NAKLETMİŞ AMA SEN YİNE UYDURMA DEMİŞSİN.

Hadisler bize senedler ile nakledilmiştir Yukarıdaki hadisin illetlerini açıkladım senedinde geçen ravilerin durumlarını az çok beyan ettim sonuçta hadisin illetli olduğu ortaya çıkmış oldu .......Aksini iddia ediyorsan senedde gecen ravilerin bana Sika olduklarını ispatla ....

3. mümkündür

mümkündür Islam-TR Üyesi

BELKİ FAYDASI OLUR ÜMİDİYLE[GURUPLAŞMAYA MAHAL VERMEYELİM]

ENAM..
    159- Gerçek şu ki, dinlerini parça parça edip kendileri de gruplaşanlar, sen hiçbir şeyde onlardan değilsin. Onların işi ancak Allah'adır. Sonra O, işlemekte olduklarını kendilerine haber verecektir.
    160- Kim bir iyilikle gelirse, kendisine bunun on katı vardır, kim bir kötülükle gelirse, onun mislinden başkasıyla cezalandırılmaz ve onlar haksızlığa uğratılmazlar.
    161- De ki: "Rabbim gerçekten beni doğru yola iletti, dimdik duran bir dine, İbrahim'in hanif (muvahhid) dinine… O, müşriklerden değildi."
    162- De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır."
    163- "O'nun hiçbir ortağı yoktur. Ben böyle emrolundum ve ben Müslüman olanların ilkiyim."
    164- De ki: "O, herşeyin Rabbi iken, ben Allah'tan başka bir Rab mi arayayım? Hiçbir nefis, kendisinden başkasının aleyhine (günah) kazanmaz. Günahkar olan bir başkasının günah yükünü taşımaz. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. O, size hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyleri haber verecektir."
    165- O sizi yeryüzünün halifeleri kıldı ve size verdikleriyle sizi denemek için kiminizi kiminize göre derecelerle yükseltti. Şüphesiz senin Rabbin, sonuçlandırması pek çabuk olandır ve şüphesiz O, bağışlayandır, esirgeyendir.

4. irhabiyyun ene

irhabiyyun ene Islam-TR Üyesi

şu zamanda bile dibimizde yaşayıp münafık oldugunu,fasık oldugunu vs vs bildigimiz insanları alınları secdeye vardıkları için tekfir edemiyoruz zaten etmekte bize düşmez ki bu işler kadıların ilim ehli olan ların işi....kimsenin amelleri bizi ilgilendirmez...kimse kimsenin amelinden yargılanmaz takii onun tasubunu savunup başkalarını iftira derecesine gelene kadar....muaviye namz kılmıo diyemicemize göre onuda tekfir edemzzsiniz yada yanlıstır söledir böledir diyemesizniz ,....şaye dedikleriniz dogruysa ki bana göre muaviye hz dir bundan sizene bir kardesinin günahını kaççç bin seneden sonra açığa vurmak vask birini yermek neci???? kimi kızıstırmaya çalısıyorsunuz.......meshebiniz ne görüşünüz ne cok merak ediyorum.......bildiğiniz ve inandıgınız seyleri kimseye kabul ettirmek zorunda değilsiziniz üzerinize vazifede değil herkesin aklı ve okuma yetenegi var merak eden acar okur.....müslümanları kızıstırıpp ara acma devrii coktan bittii!!!!!!!!!!!!!!
  5. irhabiyyun ene

irhabiyyun ene Islam-TR Üyesi

Evet, mü'min mü'minin kusurunu araştırmamalı, istemeyerek görecek olursa onu kimseye duyurmamalı, görmemiş gibi hareket etmeli, mü'minin utanmasına vesile olmamalı veya onu: "Nasıl olsa bu suçumu gördü. Bunu yapmaya devam edeyim." düşüncesine sevketmemelidir. Allah Resûlü (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Sen insanların kusurlarını araştıracak olursan, onları perdeyi yırtarak açıktan günah işlemeye cesaretlendirmiş olursun." (Ebû Dâvûd, "Edeb", 37)

Hz. Ömer bir gece Medine'de dolaşıyordu. Birden evlerden birinden şarkı sesleri duydu. Hemen duvara tırmanıp içeri girdiğinde hoşlanmadığı bir manzara gördü ve içerideki adama çıkıştı:

- Ey Allah'ın düşmanı, yaptığın kusuru Allah'ın örteceğini mi zannettin diye bağırdı. Adam:

- Ey mü'minlerin emiri, dur, acele etme. Eğer ben, Allah'a karşı bir bakımdan hata işlediysem, sen üç bakımdan hata işledin: 1- Allah Teala, "Birbirinizin gizli hâllerini araştırmayın." (Hucurât 49/12) buyurduğu hâlde, sen ayıp araştırdın. 2- Allah, "Evlere kapılardan girin!" (Bakara 2/189) buyurduğu hâlde, sen duvara tırmandın. 3- Allah, "Ey iman edenler! Kendi evleriniz dışındaki evlere, sahiplerinden izin isteyip onlara selâm vermeden girmeyiniz. Böyle yapmanız sizin için daha münasiptir. Olur ki düşünür, hikmetini anlarsınız." (Nûr 24/27) buyurduğu hâlde, sen evime izinsiz girdin ve üstelik selam da vermedin, diye karşılık verince

Hz. Ömer:

"-Eğer ben seni affedersem, sen de beni affeder misin" dedi. Adam:

"- Evet" deyince, Hz. Ömer:

"-Afvettim" diyerek evden çıkıp gitti. (Kenzu'l-Ummâl, 3/808 hadis no; 8827)

Bundan sonra da o adam, orada işlemekte olduğu günahı bir daha işlemedi......
  6. DAVA

DAVA Islam-TR Üyesi

Hz. Muaviye ve Hz. Ali Ra. arasindaki o Kanli durumla ilgili Bir Konu daha acan Olursa Ceza yer. !

Konu Kilit
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.