Çözüldü Menzil Şeyhinin Üzerine Yağmur Yağmadığı Söylentisi Doğru Mu?

Konu, 'Tasavvuf ve Tarikatler - Tasavvuf Konuları' kısmında Abdulmuizz Fida tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

    
  Bu şeyhlerinin üzerine yağmur yağmıyor safsatası, daha önce de kulağıma gelmişti. Bunu sanki keramet olarak görüyor beyinsizler. Allah'ın rahmetini nasib etmiyor diye ağlayacaklarına, cahilliklerinden mutlu oluyorlar. Allahın gadabını rahmet sanmak da bir başka beyinsizliktir.

  Bunlar Rasulullah'ın hayatından habersiz oldukları için, Allah c.c. , Rasulullah s.a.v.i Güneşin ateşinden Bulutuyla koruduğunu bilselerdi, Rahmet yerine ateşten sakındırılıyor yalanı uydururlardı! Allah c.c. Kur'an ve sunnetten habersiz olan bu cehillerin bir an önce Rasulullahın yağmurdan sırılsıklam olduğunu öğrenmeleri umuduyla...

  Hazreti Enes Bin Malik demiştir ki; Bir gün Rasulullah (r.a.v.) ile birlikte yağmura tutulduk, Rasulullah (s.a.v.) yağmurun altına çıkıp vucudunun bir kısmından elbisesini sıvazladı., nihayet orası yağmurla ıslandı .
  Bunun üzerine biz : Ey Allahın Rasulu ! Bunu niçin yaptın ? diye sorduk ..
  Rasulullah (s.a.v.) : "Çünkü bu Rabbimin katından geliyor!" buyurdu. (Muslim, istiska,13)

  844) Enes (r.a.) şunu anlattı:
  Bir defasında Rasulullah'la (s.a.v.) beraberken yağmura tutulduk. Rasulullah (s.a.v.) başını açtı ve yağmurdan ıslandı.
  Ben O'na: -Ya Rasulellah! Neden böyle yaptın? dedim.
  Rasulullah (s.a.v.): - "Bu yağmur, Aziz ve Celil olan Rabbim tarafından yeni geliyor da onun için" dedi.
  [İmam Ahmed, Musned, 111/267; Hakim, Mustedrek, İV/285; Bağavî, Şerhu's-Sunne, İV/424; Ebu Nuaym, Hilyetu'l-Evliya, VI/292; İbn Ebi Şeybe, Musannef, VHI/555; Ze-hebî, Mizanu'l-İ'tidal, 1505]

  845) Ebu Hureyre anlattı:
  Rasulullah'la (s.a.v.) ashabı, o yıl ilk yağan yağmurda başlarını açarlar ve Rasulullah (s.a.v.) şöyle derdi: "Bu Rabbimiz'in en yeni yağmuru ve O'nun en büyük bereketidir."
  [Kenzu'l Ummal, 4939; Tarihu ibn Asakir, 111/214 ; Abdurrahman İbnu’l-Cevzi, Ashâbın Dilinden Peygamberimizin Hayatı, Uysal Kitabevi: 393.]

  135. Secdede Burnu Yere Değdirmek Ve Çamura Secde Etmek

  813- Ebu Seleme şöyle demiştir:

  "Bir gün Ebû Saîd el-Hudrî'yi ziyarete gidip kendisine gel seninle biraz hurmalıklara doğru yürüyelim dedim. Teklifimi kabul edip dışarı çıktı. Ona kadir gecesiyle ilgili olarak Rasulullah'tan sallellâhu aleyhi ve sellem neler işittiğini sordum. Ebû Saîd şu cevabı verdi: "Rasulullah (s.a.v.) Ramadan ayının ilk on günü itikâfa girdi ve biz de onunla birlikte itikâfa girdik. Cebrail, Rasul-u Ekrem'e gelip; 'İstemiş olduğun şey işte önünde' dedi.
  Bundan sonra Rasulullah (s.a.v.) ortadaki on günü de İtikâfta geçirdi ve biz de onunla birlikte itikâfta bulunduk. Cebrail, Rasul-u Ekrem'e gelip; 'İstemiş olduğun şey işte önünde' dedi.
  Ramadan'ın yirminci gecesinin sabahında Rasulullah ayağa kalkarak ashâb-i kirama şu hutbeyi okudu: "İçinizden kim benimle birlikte itikâfa girmişse bundan sonraki on gün de itikâfa devam etsin. Çünkü Kadir Gecesi'nin ne vakit olduğu bana gösterildi fakat sonra geri unutturuldu. Kadir Gecesi Ramadan'ın son on gecesinin tekli gecelerindedir. Ben rüyamda şunu gördüm; sanki çamura secde ediyordum."
  Mescidin tavanı hurma dallarıyla kapatılmıştı ve gökyüzünde bulut namına hiçbir şey görünmüyordu. Fakat bir süre sonra bir bulut gökyüzünü kapladı ve üzerimize sağanak bir yağmur yağmaya başladı. Rasulullah bu yağmurlu günde bize namaz kıldırdı. Ben Rasulullah'ın (su ve çamurla kaplanmış mescid zeminine secde ettiği) için alnında ve burnunun ucunda çamur ve su kalıntıları bulunduğunu gördüm. İşte bu durum O'nun gördüğü rüyanın sadık bir rüya olduğunu gösteriyordu."

  (Fethu'l Bari ; C. 2, S. 481, Hadis No : 135 / 813)  Tasavvuf Şeyhi Gavsların Üzerine Yağmur Yağmaz İnancı

  8412
 2. The Zulkarneyn

  The Zulkarneyn Islam-TR Üyesi

  Yağmur Allah swt katından mı geliyor ?!
 3. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

  Şeytanın emriyle, ilmi dahilinde yağmıyorsa.....
 4. The Zulkarneyn

  The Zulkarneyn Islam-TR Üyesi

  Biraz açar misin
  bir çok mana çıkarılabilir bu yazdığından ?
 5. toprak56

  toprak56 Islam-TR Üyesi

  Menzil Şeyhinin üstüne yağmur yağmadığı kesinmi ki?
 6. ŞüHeDa01

  ŞüHeDa01 Islam-TR Üyesi

  :)..SubhanaLLahu we TeaLA..
 7. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

  Yağmuru Allah (c.c.)dan başka kim indirebilir ki? Allahın katından olmasın? Allah c.c. katından denince bilmiyorum , su/bulut olarak yağmurun (fiziken) Arşın üzerinden mi düşündünüz? Allah c.c. den habersiz bir yaprak dahi sallanıp yere düşmez! Niye bu kadar zorlandınız anlamadım


  إِذْ يُغَشِّيكُمُ النُّعَاسَ أَمَنَةً مِّنْهُ وَيُنَزِّلُ عَلَيْكُم مِّن السَّمَاء مَاء لِّيُطَهِّرَكُم بِهِ وَيُذْهِبَ عَنكُمْ رِجْزَ الشَّيْطَانِ وَلِيَرْبِطَ عَلَى قُلُوبِكُمْ وَيُثَبِّتَ بِهِ الأَقْدَامَ

  O zaman katından bir güven olmak üzere sizi hafif bir uykuya daldırıyordu; sizi temizlemek, şeytanın pisliğini (verdiği vesveseyi) sizden gidermek, kalplerinizi birbirine bağlamak ve savaşta sebat ettirmek için üzerinize gökten bir su (yağmur) indiriyordu. (Enfal 11)
 8. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

  Uydurma, yok böyle birşey. Zem edeceğine övüyor, farkında değil cahil. Şeyhini insanlardan farklı kılacak ya ))
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.