Hayvan Sakatatlarını (İşkembe, Bağırsak) Yemenin Hükmü?

Konu, 'Fıkıh ve Fıkıh Usulu' kısmında Qan tarafından paylaşıldı.

 1. Qan
  Üyeliği İptal Edildi


  Birileri ile ufak bi tartısma yasıyorum. Koyunun falan karnı oluyor ya hani we bagırsagı. onun icini temizleyip onu dolma gibi dolduruyorlar sonra pişirip yiyorlar.
  Ben bunun günah oldugunu duymustum we bunu da kendilerine söyledim ama beni kafama göre hüküm wermekle sucladılar. Nerden duydugumu nasıl duydugumu bilmiyorum ama bunca bol we temiz nimet arasında öyle bişeyin istedigi kadar temizlense bile yenmicegini duymustum.

  O yemegin yenmesi dogrumu ? Acil cwp werirseniz sewinirim
 2. Abdulmuizz Fida
  أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ

  Cumhura göre Büyük veya küçükbaş hayanların sakatatlarını -işkembe, bağırsak/kokoreç - yemek aslen caiz olan bir yiyecektir. Aksi bir hukum yoktur.

  Eti yenen hayvanların işkembe, karaciğer, dalak gibi sakatatlarının yenmesi caizdir. Bunlardan ve diğer helal olan yiyeceklerden yapılan kokoreç de helaldir, yenilebilir.

  Ancak eti yenen hayvanların da olsa, "akıp çıkan kanı", "erkeklik âleti" ve "yumurtaları (husyeler)", "dişilik âleti", "et içinde toparlak guddeler", "idrar torbası (mesane)" ve "öd kesesi" yenilmez.
  Eğer kokorecin içine bunlardan biri giriyorsa yenilmez. Örneğin bazı yerlerde içine koç yumurtasının da konulduğu söyleniyor. Eğer konuyorsa yenilmez.

  Ayrıca şart olarak hayvan sakatatlarının pisliklerinden arındırılması icin çok iyi temizlenmesi ve kaynatılması gerekir. Eğer temizlenmeden kaynatılırsa pislik etin icine nüfuz edeceğinden dolayı temizlik sağlanmış olmaz.

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...