Hangi Maldan Zekat Verilir

Konu, 'Zekat ve İnfak' kısmında Pulcet tarafından paylaşıldı.

 1. Pulcet

  Pulcet Forumun Bekçisi

    
  Zekatın hangi maldan verileceğini birçok müslüman bilmemektedir. Zekat olarak verilecek mallar yerine, bunların kıymetlerini de vermek caizdir. Kıymet denilince, altın ve gümüş anlaşılır, başka mal, çek, senet, para veya döviz anlaşılmaz. Çünkü eşyanın kıymeti altın ve gümüş ile anlaşılır. (Keşfi rümuz-i gurer)

  Fülus [bakır] paraların kıymetleri nisabı bulunca zekat olarak, bu fülusun değerlerinin kırkta birini gümüş olarak vermek gerekir. (M.Seade)

  Bakır paranın zekatı, aynı cins bakır paradan verilmez, gümüş olarak verilmesi gerekir. (İmam-ı Ebu Yusuf buyurdu ki, toprak sahiplerinden uşur ve zekat olarak, altın ve gümüş yerine, başka geçer akçe [para] almak haram olur. Her ne kadar bunlar, herkesin kabul ettiği damgalı para ise de, altın değil, bakır paradır.) [Redd-ül muhtar]

  Altın ve gümüş olmayan, tedavüldeki para ile zekat verilmez. Zekat, ya altın veya gümüş, yahut ticareti yapılan maldan verilir. İmam-ı Nesefi hazretleri buyuruyor ki: Bir zengin, yemek satın alıp fakire yedirse, zekat vermiş olmaz. (Zahire)

  Zekat olarak, erkek deve verilmez. Erkek develerin zekatı bile dişi deve olarak verilir. Dişi devesi yoksa değeri kadar altın veya gümüş verilir. Başka mal verilmez. (Hindiyye)

  Zekat olarak altın ve gümüş yerine, bunların kıymeti kadar uruz vermek sahihtir. (M.Felah)

  Ticaret malına uruz denir. Elbise tüccarı, ya uruz yani ticaretini yaptığı elbiseden veya değeri kadar altın, gümüş verir. (Tahtavi)

  Altın ile gümüş, ne niyetle saklanırsa saklansın ticaret eşyası kabul edilir. Nisap miktarı ise zekatı verilir.

  Kira ve zekat
  Bugün fakir için kiralık ev çok mühimdir. Fakat zengin zekatına mahsuben fakiri evinde oturtamaz. Çünkü bir zengin, zekatına mahsuben, bir fakiri evinde oturtsa zekat vermiş olmaz.

  Mal vermek gerekir
  Sual: Fakirdeki kira alacağını almayıp zekatına saymak caiz olur mu?
  CEVAP
  Zekat niyeti ile fakiri evinde parasız oturtsa, kira almasa, sahih olmaz. Çünkü, fakire mal vermesi lazımdır.

  Alaşımdan zekat
  Sual: Bakır alaşımından yapılan bronz liraların renkleri ve şekilleri altın liralara benzediği ve altın yerine kullanıldıkları halde, bunlarla zekat verilemez mi? Vekil asıl gibi değil midir? Gümüş alaşımlı paralar da gümüşe benzediğine göre bunlardan zekat verilemez mi?
  CEVAP
  İkisinden de zekat verilemez. Çünkü, zekat vermek ibadettir. Altın veya gümüş olarak verilmesi lazımdır. İbadet değiştirilemez, yani dinin bildirdiği şekilde yapılması lazım ki ibadet olsun. İnsanın vekili, bunun namına ancak dinin izin verdiği işleri yapar. Fakat, bunun namazlarını vekili kılamaz. Bir fasığın temiz olarak ve edep ile ezan okuması caiz değildir. Çünkü o günah işlediği için onun ezanı sahih olmaz. Hoparlör de fısk olan şarkıları, çalgı aletlerini yaymakta kullanıldığı için, bu fısk aleti ile ezan okumak caiz olmaz. Çünkü, ibadet değiştirilemez. Çalgıyı hiç kullanmayıp evinde bulundurmak bile caiz değildir.

  Hayvanların zekâtı
  Sual: Evde, evin bahçesinde beslenen hayvanların zekâtını vermek gerekir mi?
  CEVAP
  Yılın yarıdan fazlasında, parasız çayırda otlayan hayvanlar, üretmek için, sütü için olursa, bunlara saime hayvan denir. Saime hayvan sayısı, nisabı bulursa, zekâtı verilir. Yün için, yük taşımak için, binmek için olursa, saime denilmez ve zekâtı verilmez. (Mevkufat)

  Demek ki, parasız çayırda otlamayıp, evde besleniyorsa, üretmek veya eti ve sütü için de beslense yine zekâtı verilmez. Çift sürmek, yük taşımak, binmek için yetiştirilen hayvanların zekâtı olmaz.
 2. Birtat

  Birtat İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi

  zekat gibi maddi ibadetde bulunanların ibadetlerini kabûl eyle Ya'rabbbbbbbbbbbbbbbbbb
 3. CENGAVERZEYD

  CENGAVERZEYD Islam-TR Üyesi

  selamunaleyküm değerli kardeşim konuyu biraz daha açabilirmisin,
  konu başlığı hangi mallardan zekat verilir konu başlığına uygun bir açıklama yaparsan memnun oluruz inşeallah. örneğin kişinin 1 tane evi var ve birtane dükkanı var, arabası var tarlası var bahçesivar parası var altını var bunların hangilerine ne ölçüde zekat düşer. 1 tane evi olan adam o evi için zekat vermelimi örneğin evi 70.000_tl 40 ta 1 i 1.750_tl yapar ama adamın o kadar parası yok veya 1 evi 1 de dükkanı var ama dükkan boş kiracı yok kendi işletemiyor hiç bir geliri yok güncel günümüz örnekleriyle detaylı bir şekilde örneklendirerek anlata bilirseniz siteyi ziyaret eden bütün kardeşlerimiz faydalansınlar inşeallah, yukarda bahsedilen yukarda bahsettiğin zekat sadece mal ile altın ve gümüş ile verilir. para ile verilmez deniyor. kişinin vermesi gereken zekat miktarı 2.500_tl diyelim bu parayla gidip gümüş yada altın alıp o şekildemi verecek. zekat misabı kadar altını gümüşü yoksa ne yapacak 40 dönüm tarlası var gel bir dönümünü sana vereyimmi diyecek o ysa o 1 dönüm o fakirin karnını doyurup ihtiyacını gidermez o yüzden o para kısmını birazdaha açınız ALLAH a emanet olun.
 4. DAVA

  DAVA Islam-TR Üyesi

  Zekat KOnusunda saglam delillerle bellirlenmis Fikih Kitaplari mevcut alip incelerseniz daha iyi olacak insaALLAH
 5. Çay-Şakird

  Çay-Şakird Islam-TR Üyesi

  zekatta bedel hesaplanırken mallar buna dahil olacak elbette, peki zekat olarak verilecek malın illaki altın veya gümüş olmasının delili nedir?
 6. Mustafa Sabri

  Mustafa Sabri Islam-TR Üyesi

  s.a. bir arkadaşımın ticari plakalı bir arabası var plakanın değeri ortalama 400 bin civarında aracın değeride 20 bin ortlama aylık kazancıda 4 bin lira olsa bu kişinin zekatı nasıl hesaplanması gerekir.
 7. abdulmuktedir

  abdulmuktedir Islam-TR Üyesi

  Konu açılmışken sorayım eşimin 45gr altını var bunun zekatı ne kadardır başka bize ait ev gereçlerinden başka mülkiyet yok.
 8. ehli sunnet

  ehli sunnet Islam-TR Üyesi

  selamun aleykum,

  vallahi zekatin sadece gümüs veya altinla ödendigini ilk defa duydum. Ben bu zamana hep para cinsinden verdim zekatimi. Simdi benim vermis oldugum zekatlar kabul olmadimi....? Allahim sen yardimci ol. Bu konu beni hayli mesgul ediyorum. Ben nisab miktari olan bir müslümanin mali ne olursa olsun bunun 40'ta 1'inin degerinde para vererek zekatini ödeyebilir diye biliyordum. Lütfen açiklik verebilirmisiniz bu konuda....?

  Bu soruma ve diğer açmış olduğum konuya Allah rızası için yanıt verebilirminiz....?
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.