mustafa islamoğlu tefsir dersleri; hayatınız değişecek

Konu, 'İslami Sohbetler' kısmında ukkase tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ukkase

  ukkase Islam-TR Üyesi

    
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!LİNKLER YENİLENDİ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Son dört yıldır her hafta www.tefsirdersi.com adresinden indirdiğim dersleri paylaşıyorum. Dersler toplam 13 yıl sürdü. Devamlı güncellenecek.

  Hocamız telif hakında diyor ki: ben kendi hakkımı helal ediyorum ama bu işin prodüksiyon boyutu var, bu işte emeği geçen bi kadro var, onların hakkı var diyor. Ben bunları piyasada satılan cdlerden almadım. Zamanında internetten indirdim, hafta hafta, her ders bir hafta arayla yapıldı ve zor şartlar altında bilgisayarım olmadığı halde dvdlere toplayarak filan biriktirdim. Hepsini Tefsir Dersleri sitesinden tamamen yasal olarak indirdim. Zaten orda da; "Serverlardaki yer problemi ve sitemize getirdiğimiz standarttan dolayı ders sayısını 20 ile sınırlandırdık. Eklenen her dersi; 20 hafta boyunca sitemizden izleyebilirsiniz. " yazar. (eskiden; indirmek için linke sağ tıklayıp farklı kaydet'e basın yazardı) şimdi sitede diğer derslerde veriliyor onları indiremiyoruz ve buraya da koymuyorum.
  Kaynak: Islam-Tr.Net - islami filmler, islami kitaplar, islami programlar, islami sohbet http://www.islam-tr.com/forum/islami-sohbetler/17494-mustafa-islamoglu-tefsir-dersleri-linkler-yenileniyor.html

  tefsire giriş: Hocamızın ilk tefsir dersi. 14 yıl önce kayda alınmış. Son dersi İstanbul Gösteri Merkezinde, çok kalabalık bir izleyici kitlesi önünde ve Hilaltv'den canlı yayınlanmıştır. Her iki videodan hocamızın ne kadar yaşlandığını görebiliyoruz.

  mp3/tefsire giriş-1a RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting
  mp3/tefsire giriş-1b RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

  fatiha suresi: 2 parça, 1 ders
  mp3/fatiha-1a RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting
  mp3/fatiha-1b http://rapidshare.com/files/319518367/2-2_fatiha_1-7.mp3

  Lütfen aşağıda mustafa islamoğlunu tartışmayalım. Bu konu onun için açılmadı. Önce indirin, dinleyin ama ön yargısız dinleyin, beğenmezseniz ya da kafanıza takılan şeyler varsa burda tartışmayın ya da karalamayın. Doğrusunu okuyup araştırın. Burda polislik yapmayın. Bırakın millet kendisi karar versin. Tıklayın, okuyun yada izleyin, sonra sayfayı kapatın ama nolur birbirinizle kayıkçı kavgası yapmayın.
 2. abdulkahir

  abdulkahir Üyeliği İptal Edildi

  hocamız hadis inkarcısı
  hocamız mezheb karşıtı
  nasıl olacak şimdi bu mübarek :)
 3. rcanlar

  rcanlar Islam-TR Üyesi

  bunu rapidshare den başka bi şeyle yükleseniz olmazmı? indiemiyoruz. çok zor oluyor.
  Allah razı olsun
 4. rcanlar

  rcanlar Islam-TR Üyesi

  teşekkür ederiz. yalnız tefsirdersi.com da bakara suresi vs. sureler var. ben onları ordan indiremiyorum. nasıl indirebilirz.
  Allah razı olsun.
 5. serhildan

  serhildan Üyeliği İptal Edildi

  bu mustafa tek cümleyle yanlışların adamıdır....tıpkı cübbesiz ahmed gibi...
 6. اسماعي

  اسماعي Islam-TR Üyesi

  Mustafa İslamoğlu: "Oy kullanmak caizdir."

  Allah ıslah etsin. Yanlışımız varsa, bizleri affetsin Rabbim ve doğru yolunda sabit kılsın. Sadakallahül azim.
 7. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  s.a. Kardeşlerim ;

  Bu tarz sivri söylemlerden hala akıllanmayacak , ders almayacak mıyız?

  Mustafa İslamoğlu olsun , Abdulaziz Bayındır olsun gibi bazı hocalar her ne kadar ehl-i sünnete aykırı görüşleri olsa da, bazı hadisleri kabul etmeyip farklı değerlendirse de, hataları ve yanlış açıklamları da bulunsa da Tekfir edilemez, edilmemelidir.
  Çünkü bunları yaparken tekfire mani olan şartlar açığa kavuşturulmamış bir de üstelik kendileri başka ayet ve hadislere (fasit - hatalı da olsa) tevillerde bulunmaktadır. Üstelik bunlarda tasavvufçulardaki sapkın itikatleri savunmamaktadırlar.

  Mutevatir hadisi inkar edenin tekfiri meselesi ise icma olan ehli sunnetin mutevatir dediğiyle birlikte İslam dininin tüm fırkalarıyla (şia vs.) mutevatir dediği hadislerin inkarında tekfir edilir. Bunda icma vardır .
  Sadece ehl-i sünnetin mutevatir hadis dediğinde tekfir edilir diyenler olmakla birlikte çoğunluk - cumhur tekfir edilmez, (sapık, dalalette)demektedir.

  Ehl-i Sünnet cumhuruna göre "Allah c.c. ahirette görüleceği" mutevatir hadistir. Bu hadisi reddeden Şia , Kutub-i sitte de uydurma hadis var deyip bu hadisi göstermesine rağmen tekfir edilmemektedirler. (Bazı alimler hariç)

  Oy kullanma meselesi de her ne kadar küfür amellerden olsa da kayıtsız şartsız her kullanan tekfir edilemez , edilmemelidir. Allah aşkı için insaflı olalım , bazılarına olan öfkemiz sebiyle haktan , adaletle yaklaşmaktan uzaklaşmayalım. Aksi taktirde Pek çok muvahhid , mucahid, şehid alimlerimizi de tekfir etmek zorunda kalırız. Hz. Ali (r.a.) kendisiyle savaşıp tekfir edenleri bile tekfir etmemiş , üstelik ölüllerinin cenaze namazlarını kılmıştır.

  Konuya gelirsek yani Cehaletin Mazeret olup olmama meselesi hassas ve ihtilaflı konulardandır. Cehaletin mazeret olduğu yerler vardır olmadığı yerler vardır . Bundan dolayı kaos çıkmakta , herkes kendi savunduğu fikri ayetle hadisle destekleyerek savunma moduna girmektedir. Böyle de kalmayıp karşı tarafın deliline bahaneler ve yorumlar ile çürütme gayretinden de geri kalmamaktadırlar.
  Bizlere düşen cehalete mazeret olarak ileri sürülen hadiseleri iyi inceleyip vasat hareket etmektir.
  Rasulullahın veya ashabının tekfir etmediği hadiselere, hassas davranılmayarak bugünkü benzerlerine tekfir etmek için yoğun çaba sarfına girişilmektedir.
  Kişinin canını , malını, ırzını kendinize helal kılıyorsunuz, sorumluğunu vebalini tartarak hareket edelim. Ben her halukarda Tekfir ederim diyecekseniz kenara da çekilmeyin bari mürtedin haddini de tatbik edin!

  Gücümüzü , enerjimizi net kafirlere yoğunlaştıralım.
  İhtilaflı meselelerde fiilin hükmünü söyleyelim, muayyen tekfire girmekten , şahsı tekfir etmekten elimizden geldiğince sakınalım. Küfür diyarında olduğumuzu da dikkate alalım inşeallah.
  wesselam
 8. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi

  Selmu Aleykum Abdulhak kardeş ben bu güne kadar açtığınız tüm konuları hemen hemen inceledim ve ayet hadise dayanarak konu açtığınız için konularınız hoşuma gidiyordu belki bir çok konuda sizinde tekfirde bulunduğunuzu gördüm ama bu konuda yazdıklarınızdan anladım ki sizde yazdıklarınız arasında itilafa düşüyor bazı konular çelişiyor ben mi yanlış anladım yoksa....
 9. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  a.s.w.r.

  Yazımdan alıntılayarak (delil) gösteriniz. Fiil ile faili karıştırmayalım.
  Bekliyorum inşeallah
 10. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi

  şimdi tekfir etmek sadece dil ile sen işte kafirsin sen müşriksin,sen munafıksın demek ile mi olur yoksa kişiniin yaptığı fiilleri göstererek bak bunu yapan böyle oluyor demeklede mi olur öncelikle ben bunun cevabını almak istiyom sizinde bu güne kadar yazdıklarınızdan ayet ve hadis kaynak alarak fiilleri yorumlamışınız buda binevi tekfir etmek değilmidir...
 11. KavlulFasl

  KavlulFasl Islam-TR Üyesi

  Subhanallah...

  Forumda bir çok kardeşim Bana Akxi bazı konular var ki ,
  ''FREN TUTUMUYOR'' demişlerdi de ben O kadar olayı Ciddi görmüyordum ancak daha sonra kavramaya başladım Elhamdulillah..

  1.Hangimiz evimizi açtık 5-10 Talabe yetiştirmek için Onlara Tevhidi ve Ahlaki Manada Ders veriyoruz.

  2.Hangimiz Şirkin ve Küfrün Beldelerinde ''Medrese'' ler kuruyoruz ''Dar-ul Erkam'' Tarzında..

  3-Hangimiz Akraba ve İş çevresinden olsun gerek Mahallesinden her birinden 10 'ar kişiyi ''Ehl'i Sünnet'' e Layıı ile davet etmiş.

  4.Hangimiz ''Cihad Beldelerine Gidenlere ve Gitmeye ''ailseine veya yakınları'' yardım etmiş.

  5.Hangimiz Iraq'da Savaşmışız,hangimiz Çecenistan'da,hangimiz Afganistan'da hangimiz Allah yolunda Şehitlik için bir kenara üç ,beş kuruş amışız..

  6.Hangimizin Geçimişinde ''Şirk ve Küfür'' yok..

  7.Hangimiz ''MASUM'' uz da TEKFİR eden Dilimiz Müslüman beldelere gireb HAS KAFİRLERE ABD VE İNGİLTERE'YE VEYA İSRAİL ve AVRUPA Kafir Devletlerine DİLİMİZİ ve VUCUDUMUZU kullanabiliyoruz.

  8.Hangimiz ''SELEFİN YOLUNU'' layıkı ile takip edebiliyoruz.

  9.Hangimiz ''TEKFİR ETTİĞİNİ RECM'' edebiliyor.

  10.Hangimiz ''İSLAM DEVLETİNİ HAKİM'' kılmışda ''DAR'UL HARP'' den kurtulmuş artık ''TEKFİR'' edip ''İDAM'' edebilecek güçtedir.

  11.Hangimiz ''Haftanın 7 Günü Allah yolunda talabe yetiştirebiliyor'' Mucahid Hazırlayabiliyor.

  12.Hangimiz ''TAASUBCU DEĞİLİZ'' her birimize biçilen bir şablon birde kalıp var ,kim var ! ''Bir CİVCİV bile kabuğunu kırıyor'' ne büyük zahmetle..

  13.Hangimizin Uğraşı sonucu Bir ''KÖY veya Bir İLÇE'' miz tamamı ile ''BİD'AT VE ŞİRK'' den sıyrılmayı başarabildi..

  14.Hangimiz günde ''3-4 saat uykuyla'' Allah-Subhanehu ve Teala-nın Dini Hakim kılmak için yorgun argın Çabalıyor...

  15.Hangimizin ''DİLİ DAHA UZUN'' çıksın ''KAFİRLERİ UZATTIĞI DİLİNİ'' gibi ''İMAN ile DOLU bir GÖĞSÜ'' varsa NAMLULARDA korkmadan ,tüm bedeninide Uzatsın.

  16.Hangimiz ''Y AŞADIĞI HAYATTAN ZEVK ALIYOR'' çıksın Bize bu ZEVKİN sırlarını açıklasın,

  17.Allah-Subhanehu ve Teala-nın FİİLLERİNDEN EMİN OLAN KİMDİR ÇIKSIN KONUŞSUN.ANCAK ONUN FİİLERİNE DAHİL OLABİLİRİZ BAŞKA ÇAREMİZ YOK.

  18.Hangimiz,kim nerdeyiz,Birbirimizi TEKFİR edecek Deliller Peşindeysek ZAFER Kafirlerindir bunu Bilsin.

  ALLAH SUBHANEHU VE TEALA'DAN KORKALIM KORKALIM Kİ BİR ÇIKIŞ KAPISI İHSAN ETSİN.


  Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah'a güvenirse Allah ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur. (Talak Süresi Ayet 2-3)

 12. abdulkahir

  abdulkahir Üyeliği İptal Edildi

  uygunsuz, seviyesiz ve edebsiz yazı silinmiştir.
 13. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  abdulkahir (mustafa, yaş: 26) ; arkadaşım bu nasıl cevap , bu nasıl edeb, bu nasıl kibir ?
  Senden istenen değilde istenmeyen sorulara yazmanı isteyen olmadı. Ya öfken idrak yollarını tıkadı ya da kasıtlı olarak kendini övme cahilliğine bulaştırdı.
  Üstelik yazındaki tekfirin müslüman kardeşimize zındık-(münafık kafir) deme küstahlığını cehaletlinle göstermişsin.
  Burada kimse kimsenin geçmişini-ilmini bilmez, tanımaz. Herkesin seviyesi, aynası yazılarıdır.
  Nice okumuş ders almış kişiler görmüşüzdür ama o dersleri alanlardan bir kısmı da sadece cehaletini almış, eşekliği baki kalmıştır.
  İlim almış bir müslüman edebli , seviyeli olur. Bir kere yüzünü dahi görmediği, yüzyüze gelip meramını anlamadığı kimseyi böyle cahilvari bir tavırla tekfir etmez, yeni geldiği sitede böyle saldırgan ve ukalaca tavırlar sergilemez.

  Benim yazılarıma bakarsan M. İslamoğlu'nu eleştiren kınayan , görüşlerinden ehl-i sünnetin cumhuruna aykırı olmasına rağmen (hatta oy kullanmasına rağmen) reddetmeme rağmen, tekfir konusunda hedef göstermem.

  Şimdi yazıma öfkeyle hemen yanıt verme hırsına girişme. Bizim diğer üyelerimizden olduğu gibi senden de isteğimiz delille hareket etmendir. Karşı çıktığın meselelerde dil ile değil delil ile hareket etmen, kimseye kibirli , ukalaca , pervasızca hakaret etmene izin verilmeyecektir. Hele ki site yetkililerine.
  Aldığın ilim bunu mu gerektiriyor , verdi?

  Burası isim verilerek delilsizce tekfir edilen site değildir. Fitne, fesad çıkmasına müsait konular hassas meselelerdir dikkat edelim.
  Bu yazımdaki istekler aynı zamanda tüm üyeler için geçerlidir.
  Zandan uzak duralım.


  İlla edeb illa edeb.
 14. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  Fiil ile faili tekfir etmek ayrıdır. (mutlak- muayyen tekfir)
  Aynı fiili yapan 2 kişiden biri kafir biri günahkar olabilir.

  Benim tevhidaslanları sitesinden yazarlğımın alınmasına , hatta tekfir edilmeme sebebi inşeallah biliyorsundur.

  Senden İsim vererek tekfir ettiğimi yazılarımdan ispatlamanı istemiştim, bekliyorum.
 15. abdulkahir

  abdulkahir Üyeliği İptal Edildi

  neyse abdulhak hocama olan saygımdan dolayı sessiz kalma hakkımı kullanıyorum -
 16. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  Kardeşim ben bu cevabın için teşekkür ederim amma,
  Önceki yazındaki sözlerin (! müslümana kafir deme vebalinde kalacaksın ) , uslubundan dolayı kardeşimden helallik iste. Bunu senden bekliyorum.
  Bundan sonraki yazılarında da böyle uslub kullanma. Yazıların konu hakkında olsun.
 17. serhildan

  serhildan Üyeliği İptal Edildi  kimse kimseyi kandırmasın;

  Ehli sünnet hiçbir zaman muayyen tekfirde bulunmamıştır diyen kimseye gelince, bu sözü söyleyen cahil kimse ehli sünnet ile mürcieyi birbirine karıştırmaktadır.

  Mutlak tekfir şuna inanan veya şu işi yapan kimse kafir olur demektir. Muayeyen tekfir ise mutlak tekfirden hareketle küfür olan itikada veya amele sahip olan belli bir kişiyi tekfir etmektir. Kuran ve sünnette mutlak tekfirin de muayyen tekfirin de sayısız örnekleri vardır. Hal böyle iken birini kabul edip diğerini reddetmek olmaz. Umumi tekfir muayyen tekfiri gerektirmez diyen cahildir. Tam tersine, umumi tekfir gerekli şartları taşıyan kişiler için her zaman muayyen tekfiri gerektirir. Fiil küfür ise fail elbette kafirdir. Küfür işleyene kafir demeyeceğiz de ne diyeceğiz?
 18. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi


  Burada kafirler demişin oy kullanmaya çağıranların hepsi kafir oluyor o zamman dimi bu da tekfir etmek değilmidir?
 19. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi

  Ben bu alıntı yaptığım oy kullanma adında açılan konuya karşı değilim ama burada kafir dediğiniz zaman türkiyede 40 milyona yakın oy kullanmaya giden insanlar var o zaman hepsi kafir oluyor sizin tabirinize göre...
 20. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi

  birde bu oy kullanma konusunda kişilerin resimlerini kullanmışın kullandığın resimlerde kişileriniz yüzlerini kesseydin veya karalayasaydın amenna......
 21. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  Cahil cahil konuşup fitne saçma
  Her küffür ameli sahibini kafir edecekse usul-u fıkıhta ki tekfiri engelleyen şartlar neden konulmuştur.
  Öyle olsa her küfür fiilini işleyene sorgusuz sualsiz tekfir edilirdi.
  Muayyen tekfir için kişi ile görüşülüp bu fiili neden yaptığı öğrenilir. Cahil ise cehaleti , ikrah-ı mülcie (zorlayıcı baskı) bir hali mi var ya da bu fiili yapmasına sebeb olan bir tevili mi var.
  Bunlar açıklanır , izah edilir , konu netleştirilir ondan sonra tevbeye çağrılır.
  Son durumuna göre tekfir edilir veya edilmez.
  Şimdi buradan uzun uzadıya Rasulullahın ashabın bazı yaptığı fiilere neden kendileriyle konuştuğunu , tekfir etmediğini aktarmak istemiyorum.
  Hz. Ömer'in (r.a.) halifeliği zamanında Kudame b. maz'un (r.a.) içki içmesi ve hatalı tevili sayesinde tekfirden kurtulduğunuda biliniz.

  Ön yargı ile yazılarıma bakarsanız bir şey anlamazsınız. Muayyen tekfir vardır fakat şartları vardır demek ayrı , muayyen tekfiri inkar etmek ayrı.


  İlla gelişigüzel tekfir edeceğim diyorsanız piyasada çok tekfir siteleri mevcuttur. Oralarda rahatlayınız.
 22. serhildan

  serhildan Üyeliği İptal Edildi

  şimdi bülent arıncı seviyorum onun için akp ye oy verdim diyen adamın kestiği yenir mi, oğluna kız verilir mi abdulhak hocam...soru aslında çok basit (bana kalırsa cevap da çok basit) ama insanlar neden hep dolambaçlı karmaşık "light" laflar ediyor hocam? yoksa hüküm nefse mi zor geliyor bilmem...belki bu şahıs babamız kardeşimiz bacımız da olabilir ama şeriatın kestiği parmak acımazmış.

  hem neden sinirlendiniz anlamadım ben hiç sinirli değilim?

  oy kullanmanın, partiye katılmanın, milletvekili olmanın hükmünü öğrenmek istiyorum... bu kötü bi şey mi?
 23. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  Buradaki kafirler, İslami hassasiyetinden dolayı değilde demokrasi ve laikliğe sahip çıkılması için seçimlere katılşıma çağıran laik dinazorlara olduğunu anlayamaman hayret verici bir şey. Aynı başlık altında yazılarımda gerekli açıklamaları da gördüğün halde beni zorla tekfirci mi yapmaya çalışıyorsun?

  Sen; Usame'yi , Ebu Hafsı da, açıklamalarında Türkiyeli müslüman kardeşlerimiz dediği için Tüm türkiye halkına müslüman dediği için tekfir eden darultawhidcilere hak mı veriyorsun?
 24. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  Sen bu işten anlıyorsun anlaşılan. Sen yap resimleri bana gönder, inceleyip ekleyeyim.
  Resim kullanmak başka , tekfir demek (hükmü) başka.
 25. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi

  Yok benim amacım tekfirci olduğu nuzu iddasında değilim sadece ben daha öncede söylemiştim şuana kadar yazdığınız konuların çoğunu inceledimişimdir ve konularınız hoşuma gidiyordu ama bu tekfir olayında şunu anlamadım şimdik bir kişiyi karşısına alıp sen kafirsin demek vardır birde resmini kullanırsın kişinin yaptığı işi kafirlerin işi olduğunu söylersin mesela R.T Erdoğan tabirinize göre kafir oluyor ama onu sadece Allah bilir Zaten belki bilginiz vardır şu hariciler diye bir mezhep var onlarda kişilerin yaptığı (işlediği) kötü günahlardan dolayı kafir diyorlardı zaten onların görüşü tamamen islamla hiçbir alakası yoktu...... benim demek istediğim konuları yorumlayabilirsin ama bunu kişilere göre yorumlarsa direk tekfir olmasada dolaylı olarak tekfir söz konusudur.Benim görüşüme göre kişi ne yaparsa yapsın ama leilaheillallah ı red etmediği sürece kafir olmaz..........

 26. ABDULHAK

  ABDULHAK Üye Yetkili Kişi Site Admin

  Cevap yazacağım şimdilik bırakıyorum.

  Aralardaki Mavi renkli yazılar cevabımdır
 27. serhildan

  serhildan Üyeliği İptal Edildi

  tayyip şeriatta göre elbette kafirdir. aksini kim iddia edebilir iki kere ikinin dört etmesi kadar basit bi gerçek bu.

  hüküm zahire göredir. bu dünya hayatında kafir der, ona göre muamele ederiz. ha Allah ebedi cehenneme koyar koymaz. işin o kızmı sonsuz iradenin sahibine kalmıştır ona zaten kimse müdahale edemez. ama dediğim gibi...

  tayyip kafir mi değil mi Allah bilir diyemeyiz. elimizde Allahın bize ölçü olarak kullanalım diye verdiği bir kuran var. Allah hakkı biz de bilip ona göre amel edelim diye kadr'i indirdi.

  kalbini yarıp bakamadığmıza göre zahire göre hükme varacağız.
  zaten hukuk dediğin insanların zahir hareketlerine bakıp onları yargılamaktır.
 28. iMaNLiGeNC

  iMaNLiGeNC Islam-TR Üyesi

  ya aslında benim demek istediğimi anlamadınız ama sağlık olsun Allah Hata ve kusurlarımızı affetsin inşALLAH
 29. semenhasan

  semenhasan Islam-TR Üyesi

  rapid den nasıl iniyor bunlar
 30. nureddin_79

  nureddin_79 Islam-TR Üyesi

  Kardeş sen bu forumda yönetimdensin galiba, bu yazdığın nedemek yani ?? Senin görüşün benim görüşüm herkesin bir görüşü olabilir, sen bana söyle senden önce kafir olmak için imanı redd etmek gerek diyen senden önce kim var ?? Redd etmeden kafir olunmaz diyen kimlerdir bunu biliyormusun yani bir alimden okuduğun öğrendiğin bir meselemidir yoksa bunu iddia edenlerin ilki senmisin ?? Bilmiyorsan biraz mürcie mezhebini araştır...
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.