Çözüldü Kuran Kerim Para Ile Satılması Caiz Mi ?

Konu, 'Fıkıh ve Fıkıh Usulu' kısmında eL_Muhacir tarafından paylaşıldı.

 1. eL_Muhacir

  eL_Muhacir Cemaat cihad için,cihad cennet içindir !!! Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

    
  Esselamualeykum Rahmatullahi ve berekad


  Kilise önlerinde bedava incil veriliyor.Oysa kuranı kerim günümüzde para ile satılmakta,hatta bazen pazarlığını bile yapmaktayız ucuzlatması için bu ne kadar doğru ?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

  Yanınızdakini (Tevrat'ı) tasdik edici olarak indirdiğim (Kur'ân)a iman edin, O'nu, inkar edenlerin ilki siz olmayın, benim âyetlerimi birkaç paraya değişmeyin. Ancak benden korkun. Hakkı bâtıl ile karıştırmayın, bilip dururken hakkı gizlemeyin.” (Bakara: 41-42)

  Allah’ınindirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip de onu az bir paha ile değişenler (onu maddî karşılık ile satanlar) var ya, işte onların yiyip de karınlarına doldurdukları, ateşten başka bir şey değildir. Kıyamet günü Allah ne onlarla konuşur ve ne de onları temize çıkarır. Orada onlar için acıtıcı bir azap vardır.” (Bakara: 174)

  Yukarıdaki ayetlere bakarak sanki Kur'an-ı Kerim kitabının ücretle satılmasının bir sakıncası var mış gibi anlayanlar olabilir. Fakat bu böyle değildir. Ayetleri dikkatli incelediğimizde, Allahın kitabının (kağıt) malzemesi değil, aksine hukumlerini belli bir paha karşısında satmanın haramlığı görülecektir.
  Kur’an’ın yazılı bulunduğu kitap anlamında olan Mushaf'ın, basılıp satılmasından bir sakınca yoktur. Âyetlerde geçen satma, dinden taviz verme (Yahudiler gibi hukumlerini çarpıtmak) manasınadır.
  Bu sebeble ulema, Kuran'ı Kerim'in alım-satımında, "Kuran-ı kerimin fiyatı, ederi kaç para?" yerine, hediye tabiri kullanılması daha uygun olduğundan, "Kur'an-ı Kerim'in kağıdını(malzemesini) kastederek hediyesi ne kadar?" diye sormayı isabetli görmüştür.
  Kur'an-ı Kerim'in basılıp dağıtılmasında şüphesiz belli bir maliyet sarfedilmektedir. Her zaman hayrına dağıtacak hayırseverler olmayabildiğinden, insanların kolaylıkla ulaşabilmesi, bulunabilmesi için basılıp çoğaltılması zaruridir. Matbaacıların ve kitapçıların geçimlerini sağlayabilmeleri için belli bir ücret almalarında mahzur yoktur.

 3. eL_Muhacir

  eL_Muhacir Cemaat cihad için,cihad cennet içindir !!! Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  ALLAH razı olsun akhim
 4. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

  Malesef misyonerlerde olan samimiyet bizlerde yok..Onlar ücretsiz dağıtırken bizimkiler bunu rant kapısı yapacak kadar ...... (kötü bi söz degil : ( .. .

  Yukarıda yanıt verilmiş daha geniş bilgi görmek isteyenler zekat memurlarla gelen durumları inceleyerek meseleyi daha da net anlayabilirler. Biz yayınevlerinden ücretsiz olmasada maliyetinden az fazla bir ücretle verilmesini isteriz.

  Hamdolsun son 2-3 sene içinde Kuran'larda meal-yayın evi çeşitliliği arttı ve ücretler belirgin oranda düştü. Ücretsiz dağıtacak babayiğitleri beklemeye bence gerek yok kendimiz ufakda olsa ara ara Kuran alıp çevremizdekilere hediye edebiliriz. Hatta camilere bırakıp müslümanların okumasına vesile olabiliriz.
 5. soru işareti

  soru işareti Üyeliği İptal Edildi

  Kur'an'ı ilk mushaf (sayfalar) haline getirenler dağıtımı para karşılığı mı yapmışlar?
  Ben Kur'an'ın dil yoluyla öğretilmesinden ve sayfalar halinde dağıtılmasından ücret istenmesini doğru bulmuyorum.
  Kur'an'da peygamberlerin yaptıkları tebliğe karşı herhangi bir ücret istemedikleri yazılıdır. Kur'an'ı insanlara dağıtmak da bir çeşit tebliğdir. Mushaf yerine başka kitaplar satabilirsiniz. Mushaf isteyen kişiye de "kalbleri İslam'a ısındırmak amaçlı sadaka parası" niyetine bir mushaf verebilir ya da hediye edebilirsiniz.
 6. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

  Kur'an-ı ilk mushaf haline getirenler tabi ki para karşılığı yapmadı ama o zamanki musluman nufusunu göz önünde bulundurmak lazım. Ayrıca bugün Kuran kemiklere tahtalara, derilere yazılmıyor. Üstelik binlerce birden matbaada basılıyor. Bugün sebil olarak dağıtacak kişi , matbaaya yine parasını verecktir. Matbaa fi sebil dağıtsa, kağıt aldığı yere, işçilere; oradan ağaç ve hammadecilere işçilere ücret verilecektir. Eskisi gibi Beytulmaldan ücretini alan kişiler yazmıyor.
  İnşeallah islam devletine sahib olduğumuzda bu sorunlar hallolunacaktır.
  Sizin diğer dediğiniz , " kalbleri İslama ısındırmak için dağıtmak lazım" teklifi bir öneri olarak kalır ki muslumanlar imkanlarına göre bu tür infak yollarına zaman zaman yöneliyorlar. fakat bu Kur'an-ı kerimin maliyetini düşünerek satılmasını haram kılmaz.
 7. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin


  Kardeş yanlış bir kıyas yapıyorsun, o zaman halifeler devrinde zekat memurlarının kendi geçimleri için aldığı paraya ne diyeceğiz.

  Kuran'ın tevhidin anlatılması başka, materyallerinin satılması başkadır. İslami sohbet yapan tevhidi anlatan davetçilerle, kitap kırtasiye işi yapanları aynı kefeye katmak zulümdür.

  Mesala islami cd'ler yapılıyor, bunlar ücretsiz olarak dağıtılıyor ancak bu döngünün devam edebilmesi ya birinin devamlı masraflar için infak etmesi gerek ya da kişilerden sadece cd parası almak gerek aksi halde bu amaçla yapılan dağıtım durur. Buna benzer çalışmalarda fazla alınan paralar ya ihtiyaç sahiplerine ya da aynı çalışmanın kalitesini arttırmak için kullanılır..

  Kuran ve islami kitapların para karşılığı satılmasında kuran ve sünnette en ufak delil yoktur. Yorum ve tevil ilede hüccet olmaz. Dediğim gibi meseleyi iyi idrak etmek istiyorsan halifeler dönemindeki zekat memurlarını incele.


  Sebil olarak dağıtmaya gelince sanırım bundan 7-10 sene evveldi suud destekli selef akidesini anlatan kitaplar sebil olmak üzere getirildi.. Hoş buradakiler ............

  İslam'da hayrın önü çok açıktır. Haram ve helal sınırları da net olarak çizilmiştir. Ücretle satana da, ücretsiz verene de herhangibi yaptırım söz konusu değildir.
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.