Çözüldü Kutsallaştırılan Tasavvuf Büyüklerine Verilen Şirk Sıfatlar

Konu, 'Küfür' kısmında Abdulmuizz Fida tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

    
  Kutsallaştırılan Tasavvuf Büyüklerine Verilen Şirk Sıfatlar  Tasavvufçular tarafından büyüklerine hürmeten verdikleri meşhur sıfatlardan olan : (K.S) (Kuddise Sirruhu = Allah, sırrını kutsasın) ifadesi de bir şahıs için kullanılacak ifadeler değildir. Aksine ''K.S'' ifadesi, Alemlerin Rabbı olan Allah (c.c.) için kullanılır. Şu ayette olduğu gibi:

  ''Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.'' (Bakara 2/30)

  Ayette geçen takdis ifadesi ''kuddise'' ifadesinin köküdür. Aslen hiç bir mezheb, hadis, fıkıh ehli alimler salih bir kul veya alim olarak bilinen birinin ismi anılırken ''kuddise sirruhu'' ifadesini kullanmadılar. Aksine ''rahimehullah, rahmetullahi aleyh vb''ifadeler kullandılar. Peki bu ''K.S'' ifadesi nereden geldi? diye sorarsanız, şöylece açıklayabiliriz:

  Allah (c.c.) , Rasulu, İslam ve müslümanları severken ölçülü bir şekilde sevmeyince sevgi şekilleri ve bu sevgi ifadeleri haliyle karışık bir hali alır. "Kuddise sirruhu" ifadesi de Arab hıristiyanların arasında meşhur olan ifadedir. Arab hıristiyanlar kendi din adamlarını ''Kaddesena Papa'' diye anarlardı. İlim ehlinin açıklamalarına göre kuddise sirruh ifadesi de islam'a giren ve kendisi ile beraber batılları ile islam'a giren hıristiyanlardan kalmadır. Aynı ifadeler ''Bediuzzaman'' kelimesini şahıslar için kullanmamak gibidir.

  ''(O), göklerin ve yerin Bedi'dir (eşsiz yaratıcısıdır). Bir şeyi dilediğinde ona sadece "Ol" der, o da hemen oluverir.'' (Bakara 117)

  Sözün özü:

  "Kuddise Sirruhu", "Bediuzzaman" ifadesi vb'leri Allah cc için kullanılır. Kullara beslenilen sevgiler bizleri haddi aşmaya sevketmemelidir.

  Selamun aleykum...
 2. yusuf

  yusuf Islam-TR Üyesi

  masallah abdulmuiz .. ben de bu yaziyi okuyunca yenilemek istemistim, masallah guzel bir yazi birde ben K S kislatmasini sofi sitelerinde goruyordum ama anlamini bilmiyordum :) bu sekilde ogrenmiste olduk .. allah razi olsun .. ibniteymiye arkadasimiz sitede yok her halde rabbim onada merhamet etsin .. amin
 3. Muhammed Yusuf

  Muhammed Yusuf Islam-TR Üyesi

  ve aleykum selam ve rahmetullah

  Abdulmuizz abi,bediuzzaman kelimesinin tam anlamı nedir?
 4. Abdulbaki....

  Abdulbaki.... Islam-TR Üyesi

  Zaten dilim dönmüyor bu kelimeye onun için söyleyemiyorum:)Allah razı olsun abi sayende bir şeyi daha öğrenmiş olduk.
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.