Kadının Kocasının Yatağa Gelme İsteğini Yerine Getirmekten Kaçınması

Konu, 'Evlilik ve Aile' kısmında Al Muwahhida tarafından paylaşıldı.

 1. Al Muwahhida

  Al Muwahhida Islam-TR Üyesi

    
  Müslüman bacım!

  Bu, birçok kadının içine düştüğü önemli ve tehlikeli bir konudur. Böyle bir tehlike içine düşmekle kocalarının gazabını hak eden kadınlar, meleklerin de lanetini üzerlerine çekmektedirler.

  Ebû Hureyre radıyallâhu anh’tan rivâyete göre şöyle demiştir:

  Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki:
  “Erkek hanımını yatağına çağırdığında kadın gelmez ve bu sebeple kocası hanımına öfkeli olarak geceyi geçirirse, sabah oluncaya dek melekler o kadına lanet ederler.”24


  Müslüman bacım!

  Bu hadis bize şunları göstermektedir:

  Erkeğin hanımı üzerinde bazı hakları vardır. Bu haklardan biri de hanımından cinsel yoldan istifade etmesidir. Kadının, bu hakkın da aralarında yer aldığı tüm hakları yerine getirmekten geri durması haramdır. Aksi halde bu tutumuyla kadın meleklerin lanetini üzerine çeker. Lanet, Allah’ın rahmetinden kovulması yolunda beddua edilmesidir.

  Müslüman bacım!

  Melekler Allah’ın rahmetinden kovulman için sana beddua ederlerse halin nice olur?
  Kıyamet gününde Cebbâr’ın huzurunda dururken, cezanı çekmek ve muahaze olunmak üzere aralarında böylesine kötü bir amelinin de bulunduğu amellerin arz olunurken ne yapacaksın?

  Fakat hastalık, hayız veya Ramazan orucu tutmak gibi bir mazereti bulunan kadın, bu özrü nedeniyle kocasının isteğini yerine getirmekten geri durabilir ve bu caizdir. Ancak böyle bir mazeretin ortadan kalkmasıyla birlikte kocasının isteğini yerine getirmesi gerekir.

  --------------------------
  24 Muttefekun aleyh. (Buhârî, K. Bed’u’l-Halk, no:3237; Muslim, K. Nikâh, no: 1736 -çev.-)

  (Selâsune Nehyen Şer‘iyyen li’n-Nisâ)
 2. Muzzammil

  Muzzammil Islam-TR Üyesi

  Hanımıza bunu tatlı dil ile anlatmayı deneyebilirsiniz.Velâkin unutmayalım ki en etkili tebliğ Lisan-ı Hâl’dir.Siz Qur’an ve sahih sunnete ne kadar sarılırsanız etrafınızdaki insanlar da hâl dilinizden o kadar etkilenecektir.Bu iş sabr istemektedir.Ve en önemlisi ise yalnızca Allah’ın buyruğu olduğu için yapılmalıdır ki bereketli olsun.
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.