"Bana Üç Şey Sevdirildi, Kadın, Güzel Koku ve Namaz", Hadisi Sahih mi?

Konu, 'Hadis ve Hadis Usulu' kısmında hasbihal tarafından paylaşıldı.

1. hasbihal
    Islam-TR Üyesi

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdular ki:

Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: güzel koku, helal nisa (kadın), gözüm nuru olan namaz

—Hz. Ebubekir (r.a) ise bana üç şey sevdirildi ya rasulullah: senin yüzüne bakmak

Kızımın Rasulullah’ın zevcesi olması, senin yolunda mal harcamak

—Hz. Ömer (r.a) bana üç şey sevdirildi. İyilikle emretmek, kötülükten nehyetmek eski kaftan giymek

—Hz. Osman(r.a) Dünyada bana üç şey sevdirildi. Aç doyurmak, kuran okumak, çıplak giydirmek

—Hz. Ali (r.a) bende dünyadan üç şeyi sevdim: misafire hizmet etmek, yaz gününde oruç tutmak, düşmana kılıç vurmak

—İbni Abbas (r.a): Bana da üş şey sevdirildi: mahlûkattan uzlet, Allah(c.c.) ile ünsiyet, Allah(c.c.)’a tövbekâr olmak

—Hz. Hasan (r.a): Bana da üç şey sevimli geldi: geceleri namaz kılmak, sözün doğrusunu söylemek, hastaları ziyaret etmek

—Hz. Hüseyin (r.a): Ben üç şeyi sevdim: Allah(c.c.)’a. Muhabbet, Allah(c.c.) için fukaraya şefkat, Allah(c.c.) yolunda şahadet

—Hz. Hamza (r.a) Bana da üç şey sevimli gelir: Ahde vefa, emaneti eda, cemaate devam

—Hz. Ayşe bana sevimli gelen üç şey: ana babaya ikram, helal kazanç, haramdan sakınmak

—Hz. Fatıma ise: yetimlere şefkat, komşuya ihsan, fakir ve zayıflara merhamet

Mikail (as): ağlayan göz, zikreden lisan, titreyen kalb

—İsrafil (as):ilmiyle amil âlim, sabırlı zahid, acize yardım

—Azrail (as): Allah(c.c.)’a tevekkül, Allah(c.c.)’ın kaderine rıza, Allah(c.c.)’ın emrine itaat

—Cebrail (as):delalette olanları hidayet etmeyi, Allah(c.c.) itaatkâr olan gariplerle ünsiyet etmeyi, darlık içinde olan ailelere yardım etmeyi

—Cenab-ı Rabbul Âlemin hazretleri buyurdu: sıkıntıları kaldırmak, günahları mağfiret etmek, ayıplan setretmek
  2. Ebukutub
    Islam-TR Üyesi

Bu hadisin sahihliği nedir acaba?

''Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: güzel koku, helal nisa (kadın), gözüm nuru olan namaz ''
  3. s.muhammed
    Islam-TR Üyesi

Bu yazılanlar Hafız İbni Hacer el-Askalani'ye atfedilen Münebbihat adlı bir kitapta geçiyor. Ama bu kitabın ona ait olduğu iddiadan başka birşey değil.
    Kitabın içeriği kaynakları belirsiz olan sözlerden oluşuyor. İbni Hacer rahimehullah'ın diğer eserlerine baktığımızda hepsi ilmi eserler. Bu kitapta ise yazılanlarda ne bir kaynak var ne de rivayetlere ait tadil ve cerh. Felanca dediki, filanca dediki diye başlıyor. Kitap içerisinde güzel sözler, menkibeler var ancak sıhhati için çalışma şart. Tasavvufçuları imalatına benziyor.

İbni Hacer'i biraz tanıyorsam bu kitap kesinlikle ona ait değildir. Ne yazık ki piyasada ona atfedilerek dolaşıyor.
  4. Abdulmuizz Fida
    أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ

Peygamber (s.a.v.) buyurdu ki: Dünyanızdan bana kadın, güzel koku sevdirildi, gözümün nuru namazda kılındı.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 18913; Camiu’s-Sağir 1/146, Ahmed ,11845, Nesei, VII,61,62, 3878; İbn Sa'd, 1, 398; el-Hakim, el-Mustedrak)

İmam Ahmed (Ahmed, Musned'de (III / 128. 199. 285) tahric etti, zayıftır, içerisinde meçhul adam var.) Ayşe (r.anha)’den şöyle dediğini tahric etti:Peygamber (s.a.v.) dünyadan kadın, güzel koku ve yemeği seviyordu kadın ve güzel kokudan istifade etti, yemekten istifade etmedi.”

ـ1ـ عن أنس رَضِيَ اللَّهُ عَنْه قال: ]قال رَسُولُ اللَّه #: حُبِّبَ إلىَّ الطِّيبُ وَالنِّسَاءُ، وَجُعِلَتْ قُرَّةُ عَيْنِى في الصََّةِ[. أخرجه النسائِِى

Enes (radıyallâhu anh)'dan, Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki:
    "Bana, (dünyanızdan) koku ve kadın sevdirildi. Gözümün nuru ise namazda kılındı."
    (Nesâî, İşretu'n-Nisâ 1, (7, 61)

Hadis dışında bazı âlimler (Zemahşeri ve el-Kâdî gibi), bu sözü eserlerinden naklederken "üç" kelimesini ilave ederek: "Dünyanızdan üç şey bana sevdirildi..." şekline sokmuşlardır. Ancak Zerkeşî, Irakî ve İbnu Hacer gibi muhaddisler bunu, hem "rivâyetlerde olmadığı" hem de "...mânayı bozduğu" için reddederler.
    Mâna bozulmaktadır, çünkü namaz dünyevî bir şey değildir. Rasûlullah hadiste, dünyayı kendisine nisbet etmiyor, onu tahkîr için "seviyorum" demiyor, sevdirildi diyor. Zîra Rasûlullah dünyadan nefret etmede herkesten ileri idi.

"Bana sizin dünyanızdan (üç şey) kadınlar ve güzel koku sevdirildi. Namaz gözümün nuru kılındı" (Aliyyu'l-Karî, Kubra; s.313; Aclunî, Keşfu'l Hafa; 2/287)

Bu hadisi Nesaî ve Taberanî Evsafta rivayet etmiştir. Gazzalî ve başkalarının ifadelerinde yer alan (Selâs-Üç) kelimesi hakkında İmam İbn Furak zorlama açıklamalar yapsa bile, hadis hafızlarının dedikleri gibi, bu kelimenin aslı yoktur. Doğrusunu bilen Allah'dır. (Aliyyu'l-Karî, Kubra; s.315; Aclunî, Keşfu'l Hafa; 2/295)

(Ali el-Kari , el-Masnu (Uydurma Hadisler)
  5. Abdulmuizz Fida
    أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ

Munafığın İmanı
  6. Ebukutub
    Islam-TR Üyesi

abi videoyu 2. dakkadan sonra izleyemedim ya.Nasıl bu kadar onursuzluk yapabliliyor anlamıyorum.İğrenç ötesi.
  7. miraç burak
    Islam-TR Üyesi

bu adamı ne yapmak lazım şimdi
  8. eL_Muhacir
    Cemaat cihad için,cihad cennet içindir !!!

tek bir kılıç darbesi yeterli buna
  9. The Zulkarneyn
    Islam-TR Üyesi

suphanAllah bu nasıl bir kavrayıştır ya bunların pisliğini temizlemek için kılıç darbesi bile yetersiz kalır

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...