Atatürk'ün o mektubu yalan çıktı!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Ebu & Dücane tarafından paylaşıldı.

 1. Ebu & Dücane

  Ebu & Dücane Misafir

    
  Mustafa Kemal'in Medine'ye yürüyeceğini ilan ettiği mektup sahte çıktı...

  [​IMG]
  25 Şubat 2013 Pazartesi 17:15
  CHP, Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları çerçevesinde sökülen Osmanlı revakları için Suudi Arabistan'da incelemelerde bulunmak üzere bir heyet oluşturmasının ardından sosyal medya`da Mustafa Kemal`in Suudi Kral`ına yazdığı bir mektup dolaşmaya başladı. Derin Tarih dergisi o mektubun Mustafa Kemal`e ait olmadığını ortaya çıkarttı.

  Yıkıldı yıkılacak derken, Mescid-i Haram'daki Osmanlı eseri tarihi revakların, Kâbe'yi Genişletme Projesi kapsamında sökülmesi işlemine başlandı. 80 milyar Riyal'e (yaklaşık 38 milyar TL) mal olacağı belirtilen projede, Türkiye için de en hassas bölüme gelindi.


  NUMARALANDIRILDILAR

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud, geçen yıl, Osmanlı revaklarının hac sezonu sonunda tamamen yıkılması için onay vermişti. Ancak revakların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesi ve yine Kral Abdullah'ın emriyle, yıkılması yerine, söküldükten sonra aslına uygun olarak restore edilip tekrar konulmasına karar verildi. Özellikle Hac ve Ramazan umresinde büyük izdihama neden olan tavaf alanında, Osmanlı revaklarıyla ilgili restorasyon çalışması, Kâbe'yi Genişletme Projesi'ni üstlenen Bin Ladin Grubu tarafından, Türkiye'de altyapı, üstyapı ve tarihi eser restorasyonu alanında uzman Türk şirketi Gürsoy Grup'a verildi. Yenileme kapsamında, sökümüne başlanıp tek tek numaralandırıp özenle paketlenerek muhafaza edilen revaklar, yine Kâbe'de kalacak. Bab-u Sefa Kapısı da proje kapsamında, yeniden aslına uygun olarak restore edilecek.


  CHP DEVREDE ATATÜRK MEKTUBU SOSYAL MEDYADA

  Revaklar konusunda CHP`nin heyet oluşturmasının ardından sosyal medyada Mustafa Kemal`in Suudi kralına yazdığı iddia edilen bir mektup dolaşmaya başladı. O mektup şöyle;

  Suudi Kralı dikkatine!

  Tarafımıza ulaşan haberlere göre Allah'ın sevgili ve özel kulu, elçisi PEYGAMBER EFENDiMİZ HZ.MUHAMMED MUSTAFA'nın kabrini yıkıp yerini değiştirecekmişsin. O mezarın tek taşına dokunursan Kurtuluş Savaşı'nı bırakır, ordularımla aşağı inerim.


  26 HAZİRAN 1919-MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

  Sosyal medyada tartışma konusu olan mektubu mercek altına alan Derin Tarih dergisi o mektubun Mustafa Kemal`e ait olmadığını bakın nasıl ortaya koydu.


  NEVZAT YALÇINTAŞ`IN KAYNAĞI NE?

  İnternet veya sosyal medyada sık sık paylaşılan bu metne siz de mutlaka rastlamış olmalısınız. Hürriyet ve Kanal D'nin haberine göre de, AK Parti eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Atatürk'ün manevî dünyasının Efendimiz'in (sas) kabrinin yıkılacağı haberini duyunca harekete geçtiğini ve Suudi Krah'na çok sert bir 'nota' yolladığını ifade etmiş. Prof. Yalçıntaş "Mektubun sonu gayet diplomatik bir tehditle bitiyor" diyor ve türbeye dokunulduğu takdirde askerî müdahalede bulunulacağını ifade ediyormuş. Ne var ki, değerli hocamız herhangi bir kaynak belirtmiyor.


  COĞRAFYA AÇINDAN FACİA

  İnternette yayıldığı haliyle 'ordularla aşağı inmek' tabirinin pek de 'diplomatik' bir tehdit sayılamayacağı aşikâr. Bu ifadenin coğrafya bilgisi açısından da bir facia olduğunu belirtmeye gerek yok zannediyorum. "Ordularımız önce Fransız işgal bölgesini, sonra Suriye, ardından da Ürdün topraklarını (tabii Fransız kuvvetlerini yenerek) ilerleyecek, sonra da Tebük'ten Medine'ye 700 kilometreyi geçecek at sırtında ve Medine-i Münevvere'yi kurtaracak!" Hangi lojistik, mühimmat ve silahla peki? Kaldı ki, mektubun başında diplomatik yazışmaların gereği olan 'Haşmetmeab' veya 'Ekselans' türünden bir saygı ifadesi de yer almıyor.


  MUSTAFA KEMAL`İN ÜSLUBU DEĞİL

  Öte yandan Mustafa Kemal Paşa'nın üslubundan kıyısından köşesinden haberdar olan biri bu metnin onun kaleminden çıkamayacağını rahatlıkla anlayabilirdi. Şimdi bunları bir tarafa bırakarak dikkatlerinizi 'telgrafın tarihine çekmek istiyorum. M. Kemal Paşa 26 Haziran'da Amasya ile Sivas arasında yolda, yani seferi vaziyettedir. Ertesi gün Sivas'a ulaşacaktır. İşgal altındaki bir ülkede o haberi ta Arabistan'dan kim getirecek de, kendisine ulaştıracak? İngilizler olabilir mi?! Telgrafın çekilmesinden bir gün önce Çerkez Ethem ve Demirci Mehmed Efe'nin Yunanlarla çarpışmaya başladığını öğrenince bir yerlerde bir şeylerin yanlış gittiğini anlayabiliyoruz zaten. Kaldı ki, Anadolu'nun tabiri caizse 'kaynadığı' bir dönemde bırakın 'aşağı inmeyi'. Kâzım Karabekir'inki dışında elle tutulur bir kolordumuz bile mevcut değildi.


  15 YIL ÖNCEDEN SOYADI MI BAHŞEDİLİ

  Dahası, imza kısmında 'Mustafa Kemal Atatürk' diye yazıyor. Böylece tam 15 yıl önce Mustafa Kemal'e soyadı bahsedildiğini öğreniyoruz. Bir diğer husus da Suudi Kralkğı'nın 1932'de kurulduğu gerçeği. Üstelik onu tanıyan ilk devlet de Türkiye Cumhuriyeti olmuş. 1919'da kutsal topraklarda bir kral vardı ama bu, Suudi Kralı değil, Hicaz Kralı Şerif Hüseyin'di. Tarihlerden devam edecek olursak, 1960'h yıllarda uydurulmuş olan 'Kurtuluş Savaşı'na Atatürk döneminde 'İstiklal Savaşı' denildiğini biliyoruz.


  NEREDEN BAKARSAN BAK BELGE SAHTE

  Oysa sözde telgrafta 'Kurtuluş Savaşı' tabiri geçiyor. Sizin anlayacağınız, neresinden tutsak elimizde kalan sahte bir belgeyle daha karşı karşıyayız. Olmayan bir krala, olmayan bir orduyla ve Amasya-Sivas yolunda patlak lastiklerle ilerlemeye çalışırken tehditte bulunuyormuş Atatürk. Bertrand Russell Sorgulayan Denemeler'de ne güzel söylemiş: "Doğru olduğuna dair herhangi bir kamt bulunmayan bir önermeye inanmak sakıncalıdır.

  (DERİN TARİH YAZARI MERVE ARMAĞAN)
 2. muhammet87

  muhammet87 Islam-TR Üyesi

  m.kemal zaten amerikan mandası altında bir devlet kurdu...kemalist kafirler boşuna yalanlar atıp durmasın...

  [​IMG]
 3. Ebu & Dücane

  Ebu & Dücane Misafir

  Gerçekler bilinmesine rağmen,uyuyan ve uyutulanlar için kemalistlerin bu tür yalanlarını ısıtıp ısıtıp sularını başlarına dökmek gerek sanırım.O zaman hepsi belki uyanırlar.:)
 4. Abdussamed Seyhani

  Abdussamed Seyhani Islam-TR Üyesi

  Selanikli Kemalin Hayatı yalan zaten... Şu Üstteki haritaya bakınca birde İncirlik ABD üssünü görünce içim gidiyor zaten... Topsuz Tüfeksiz işgal diye buna derler.
 5. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi

  Bunlar ondan yaklaşık 20 yıl sonra falan kuruldu , üstelik kimilerince şehit ilan edilen menderes döneminde başlamış olması lazım yanlış hatırlamıyorsam .. Zaten o kimileri Özal'ın da öldürdüldüğünü iddia ettikleri gibi yakın gelecekte de sanırsam Tayyip için falan zehirlendi öldürüldü iddiasını ortaya atarlar, Ne kadar gariptitki en amerikancıları abd öldürdü iddiasına getirmeye çalışıyorlar ,, sadede dönersek son derece saçmasalak bir iddia M. Kemal'in Hz Muhammed' (s.a.s.) türbesi ile ilgileniyor olması . İnternet uydurmasyonları gibi bir şey ,,
 6. muhammet87

  muhammet87 Islam-TR Üyesi

  erzurumla sivasta amerikan ve ingilizlerin m.kemalle görüştüğünü videodaki tarihci söylüyor...cumhuriyet kurulmasıydı bu kadar amerikan nato üssüde bu ülkede olmazdı...fırsatları olsa eminim türkiye kurulur kurulmaz bu askeri üsleri kurarlardı


 7. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi

  M. Kemal ile görüşmeleri son derece normal bir olay ,M . kemal ben kimse le görüşmem diyen birisi değildi ki zaten hrhangi bir ülkede x bir harekete liderlik eden birisi olursa her durumda onunla görüşmeyi talep ederler , SSCB de görüştü hatta SSCB görüşmekle kalmadı , savaşın cephe planlarını çizecek kadar diplomatik bağ kurdu taksimdeki anıtta kızılordu "kurucu" komutanları boşuna mı bulunmakta .

 8. Çay-Şakird

  Çay-Şakird Islam-TR Üyesi

  türkiye hakkında tüm planlananlar m.kemal hayatta iken yapılmadı, pastanın asıl müslümanlara dönük büyük payı inönüye bırakıldı.
 9. muhammet87

  muhammet87 Islam-TR Üyesi

  m.kemal ingilizlerle erzurum ve sivasda ingiliz mandası mı amerikan mandası mı kabul edilsin diye görüşmüş...videodaki ingiliz arşivlerinde böyle diyor..

  m.kemal sscb ile hangi konuda görüşmüş??
 10. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi

  Gerçekçi bakmak lazım 1945 sonrası Stalin Türkiye'yi işgal etmekten açık açık bahsetmekte , zaten Avrupanın yarısını Almanlardan kurtardım diye kendisi işgal etmiş durumda , işgallerden işgal beğen durumuna düşmüş durumdalar . ABD işgali daha mantıklı geliyor zira yöneticileri serbest bırakmakta , SSCB işgali ise sonu nereye varacağı belli olmayan bir dipsiz kuyu gibi . Mesela İran işgalinde ilk yaptıkları hemen bir Kürdistan kurdurmak . Bu Barzan famİlyasına falan , heleki stalin gibi bir adam ?! kafasına göre ulusları alıp 10 bin km öteye süren bir zevat söz konusu iken ABD'nin benim sadece üslerim olacak demesi dönemin yöneticilerine çok daha mantıklı geliyor haliyle. Z,ra tartının öte yanında koca Türkiyenin boşaltılıp içine ermeni rum ve rus doldurulması planları olabilir , Çarlık döneminde kafkaslar komutanı çara olga kazaklarını anadoluya yerleştirmeyi önermekte ki yapmadıkları işte değil hani Kırım ? Hani Kırım'dan Anadoluya dek olan müslümanlar !! Bütün bunlar M. Kemal sonrasına ait gelişmeler .... Ki o dönemde gözden kaçan bir başka gerçek var ABD'de Lozan'ı tanımıyor ,,, yani hala serv derdinde ancak NATO ile Lozan ve TC nin sınırlarını tanıyor .
 11. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi

  M. Kemal SSCB ile İngiltere arasında denge politikası güdüyor , ne İngiltere ne de SSCB Anadoluda bir diğerinin üstünlüğü kabul etmemekte.Zaten Afganistan İran ve Türkiye bu açıdan ortaktırlar İnggiliz Krallığı ile SSCB/ çarlıık rusyasının sömürgeleri arasında tampon bölgelerdir hatta bu tampon bölgeler daha sonra sadabat paktını kuruyorlar . Ha videodaki adam elimde belge var demiyor zaten sadece "söylüyorum bak" diyor . Elinde belge olması da imkansız zira ingilizler Türkiye le ilgili o dönem arşivlerini açmamış durumdalar... ABD iddiası ise zayıf zira ABD'nin etkinliği ancak e ancak 1945 sonrası ortaya çıkıyor . ABD nin süper güç olması 1945 sonrasıdır. M. Kemal o dönemde zaten ölmüştü ... Savaşın son sahnesinde Yunanlılar ve SSCB destekli Türkler kalmakta Belli bir dönemden sonra bunların rusya fransa falan hiç birisi ile savaşmıyoruz ,,, hepsi de kendiliklerinden çekilip gidiyorlar bir tek Yunanlılar hariç . Bunu sağlayan güç de SSCB . Zira açık bir şekilde başkomutanlığa kadar yükselen ordu mensuplarını göndererek yeni bir savaşın sinyalini veriyorlar , şimdi ingiltere fransa zaten kazanmışken 1000 yıllık bir düşmanı tarihe gömmüşken neden yeniden başlarına bela alsınlar ???? Türkiyenin buradaki durumu tampon bölge , sonrasında Stalin bu tampona göz dikince abd Devreye giriyor İran'da da Afganistan da da aynısı oldu .. İranda şah döneminde açıktan ABD yanlısı idi, Afganistanın SSCB tarafından işgalinde de ABD askeri yardımı söz konusu idi... ABD sonradan İngiltere ile yer değiştirdi ama o dönemde İngiltere baş aktör daha süper güç konumunda değildiki ABD ,, Brezilya gibi bir şeydi yani ...
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.