Çözüldü Bir Vakit Namazı Kılmamanın Cezası 80 Yıl Mı ?

Konu, 'Soru - Cevab Bölümü' kısmında anti-şirk tarafından paylaşıldı.

 1. anti-şirk

  anti-şirk Islam-TR Üyesi

    
  Bir "vakit namazını" kılmamanın cezası 80 yıldır deniliyor. Bunun dinde yeri var mı yoksa uydurma mı ?
 2. Habibullah

  Habibullah İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

 3. hadis inkarcısı

  hadis inkarcısı Üyeliği İptal Edildi

  Namaz kılmamanın cezası Allah'a kalmıştır. çetin bir ceza olduğu da kur'an'da net bir şekilde ifade edilir. 80 yıl hikayesi ise korku dini yaratmak isteyenlerin yarattıkları gerginlikten başka bir şey değil. hiçbir kul namaz kılmayanı yeryüzünde kanatana kadar dövmek, öldürmek, baskılardan baskılar kurmak gibi ceza verme hakkına sahip değil. Mezheplere göre dayak, baskı hatta öldüremeye kadar giden cezalar mevcuttur. Oysa yüce Allah, namaz kılmayanlar için yeryüzünde mezheplerin koyduğu cezalandırıcı herhangi bir hüküm koymamıştır. hal böyleyken insanın aklına şu ayetler takılmakta,

  Şimdi de Allah size kitabı, içinde herşey inceden inceye açıklanmış olarak göndermişken Allah'tan başkasını mı hakem isteyeceğim? Kendilerine kitap verdiklerimiz de bilirler ki, o tamamıyla gerçek olarak Rabbin tarafından indirilmiştir. Sakın şüphelenenlerden olma! (en'am 114)

  Aralarında, Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzularına uyma ve Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından (Kur'an'ın bazı hükümlerinden) seni şaşırtmalarından sakın. Eğer yüz çevirirlerse, bil ki şüphesiz Allah, bazı günahları sebebiyle onları bir musibete çarptırmak istiyor. İnsanlardan birçoğu muhakkak ki yoldan çıkmışlardır. (maide 49)

  Onlar hâlâ cahiliye devrinin hükmünü mü istiyorlar? Kesin olarak inanacak bir toplum için, kimin hükmü Allah'ınkinden daha güzeldir? (maide 50)

  Ve elbette kur'an da yeri olmayan, işaret etmeyen, yolu gösterilmeyen, kılavuzluğu yapılmayan Allah'ın hükmüne ortak koşanların halleri nicedir.

  sevgiyle.
 4. Habibullah

  Habibullah İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  kelimeyi TEVHID i soyleyip namazi terkeden kisinin ve terkettigi iki kisi yani sahit ile sabit olan kisi ehli sunnet dairesi icerisinde hanefi fikhina gore hapis kilmaya baslayana kadar diger imamlarimiz safii ,hanbeli,maliki fikhina gore idamdir.HZ.KURAN bir anayasadir isime geleni alirim isime gelmeyeni alamam diyemezsiniz. ebu cehilde aynen ayette dedigi gibi ALLAH c.c tanyor,yerleri gokleri yarattigini inkar etmedi sadece ALLAH C.c bizi yaratsin,rizk versin ama dunya islerimize karismasin diyordu
  Ve lein seeltehum men halekas semavati vel erda le yekulunnellah lokman suresinde acikca belirtildigi gibi
  (Andolsun, eğer onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, mutlaka "Allah" derler)
  dolayisi ile bu kadar uyaridan sonra hala birseyler yazmak cizmek soylemek ne anlama gelebilirki ALLAH c,c sadece inananlar icin kitabini indirmistir digerlerinin durmuda acikca belirtiliyor OKUYAN ANLAR VESSELAM......
 5. hadis inkarcısı

  hadis inkarcısı Üyeliği İptal Edildi

  ebu leheb gibi ellerim de kurusun mu?

  üstü kapalı veya açık şekilde bana "müslüman değilsin" diyorsanız, sizin adınıza üzülürüm. zinaya 100 değnek hükmünü değiştirip peygamberine ve o'nun sahabesine kötü isnatta bulunarak recm ederlerdi diyen müslümansa, inşallah bizler de müslümanız.
  namaz kılmayanın hükmü kur'an'da açık. fiziksel veya konu başlığında değinildiği gibi bir cezası yoktur. bunu kur'an'ın hangi anayasası ile bağdaştırabiliyorsunuz şaşırmamak elde değil. Ya da işimize gelmeyen neresi ki, namaz kılmayana yeryüzünde fiziksel baskıdan bahsediyor da inkar ediyorum bilmek isterim doğrusu.
  hiçbir delili olmadığı halde 80 yıl cezası vardır diyen şirke koşuyordur. şirkten korkmayan, Allah'tan ve peygamberinden hiç korkmaz.

  hadislere soğuk olmak peygamberi etkisiz hale getirmektir demeye ne kadar var?
 6. selsebil

  selsebil Islam-TR Üyesi

  yönlendirdiğiniz konuda daha çok imamların görüşleri var.peki Peygamberimizin(s.a.v)namaz kılmayana ceza uyguladığıyla ilgili bi rivayet var mı?namaz kılmayan birinin karşısında nasıl bi tutum izledi acaba?
 7. Habibullah

  Habibullah İyi Bilinen Üye Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  konu ile timurtas hocamizin ALLAH c.c ondan razi olsun guzel bir sohbeti var gulyarasi com a atamadim gulyarasi hangi formatlari kabul ediyor bir bilgin varmi kardesim.
 8. selsebil

  selsebil Islam-TR Üyesi

  malesef bilmiyorum kardeşim...
 9. DAVA

  DAVA Islam-TR Üyesi


  ellinizdeki videonun formati ne ? birde kac MB ?
 10. Haci mehmet

  Haci mehmet Üyeliği İptal Edildi

  "kisi ile küfür ve sirk arasindaki sinir; namazin terkidir." müslim,cabir b.Abdullah
  "Bizimle onlar(münafiklar) ,arasindaki ahid (sözlesme),namazdir.
  Her kim,namazi terkederse kafir olur.Imam Ahmet ,sahih bir senedle Bureyde b.Hasib
  Bu ceza yetmezmi
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.