Kaşları İnceltmek Günah mıdır?

Konu, 'Soru Cevap Bölümü' kısmında moon tarafından paylaşıldı.

1. moon

moon Islam-TR Üyesi

Selamun Aleykum arkadashlar gorushmeyeli uzun zaman oldu. Ailem Shehirden kenar bir yerde yashiyor. Tatile oraya girmishdim. Beni tebrik ede biliriniz chunku cesaretimi topladim ve tesetture girdim.Onceleri chok zordu Annem beni dovuyourdu, kendisinin kalbi agriyordu.ama Elhemdulillah hepsi gecdi.Sizleri chok ozlemishdim.Ramazan bayraminiz kutlu olsun.
    Kashlari inceltmek gunahmidir ve gunahsa keffaresi nedir?
  2. uksimu

uksimu Islam-TR Üyesi

Allah senden razı olsun bacım Allah ecrini bol bol versin inşallah . bize bundan daha mutlu edici bi haber veremezdin . cvbı birazdan vercem işşallah
    biraz yogunum
  3. ibn teymiyye

ibn teymiyye Islam-TR Üyesi

ablacıgım kasları almak gunahtır....ıslam kadının kaslarını almasını yaskalamıstır....ınsaallah tevbe ederde bır daha yapmassak rabbım bagıslar
  4. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

Arkadaşlar yoruma kaçmadan burada yanıt yazarken delillerle yazarsanız forum daha kaliteli olur..

İsterseniz bu konuda örnek yazayım..Sizde o şekilde yanıtlar verirsiniz..
  5. uksimu

uksimu Islam-TR Üyesi

Hz. Peygamber’in (sas) bu konu ile ilgili bir hadisinde; “Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin.” (Buhari, ‘Libas’, 84; Müslim, ‘Libas’, 120) buyurmuş olması, bu ifadenin hangi fiilleri kapsadığı İslam hukukçuları arasında tartışma konusu olmuştur.

KAŞ VE TÜY YOLMA

Kaşlarının arası bitişik olan bir kadın, sadece bitişen yerlerdeki tüyleri çekebilir mi? Yüzdeki
    ve
    özellikle de bıyıklardaki tüyleri, ayrıca bacaklardaki kılları yolabilir mi?

Allah
    Rasûllü
    Efendimiz (s.a.s.) kaşını incelttiren kadına ve bu işi yapana lânet etmiştir. Fakat
    bazı Islâm
    alimleri, kadının yüzünde anormal olarak (çeşitli hormon bozukluklarından
    ötürü) biten kılları,
    kadının kocanın izniyle koparabilir, çünkü bu Allah'ın normal olarak
    yarattığı ve görmek istediği
    yaratılış biçimini; yani fıtratı değiştirmek değil, çeşitli
    hastalıklardan ötürü bozulan kadınlık fıtratını
    düzeltmek anlamını taşır, demişlerdir.
    Kadın böylece, eğer istiyorsa, kocanın süslenme
    arzusunada uymuş olur. Ibn Âbidîn, bu
    tür anormal kılları yolmâk, bu maksatla yapılırsa
    müstehaptır, der. Ayaklardaki anormal
    kılları yolmak için de aynı şey söylenir. Yalnız bunları
    başkalarına güzel görünmek için
    yapmak, doğuştan bitişik yaratılan kaşları almak ve her
    kadında normal olarak, biraz
    farklı ölçülerde de olsa, bulunan bıyık tüycüklerini yolmak
    haramdır.

pek çok alimin kılları kocaı istedi diye alması kesinlikle yanlıştırki zaten bir meselede zorunluluk söz konusu oldugu zaman ancak caiz olmayan mekruh olan haram olan şey o zorunluluk geçene ve zorunlulugun durumuna göre caiz olmaktadır. ama kocanız size daha güzel olmaınz için kaşlarınızı almanız isterse bu zorunluluk değildir. o yüzden kendi nefislerimizi kandırmayalım . alimlerin bu konuda gevşek davranması ve
  6. moon

moon Islam-TR Üyesi

Selamun Aleykum ben daha once haram oldugunu bilmiyordum, hatta kadinlar tuysuz kisiler tuylu olmasi iyidir diye bir hadis oldugunu duymushdum ve almisdim ama sonra olmaz`denilince burakdim ama cok kotu gozukuyorlar. Yanitlarinizi bekliyorum.Allah razi olsun
  7. uksimu

uksimu Islam-TR Üyesi

siz aldırıyor oldugunuz için şimdi almamış haliniz size garib geliordur. o yüzden bviraz sabredelimki iki işi birden yapmış olalım . hem sabırdan dolayı ecir hemde bir eri yerine getirmekten dolayı ecir.

(Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.)

Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539. buyurulur. Yani önemli olan dış temizliğinin yanında için de temiz olmasıdır. İç temizliğinin başta gelen vasıtalarından biri; gözyaşı dökerek, içi yanarak, tam bir pişmanlık duyarak Hakk’a dönmek, tövbe etmektir.
    bırakın beşerin sevmesini sizi Allahın sevmesi için birşeyler yapın . bunca kişi sevdigi erkek kendisini daha çok sevsin benimsesin diye soyunmaktadır . bizlerde Allah için oınun bizi daha çok sevmesi için daha çok kapanalım . Allah nasıl istiyorsa bizler öyle olalım . inanıyorumki şimdiki kesmemiş haliniz eskisinden daha güzeldir. ama sizin şeytanınız sizle bu konuda ugraşıor Allah kazanma gücü versinm ,inşallah.
  8. uksimu

uksimu Islam-TR Üyesi

rabbimi bizleri en güzel bir surette yaratmıştır o güzelligi sizde göremeyecekler utansın bacım. mümin vakarla davranır. sizden en güzel davranış olan rabbimin sizi sevmesini düşünerek Allah rızası için bu sıkıntıya katlanmaktır . şimdilik siz sıkıntı gibi gelen şeye. biznillah ecriniz verilecektir. ecri cennet oluyr inşallah. böyle bacılarımız herzaman dualarımızdadır ki kötü örneklere örnek olsunlar. selametle kalın inşallah.
  9. moon

moon Islam-TR Üyesi

Tek sevilmeye laik olan Allah rizasini kazanmak benim icin her sheyden onemlidir. Bana guc verdiniz. Allah razi olsun
  10. uksimu

uksimu Islam-TR Üyesi

Allah sizden razı olsun inşallah . sizde dua etmeyi unutmayın inşallah. selamun aleykum .
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.