Çözüldü Evlilik Hadisi Ve Evlenmeyenlerin Durumu

Konu, 'Nikah - Talak / Aile Hayatı' kısmında molla_ibrahim tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. molla_ibrahim

  molla_ibrahim Islam-TR Üyesi

    
  selamın aleyküm allah yar ve yardımcınız olsun bildiğiniz üzere kurandan sonra en geçerli kitap buhari nin kütüb-i sitte,sidir değilmi burada 6527 hadisinde derki

  Sevgili Peygamberimiz HZ.Muhammed'in (s.a.v) evlenme ve evlilik ile ilgili hadisleri;
  ''Nikah benim sünnetimdendir.''
  Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Nikah benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir.
  Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz(in çokluğunuz) ile iftihar edeceğim.
  Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin.
  Kim maddi imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır."
  (Kütüb-i Sitte, 6527) bu hadise göre fethullah gülen hoca efendi peygamberimize karşı gelmiş olmuyomu
 2. Askalani

  Askalani Islam-TR Üyesi

  we aleykumselam ve rahmetullah ve berakatuh
  ahi fethullah gülenin Allah ve Resulune karşı geldiği o kadar çok eylemi var ki bu söylediğin tabiri caiz ise devede kulak kalır.
  adam dinin asıllarında,itikadi konularda muhalefet ediyor, evlilik çooook çok sonra gelen bir olay
  komik bir soru ...
 3. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

  : )
 4. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ Yetkili Kişi Site Admin

  Allaha (ayetler-hukumler) karşı gelen Rasulunu .......

  İslamda kadın erkek tüm muslumanların evlenmesi gerekli olduğu gibi din adamları (alimler) da evlenir. Fakat muşrik Hırıstiyanların din adamları evlenmemektedirler!


  Bir Hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:
  Kadın dört hasleti için nikâhlanır: Malı için, nesebi (soyu) için, güzelliği için, dini için. Sen dindarı seç de huzur bul.” (Buhârî, Nikâh 15; Muslim, Radâ 53, hadis no: 1466; Ebû Dâvud, Nikâh 2, hadis no: 2047; Nesâî, Nikâh 13)


  Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözümün bebeği/nûru kılınan namaz.” (Muslim, Talâk 31, 34; Nesâî, İşretu’n-Nisâ 1)

  Kadını olmayan erkek miskindir/fakirdir!”
  Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler.
  Rasûlullah: “Evet, çokça malı olsa da!” buyurdu. Sözlerine devamla: “Kocası olmayan kadın da miskînedir, miskînedir/fakirdir” buyurdular.
  Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler.
  Peygamberimiz: “Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdu.
  (Kutub-i Sitte, 15/515)


  Alkame (r.a.)'dan Rasulullah (s.a.v.) buyurdu:
  "Ey gençler topluluğu! Gücü yeteniniz, evlensin. Çünkü bu, gözü haramdan daha iyi korur, edep yerini de.
  Gücü yetmeyen ise, oruç tutmalıdır. Çünkü orucun, şehveti kırma özelliği vardır."
  (Buhârî; Nikah 56)


  Hazret-i Enes (r.a.) anlatmıştır:
  Üç kişilik bir grup Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) ibadetinden sordular. Kendilerine anlatılınca, azımsayarak şöyle dediler:

  Peygamberin (s.a.v.) yüce mevkiinden kendimize bakacak olursak biz neredeyiz? onun geçmiş ve gelecek günahları bile bağışlanmıştır.”
  Onlardan birisi:
  Ben geceleri hep namaz kılacağım ve hiç uyumayacağım” dedi.
  Diğeri:
  Ben bayram günlerinden başka tüm seneyi oruçlu geçireceğim ve hiç ara vermeyeceğim” dedi.
  Öbürü:
  Ben de kadınlardan ayrı bir yere çekileceğim ve hiç evlenmeyeceğim” dedi.
  Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) gelince bunları çağırttı ve dedi ki:
  Şöyle şöyle konuşanlar sizler misiniz? Haberiniz olsun; ALLAH’a and olsun ki, ben sizin ALLAH’tan en çok korkanınızım ve sizden daha çok takva sahibiyim. Fakat ben bazen oruç tutar, bazen ara veririm. Geceleri namaz da kılarım, istirahat için uyurum da. Benim sünnetim budur. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.
  (imam Nevevi ; Riyazus salihin 143)
  Soruyu şahsileştirmeden (çünkü Fethullah Gülen'in akidesi ortada iken) genel olarak evlenmeyenlerin durumu hakkında irdelersek daha faideli olur.


  Kişinin Durumuna Göre Evlenme Hükmü


  "Nikâh benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimi uygulamazsa benden değildir. Evleniniz, çoğalınız; ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar ederim..." (İbn Mâce, Nikâh 1)


  1. Eğer evlenmez ise zinaya düşeceği kesin olan kimsenin -mehri verecek ve eşinin geçimini sağlayacak durumda ise- evlenmesi farzdır.

  2. Yine evlenmezse zinaya düşme tehlikesi bulunan kimsenin -mehir ve nafakayı sağlayacak durumda ise- evlenmesi vacibtir.
  Hanefiler dışındaki çoğunluk farz ve vacib arasında bir ayırım yapmaz (İbnu'l-Humâm, Fethu'l-kadir, II, 342; el-Kâsânî, el-Bedâyî', II, 260 vd.).

  3. Evlenince, eşine zulum yapacağına kesin gözüyle bakılan kimsenin evlenmesi haramdır. Hem zinaya düşme, hem de eşine zulüm yapma korkusu bulunan kimsede haramlık yönü tercih edilir. Çünkü bir konuda helâl ve haram birleşince, prensip olarak haram üstün tutulur ve ondan kaçınmak gerekir.
  Nitekim ayet-i kerimede, "Evlenmeye güç yetiremeyenler, Allah kendilerine fazlu kereminden zenginletinceye kadar iffetlerini korusunlar" (Nûr, 33) buyurulur.

  4. Eşine zulum yapacağından korkulan kimsenin evlenmesi mekruhtur (el-Mevsılî, el-İhtiyâr, III, 82).

  5. Cinsel bakımdan itidal (normal) halde bulunanların evlenmesi sünnettir. İtidal; evlenmezse zinaya düşeceğinden korkulmayan, evlenirse de eşine zulüm yapacağından endişe duyulmayan kimsenin halidir. Toplumda çoğunluğun bu durumda olması asıldır. Yukarıda zikrettiğimiz, evlenemeyen gençlere oruç tutmayı tavsiye eden, evlilik konusunda aşırı çekimser kalmağa karar veren üç sahabeyi uyaran hadisler bunun delilidir.

  Diğer yandan Hz. Peygamber ve Ashab-ı kiram evlenmişler ve onlara uyanlar da bu sünneti sürdürmüşlerdir. Tercih edilen görüş budur ( el-Fetâvâl-Hindiyye, I, 267).
 5. molla_ibrahim

  molla_ibrahim Islam-TR Üyesi

  ben bu soruyu sorarken peygamberine karşı gelen allahınada karşı gelmiş olmazmı manasında sormuştum (çünki peygamberler allahın elçileridir allahın emirlerini insanlara anlatmakla mükelleftir)
 6. salah-ad-din

  salah-ad-din Islam-TR Üyesi

  her evlenmeyen resulallah(salat ve selam üzerine olsun)'ın sünnetini terketmiştir, diyemeyiz. böyle total bir yargıya varırsak eğer Hasan al Basri'yi de bu kefeye koymuş oluruz. öncelikle kişinin mazerteine bakılır, daha sonra bir hükme varılır.
  ancak resulallah(salat ve selam üzerine olsun)'ın sünnetini terkedip, "vakıf" olma adına mürşidlerinin amelini sünnet edinenlerin en azından ehl-i sünnet dairesinden çıktıklarını söyleyebiliriz. Allahualem...
 7. molla_ibrahim

  molla_ibrahim Islam-TR Üyesi

  sevgili salah-ad-din kardeşim hemen cahil ettin zır cahil ettin herkes herşeyi bilse ne imama ne alime nede fetvalara ihtiyaç duyar burada gaye bilmediğin konuları bilenlerle tartışıp bilgi edinmektir yoksa başka ne işe yararki topluluk olmak
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.