Çözüldü Güzellik (olma) Duası Var Mı?

Konu, 'Zikir, Tesbihat, Mevlud, Cevşen, Muska ve Dualar' kısmında burçin48 tarafından paylaşıldı.

 1. burçin48

  burçin48 Islam-TR Üyesi

    
  ben kendimi bir türlü beğenemiyorum zaten hiçkimse de beni beğenmiyor bu yüzden eğer biliyorsanız sizden güzellik duasını rica ediyorum
 2. samanpan

  samanpan . Yetkili Kişi Site Admin

  kimin beğendiği kıssasına bağlı.
  Allah beğense dünya reddetse ne ifade eder.
  Allah da içine bakar dışına değil.
  kıssasını değiştir birden güzelleşirsin...
  insanların, kendinin beğenmesine değil Allahın beğenmesine uğraş.
  bunun duası da iman-ibadet...
 3. MaTchlesS MaTuriDi

  MaTchlesS MaTuriDi Üyeliği İptal Edildi

  Allah'ın yarattığı varlıklar hiç çirkin olur mu ?
  yeterki güzel bakmayı bilmek lazım...:)

  Güzel bakan, güzel görür.
  Güzel gören, güzel düşünür.
  Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.
 4. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

  Kendimi güzel bulmuyorum demissiniz.

  Öncelikle insana sormak lazım güzellik, güzel olmak nedir.

  Size 2 tane örnek vereceğim.

  Misalen şu sözüm ona bazı yarışmalar yapılıyor miss turkey bilmem ne 2010 güzellik yarışması.

  Bir bayan ya da erkek düşünün bedenen Allah'ın vermiş olduğu bir nimeti nasıl kullanıyor. İnanın bu kız-erkekler bedenen bu kadar güzel olmasalar (güzellik yinede göreceli) o pis bedenlerini hayasızca ulu orta ifşa edemezlerdi. Bu insanlar bedenlerini açarak para kazanmakda ve o paranın sarhoşluğunda zinaya kadar gidebilmektedirler.

  Bu insanlar ahirette dirilecekleri gün kim bilir böyle bededen insanların beğeneceği birileri olma yerine cüzzam hastalığında biri olmayı yeğlemeyeceğini kim diyebilir?

  Bu insanlar bedenen güzel olmasalardı kimse bu insanları soyun size para verelim dizi yapalım demezlerdi. Ve bu insanlar Allah'ın vermiş olduğu güzel vucüdla imtihan olup çoğu kez kaybedenlerden safından olmaktadırlar. Zaten şeytanın günümüz dünyasında en büyük saptırmalarından biride şehveti duyguları öne geçirip insanları saptırmaktır.

  Bak diğer örneğim de, uluslarası çapta bilimadamları. Profösörleri ordinaryusları(profun üstü en üst kıdem: ) ) düşünün hele bu profları tıp alanında düşünün, bunların Allah cc'ın ne güzel yarattığını ayan beyan en güzel gören insanlardan biri adam o kadar sene okuyor ve bunu yakınen gördüğü halde iman etmiyor neden çünkü Allah dilemedikçe kimse hidayet bulamaz.

  Ama bakıyorsun öbür yandan adam çöpcü dahi olamıyor böyle bir toplulukda konuşsa kimse onu adam yerine katmaz sözüne itibar etmez ama bakıyorsun Allah cc ona hidayet etmiş ve onda iman var.

  Söylermisin hangisi güzel?

  Rabbimiz teala hem güzelliği hem çirkinliği hem fakirliği hem de zenginliği insanlara imtihan vesilesi olarak vermiştir. Bir kız güzelse hayasını koruyup kendisini koruyacak. Bir adam zenginse hamd edip şükredip gerekli infağını verecek.

  Güzel olmuş zinaya düşmüş zengin olmuş harama karışmış yerin dibine girsin söylermisiniz O gün geldiğinde bunlar o kişilere fayda verecek mi?

  Güzel,süslü bir kadın açık bir kadın hem kendini hem erkeğini ateşe sürükleyebilir ancak güzel olmadığını düşündüğünüz bir kadın ya da erkek burnundan sümüğüde aksa eğer imanlıysa Allah'a samimi bağlıysa Allah'ın izniyle hem kendisini hem de kocasını cennete sürükleyecek vesileye sahiptir inşAllah.

  Güzellik budur kardeşim, çirkinim demeyin çirkin hissediyorsanızda bırakın bu yanınızı imanınıza bakın Rabbimizin izniyle cennete gittiğinizde inşAllah zaten en güzel nimetle nimetlendirileceksiniz şurada 40-50-60 sene için düşünmeye değmez.

  Şeytana fırsat vermeyin!!!
 5. seekerofthelight

  seekerofthelight Üyeliği İptal Edildi

  dua bilmıyorum güzellik hakkında ama 1-2 sene önce Kant'ın estetik felsefesini okumuştuk. sana fayda getireceğine eminim. şaka yapmıyorum burdaki değerli arkadaşlarlar güzel,ahlaklı değerli bilgilerinden yardımlar önermiş. benim elimde de bu var.
 6. USULU'D DİN

  USULU'D DİN Islam-TR Üyesi

  Allahu Teala şeklini değiştirenlere gazap ediyor.onun için estetikten asla bahsetmeyin.  Allahu Teala Kur an daki ayetlerinde

  ''onlarda olan sakın seni imrendirmesin.olsa olsa onların günahlarını artırmak için vermişizdir''

  gibi küfür ehline verdiği bir takım dünyalığın onların yararına olmadığını tam aksine onları Allah ın dininden uzaklaştırıp azgınlaştırdığını haber vermiştir.

  Allahu Teala nın küfür ehline azgınlık için verdiği dünyalık nimetlerin içerisine elbette ki insanın yüz vücut güzelliği de giriyor.

  yine başka bir ayette

  ''sizi hayırla ve şerle deneriz'' buyuruyor.

  biz ise bizim için neyin hayır neyin şer olduğunu bilemeyiz.eğer bu güzellik bizi Allah ın dininden yüz çevirtecek ise bizden uzak olsun.eğer çirkinlik bizdeki kibri alıp Allah a yönlendirecekse belli zamana kadar Allah tan sabırlar dileriz.

  bu dünyanın ahiret yanındaki kısalığına değinecek olursak
  mahşer günü insanlar hesaba çekilmek için o kadar uzun bekleyecekler ki aralarında bir takım konuşmalar gelecek.o bekleyişin uzunluğu dünya hayatının çok kısa olduğunu gösteriyor
  işte o ayetler

  ''yeryüzünde ne kadar kaldınız? on gün yahut daha az''

  ahirette ise nimet cennetlerine giren bir insanın güzelliği ayet va hadislerde geçiyor.bu güzelliklerin başlangıcı kevser havznda yıkanıp derilerin ve şeklin tekrar yaratılmasıyla başlayacak Allahualem.her cuma günü yapılan toplantıda insanlar daha bir güzel olmuş bir şekilde sevgililerine kavuşacaklar

  demek ki dünyada vakit ilerledikçe çirkinlik artarken cennette vakit ilerledikçe güzellik artmaktadır.

  bütün bunlar gösteriyor ki
  Allah a samimi kul olabileni Allahu Teala dünyada ve ahirette ödüllendirecektir.

  Allah a bağlı olanın dünyadaki ödülüne gelince

  en başta bakış açısı değişiyor.boş kibirden alıkoyuyor ve insana verilen belli vazifelerinden alıkıyomuyor.
  kişi güzelliği sayesinde çevresinden aldığı iltifatlara rağmen kalbi tam huzur bulmamış iken Allahu Teala nın vazifelerini yine onun verdiği güç ve kuvvet ile yapan kişinin kalbi tam bir huzura kavuşuyor.
  güzel olduğu için ona iltifat edenlerin sırf kendi çıkarları için kişiye muhabbet beslemesi boş bir sevgi iken belli hedefler uğruna birbirine kenetlenenlerin sevgileri daha sağlam ve güvenilir oluyor.

  alimin bir tanesinin sözü var
  ''kafirler bizim gönlümüzün nasıl huzurda olduğunu bilselerdi onu alabilmek için bizimle kılıçla savaşırlardı''

  buradan anlaşılıyor ki Allahu Teala kendi yolunda gidenlerin gönlüne huzur indiriyor ve kendi yolundaki başka yoldan gidenlerin yaptıklarının boş iş olduklarının kanaatini veriyor

  bu dünyada kazanılan takva ve sevaplara göre kişi ahirette güzel olacaktır Allah ın izniyle.sevabı çok olan Allah ın katında daha kıymetli olan köşkler hizmetliler ve güzellik bakımından daha üstün olacaktır.

  bu dünyadaki beden sadece ruhların belli kalıplara konulmasıdır.
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.