Darultavhid açıklama yapmış

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında taruz tarafından paylaşıldı.

1. Ömer İbn Abdulaziz

Ömer İbn Abdulaziz Islam-TR Üyesi

Ben bu kimselerin eski görüşlerini ve şuan ki görüşlerini bilmiyorum fakat; eğer ki bir kimse eski görüşünden rücû ettiğini ilan ediyorsa, aksi sabit olmadıkça o sözüne itimad edilir. Tıpkı İmam Eşari'nin eski itikadından döndüğünü ilan etmesi gibi.

Bu yüzden adalet sahibi kimselere yakışan da -her ne kadar görüşlerini onaylamasakta- insanların söylemedikleri sözü, yapmadıkları işleri kendilerine nisbet etmemektir.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاء لِلّهِ

"Ey iman edenler! Allah için şahitlik yaparak adaleti ayakta tutan kimseler olun."

(Nisa Suresi 135. Ayet)
  2. asrinsirri

asrinsirri Islam-TR Üyesi

Kendi görüşlerinden başka herkes KAFİRDİR, seksiz ve şüphesiz. bu yeterlidir abi zaten...
  3. Ömer İbn Abdulaziz

Ömer İbn Abdulaziz Islam-TR Üyesi

Şunu demek istedim; bu kimseler bazı görüşlerimizden döndük demişler ve döndükleri görüşleri belirtmişler. Yani sizi kafir görüyorduk şimdi Müslüman görüyoruz dememişler. Bu noktada ki itikadlarında bir değişim olmamış demek ki.

Eğer ben itikadımdan eminsem -ki itikad yakîn imanı gerektirir- kim bana Müslüman demiş kim kafir demiş bunun bir önemi yoktur. Rabbimizin katında hükmümüz nedir bu önemli. Allah azze ve celle de bizi en iyi şekilde bilen, yaptıklarımızı görendir. Ahiret yurdunda kimin mü'min kimin kafir olduğuna da alemlerin Rabbi karar verecektir.

"O, sizi yaratandır. Böyle iken kiminiz kafir, kiminiz mü’mindir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir."

(Teğabun Suresi 2. Ayet)
  4. asrinsirri

asrinsirri Islam-TR Üyesi

Burada görüşlerinden dönmüş olduklarını söylemeleri doğal olarak; Demek ki orta yolu buldular, saldırgan tavırlarını terk ettiler, gibi düşünceler getiriyor insanın aklına. Ben o açıdan konuşuyorum abi...
  5. Muhaajir

Muhaajir Üyeliği İptal Edildi

-
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.