KADINDAN MÜRŞİT OLMAZ DİYENLERE CEVAPTIR.

Konu, 'Hanım Sahabeler' kısmında Niyazi_ tarafından paylaşıldı.

 1. Niyazi_
  Islam-TR Üyesi


  Herkesin bildiği evliyaların eserlerinden ve hayatlarından örnek vermek istiyorum.

  Muhiddin İbn-i Arabi’ye göre Abdûlkâdir Geylâni büyük makamlara ve hallere ulaşmış ender insanlardan biridir. O hilâfet makamı sahibidir. Bu makamlara ulaşanlar isterlerse, Rab adına kullarına tasarruf ve tahakküm (hükmetme) edebilirler. İstemezlerse bu yetkiyi kullanmazlar. Abdûlkâdir Geylâni tercihini “tasarruf” ve “tahakküm” ü kullanma yönünde yapmış ve bu sebeple de zâhir olmuştur. Başka bir yerde de onun vaktinin kutbu olduğu ve “tasarruf” ile emredildiğini bildirir. Zirâ o “racûl-i vahid” dir. (tek adam, ricâ-i gayb’ın en yetkilisi) bu tabiri ve Abdûlkâdir Geylâni ile alakasını şöyle açıklar:

  “RACÛL’İ VAHİD BÂZAN KADIN DA OLABİLİR.” Racül’i Vahid’in delili: “O kulları üzerinde kâhîrdir. (Kahredici güce sahiptir.)” ayetidir. O, Allah-u Teâlâ dışında her şey üzerine hükmedebilir.” Prof. Dr. Dilaver GÜRER, Abdülkadir Geylani / Hayatı, Eserleri, Görüşleri, 2009, 4. Baskı, syf 104-105

  Yine Muhiddin İbn-i Arabi, mürşitlerinden biri olarak Kordovalı Fatma’yı gösterir ve onun için; "Tanrı'nın Kordova'lı Fatime bint Ibn el-Musenna adında sevgili kullarından biri ve bir arife mürit olarak hizmet ettim. Doksanbeş yaşından fazlaydı ve ben de kendisine bir süre hizmet ettim..." (İşbiliyye'de 14 sene). demektedir.( http://tr.wikipedia.org/wiki/Kordoval%C4%B1_Fatma ve http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhyiddin_Arabi)

  Bununla birlikte kadın mürşitler için; Prof. Dr. Annemarie Schimmel’in "Ruhum Bir Kadındır" adlı eseri, syf 37-57, Tasavvufta Kadınlar, başlığı altında; Meryem el-Basriyye, Bahriyye el-Mevsıliyye, Suriyeli Rabia eş-Şami, Emet el- Celil, Şavâna, Nişaburlu Fatıma, Rabia binti İsmail, Rabia el-Kasî, Hakim et-Tirmizi’nin eşi, el-Kettani’nin kızı Fatıma, Şibli’nin mürşidesi, Ebu Hayr et-Tinani el-Akta’nın büyükannesi Uveyne, Abdullah-ı Ensari’nin akrabası Bibi Nazanin, Ümmü Fadıl el-Hürmüziyye gibi bilhassa Peygamber sünnetini nakildeki çalışmalarıyla öne çıkan veliyelerin mevcudiyeti bir tasnif dahilinde ele alınırken İbni Arabi’nin hayatındaki veli hanımlara ve şeyhası (mürşidi) Fatıma binti el-Müsenna’ya özel bir yer ayırmaktadır.

  NİYAZİ AŞIK
 2. Habibullah
  Islam-TR Üyesi

  bunlara harcayacagın zamanı daha hayırlı olan sahıh kıtapları okuyarak harcar isen delalete saplanmazsın kardesım
 3. MuhammedRabbani
  Islam-TR Üyesi

  islamda kadının yeri erkeğin yerşi bellidir. ayrıcada sanki herşey halloldu tek sıkıntı kadının müridi olurmu olmazmı tek sorunumuz buydu .bu arada o adlarını söylemiş olduğun alim diye adlandırdığın kişileride wikipediadan değil islam ilmihallerinden sağlam eserlerlerden araştırırsan daha iyi olur çünkü güvenilir zaatlar değiller.
 4. mervanbinmübarek
  Islam-TR Üyesi

  kadinlar evlerinde vakar bulsunlar.be ey insanlar kadin cuma kildirirmi,kadin adetli iken oruc tutarmi,kadin kurban kesermi,gibi konulara gireceginize acaba ALLAH kadinlara ne emretmistir buna bakip kadinlarin dogru örtünmeleri icin ugrassaniz daha iyi olmazmi
 5. MuhammedRabbani
  Islam-TR Üyesi

  günümüzün en büyük fitnesi kadınlar üzerinden oynanmakta .
 6. Mukim
  Islam-TR Üyesi

  Erkekler günümüzün en büyük fitnesi. Bak: Suriye savaşında şebbiha itleri, burma ve arakanda müşrik budist sineklerini, israil, amerika ve nato maymun ve domuz kafirleri. Saymaya devam edeyim mi?

  ve kadınları soyan, özgürleştiren ve fuhuşuna göz yumman erkekler.
 7. Çay-Şakird
  Islam-TR Üyesi

  erkek yerini bilmediğinde kadının yerini bilmemesi sonucu normal şekilde doğar. suçu komple günümüz kadınına atmak doğru değil.
 8. mervanbinmübarek
  Islam-TR Üyesi

  yahu siz buraya nasil nerden niye geliyorsunuz.simdi erkek kadin kavgasinami döndü bu yahu.birakin burda kalsin en iyisimi uzatmayin
 9. Mukim
  Islam-TR Üyesi

  Niye mervan kardeş? Konu o kadar mübarek mi? Burada kadın - erkek konusuna değinmek yasak mı? Fitne mi çıkartıyoruz? Gelmek yasak mı?
 10. Mukim
  Islam-TR Üyesi

  Sen ilgisiz alakasız konuşurken iyi ama değil? Sana niye, nerden ve nasıl geldiniz soruları sorulmaz değil?

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...