Asker Kaçaklarını Artık Polis Yakalayacak!

Konu, 'Dua İsteyenler' kısmında ibnikayyim tarafından paylaşıldı.

 1. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi

    
  • [​IMG]

  2005’de iptal edilen protokolün yeniden uygulamaya girmesi krize neden oldu. Askeri inzibatın görevi polise devredildi.
  Yaklaşık 780 bin asker kaçağı ve yoklama kaçağı artık polislerin GBTtaramasına takılırsa en geç 24 saat içerisinde en yakın askerlik şubesine götürülecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, 800 bin yoklama kaçağı ve bakayanın GBT sistemine girip aranması konusunda "olumsuz" görüş bildirdi.
  İPTAL EDİLEN PROTOKOL YENİDEN UYGULAMADA
  Bugün Gazetesi'nden Kamil Elibol'un haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü ile KİHBİ'nin (Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı) karşı çıkmasına rağmen Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında, "Yoklama kaçağı ve bakaya bilgilerinin elektronik ortamda paylaşımına dair usul ve esaslar hakkında" protokol imzalanarak yürürlüğe girdi.
  ONLİNE OLARAK AKTARILACAK
  Protokol sayesinde Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçakları ve bakayaların bilgilerini on-line olarak İçişleri Bakanlığı'na aktaracak.
  Kolluk güçlerince ülke genelinde yapılacak denetimlerde kişilerin askerlik durumları da GBT'den sorgulanacak.
  Yoklama kaçakları ve bakayaların GBT (Genel Bilgi Toplama) sistemine eklenmesi Türkiye'de aranan kişi sayısının 350 binden 1 milyon 130 bine yükselmesine yol açtı.
  ASKERLİK ŞUBESİNE TESLİM EDİLECEK
  2012'de ülke çapında 115 Askerlik Şubesi'nin kapatıldığı, bu durumun 7 yıl sonra yeniden başlatılan uygulamayı olumsuz yönde etkileyeceği ifade edildi. Protokole göre, polis-jandarma GBT sorgusunda yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu anlaşılan kişileri yakalayacak.
  Bu kişiler en geç 24 saat içerisinde en yakın Askerlik Şubesi'ne teslim edilecek. Bunun mümkün olmaması halinde ise yakalanan kişiler salıverilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, 800 bin yoklama kaçağı ve bakayanın GBT sistemine girip aranması konusunda "olumsuz" görüş bildirdi.
  İmzalanan protokolün İçişleri Bakanı İdris NaimŞahin'in kısa bir süre önce yayınladığı, "Polis vasıtasıyla yapılan tebligat işlemlerine" dair genelgeye aykırı olduğu öne sürüldü.


  DUA EDİN KARDEŞLER :((((( :( :(
 2. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi

  Allah s.b.w Razı olsun akhi... Allahıb-n arzı geniş değilmiydi ayeti aklıma geliyor fakat evlilik arifesindeyim hem o kadar erkek olsaydım şimdiye kadar arzda yer bulurdum... fakat ahtim var bu tagutlara kendim asla gitmicem Rabbim bu günahkar kuluna elbet bir çıkış yol gösterecektir... her ne kadar Rabbime karşı günahkar olsamda Rabbim dualara icabet edendir....
 3. Musluman.

  Musluman. Islam-TR Üyesi

  Valla Kötü olmuş ya,Bu yetimler gbt altında rahatlıkla bulabiliyorlar
 4. Şehide Filiz

  Şehide Filiz ikk

  Daru-l küfürde ikamet etmenin bir yükümlülüğü yok üzerinizde..hicret etmek farzdır..ve zayıflık mazeret olmayacaktır..unutmayın izzet buralarda aranmaz..tüm mü'minler izzet ve şerefi cihad bölgelkerinde ararlar..ki oralarda tağuta bekçılık yapmak için zorlanan ve buna icabet edip nefsine zulmeden kimselerin melekler canlarını aldıkları sıra''ne işete idiniz?''''onlar biz yeryüzünde zayıf bırakılmış kişilerdik''derlerken melekler onlara''peki ozaman haydi cennete mi diyecekler?!! hayır bilakis onlara bakın ne diyecekler; 'Hicret etmeniz için Allah'ın arzı geniş değil miydi?' derler. İşte onların barınma yeri cehennemdir. Ne kötü yataktır o?
 5. Ebu & Dücane

  Ebu & Dücane Misafir

  Kafirlere dostluk ve sevgi besleyen bir sistemin Allah adına yaptığı bir hayırlı ameli olamaz.Müslümanlar kafirlere karşı velayet altında kaldıkları sürece Allahın düşmanlarını rabler edinmiş olmaktadırlar.Lakin islami bir aile hayatı yaşayabilecek bir arz bulabilmek için,ilk önce toplu(cemaat) olarak küfür velayetini red edip kendi fıtratımıza yani Alllahın bir olan dinine yüzümüzü çevirmek gerekiyor.Başta emr-i bil maruf yapma düzeyi yüksek olanlar müslüman kimliği ile kafirden yana oluyorlar.Bu da içimizdeki kanserli hücrelerin ne kadar çok olduğunu gösteriyor.Bu hücreler dışarıda olsa önlemini alarak bedeninden uzak tutabilirsin,lakin bize faydali sandığımız bir çok hücreler sonradan parazite dönüşüyor.Hiç bir zaman şeytan ben şeytanım diyerek mümine savaş açmıyor.Ben senin dostunum diyerek sana yaklaşıyor ve bir de bakıyorsun ki şeytanın dostu senin dostun olmuş.O yüzden Yüce Allah insanın en büyük düşmanının şeytan olduğunu ve Allahtan sakınmayanların şeytanın hoşnut olacaklarını yapabilmek için ondan sakınacak duruma gelecekleri konusunda hep uyarıyor.Şeytandan ve şeytanlaşmış insanlardan sakınıp onların kızmasına darılmasına ve korkmasına neden olmadan,Allah rızasına uygun hareket ettiğini sananları şeytan aldatmış ve onları şeytanın askeri rütbesine yükseltmiş olmaktadır.O yüzden tağutlar şeytanın askeri olup ayrıca Allahın fıtr-i ve şer-i ahkam sınırlarını aşan kafir,fasık ve zalimlerden olduklarından olabildiğince red edip kendimizi onların hakimiyetinden kurtarmamız gerekir.
 6. HAMAS

  HAMAS Islam-TR Üyesi

  peki şöyle bir durum sözkonusu ise :

  Askere giden hiçbir küfür amelini işlemiyor aksine orada davet çalışmalarını yapabiliyorsa bunun durumu gene KAFİR midir ?
 7. Şehide Filiz

  Şehide Filiz ikk

  helale küfür yoluyla gidilirmi? diye bir soru çıkıyor burda!!!
 8. HAMAS

  HAMAS Islam-TR Üyesi

  helal için gidilsin demedim ben,içerisinde olduğu bu durumu hayra çevirmeyi ve gittiğinde hiçbir küfür amelini işlememesi durumunu sordum
 9. Şehide Filiz

  Şehide Filiz ikk

  Bu sorduğun soru maslahat konusuna giriyor..

  Maslahat meselesi usulul fıkıh konusudur.Bazıları maslahat meselesine yaklaşırken,sanki kitaplarda var olan başlıkla yetinmiş,konunun içeriğini hiç okumamışlardır.Maslahattan bahseden alimlerimiz şöyle derler;


  Tevbe 37.dikkat edilirse Allah Mekkelilerin sadece haram aylarda yaptığı oynamaya KÜFÜRDE AŞIRILIK demiştir.acaba kuran ayetleri bugün tekrar inse bugün Allah’ın tüm kanunlarıyla oynama yapanlara ne derdi?????  Bu konu usulün tartışmalı meselelerindendir.Şafii ve Hanefi fukahası maslahatı kabul etmemiştir.imam malik kabul etse de, mezhebinden bazı alimler maslahatın kabul edildiğine dair verilen örnekleri kabul etmemişlerdir.kabul edenler de üç şart çerçevesinde kabul ederler;  a-kuran ve sünnete muhalif olmayacak

  b-maslahatın vukuu kesin olacak

  c-maslahat genel olacak herkesi kapsayacak...Hatta imam şevkani bu şartlardan biri kaybolursa maslahat olmaz demiştir.Ayrıca alimler maslahatın kısımlarını açıklarken, ‘’maslahatu’l mülga’’diye bir kısımdan bahsetmişlerdir…yani kuran ve sünnet nasslarına aykırı ve muhalif olan maslahat,şeriatın iptal ettiği maslahattır.  Şimdi soruyoruz..?bu maslahat denilen askerlik meselesi,hangi ölçülere göre maslahattır.?.veya alimlerin zikrettiği hangi kurala uyan maslahattır???…

  kuran ve sünnete muhalif olmayacak şartını;yukarıda zikrettiğimiz tüm deliller bunu çürüttü…

  Maslahat genel olacak şartını;hala Müslümanlar işkence görüyor hala ceza evleri Müslümanlarla dolup taşmaktadır..nerede maslahatın genelliği..?

  Maslahatın kesin vuku bulma şartı; vaat edilen hangi söz yapılabilmiştir..  Ayrıca hiçbir zaman şunu anlamamışımdır;nasıl olur da ben müslümanım diyen-yani Allah’a teslim oldum diyen-bir insan Allah’ın şirk dediğine maslahat diyebilir..bu nasıl bir teslimiyettir..Medine de yüce Allah’ın yapmayın dediklerini maslahat ve ıslah adı altında yapan insanlara Allah münafık damgası vurmuştu.  ‘’onlara yeryüzünde fesat çıkarmayın denildiği zaman onlar biz ıslah edicileriz derler.oysa onlar ifsat edenlerin ta kendileridir farkına varmazlar’’  tefsirlerde ibni Abbas’tan şöyle bir nakil yapılır..bunlara Medine’de bulunan Yahudileri dost tutmayın denmiş,bunlarda biz ara bulucuyuz adı altında onları dost tutmuştur.…şimdi yüce Allah bir şeyi yapmayın dediği topluluk,bu işi ıslah adı altında yapınca onlara münafık damgası vurmuştur…aynı şekil bugünün ıslahçıları Allah’ın şirk dediği bir fiili maslahat adına yapınca acaba bunlara ne demeli???
 10. ebuzekeriya

  ebuzekeriya Islam-TR Üyesi

  bilgilendirdiginiz icin Allah razi olsun.
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.