Özhan Haluk Satır´ın haberi

Bir gazetecinin son günlerdeki türban gündemi ile sorusuna isteksizce cevap veren 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tartışmaların bir an önce son bulmasını savundu.

Türkiye’ye türban tartışmalarının İran’ın dini liderleri Humeyni ile birlikte başladığını savunan Evren, türban takmamanın günah olmadığını savunduğu sözlerinde, “Allah kadınların saçının görünmesini istemeseydi, kadınları kel yaratırdı” şeklinde ilginç yorum getirdi.

Emekli Genel Kurmay 2. Başkanı Fikret Küpeli ile birlikte Manisa’nın Turgutlu ilçesinde gelen 12 Eylül’ün mimarı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, son günlerdeki türban tartışmalarına, ilginç yorumu ile farklı bir boyut getirdi.

Aile dostu olan iş adamı Mehmet Altan’ı çiftliğini ziyaretinin ardından çocukluğunun bir bölümünün geçtiğini belirttiği Turgutlu’nun meşhur köftesini yiyen Evren’e, Turgutlulu olan Emekli Orgeneral Fikret Küpeli, Kaymakam Sadettin Kalkan, Belediye Başkanı Serhat Orhan ve çok sayıda koruma eşlik etti.

Türkiye’nin birçok yerinde köfte yediğini, fakat en lezzetlisini Turgutlu’da bulduğunu söyledi. Turgutlu’daki kentsel gelişmeyi memnuniyetle karşılayan Evren, çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Serhat Orhan’ı kutlayarak teşekkür etti.

Bir gazetecinin türbanla ilgili sorusuna isteksizce cevap veren 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, türban tartışmalarının bir an önce son bulmasını istedi. “Türbanı savunanlarla savunamayanlar arasından sorun çıkabilir” diyen Evren, türban takmanın günah olmadığını savunarak, “Bu sıralar türbanla yatıp, türbanla kalkıyoruz. Bu çok saçma. Allah kadınların saçının görünmesini istemeseydi, kadınları kel yaratırdı.”dedi.Türkiye’ye türban tartışmalarının İran’ın dini liderleri Humeyni ile birlikte başladığını savunan Evren, “Bu tartışmalardan kurtulmamız gerekir. Dünyada böyle bir şey yoktu. Ta ki Humeyni zamanına kadar. Humeyni’nin zamanından bugüne kadar gelmiştir bu. Ülkemiz İran’a benzetilmek istenmektedir. Bu tartışmaları yaratanların da İran gibi olma özlemi vardır.”diyerek türban tartışmalarının Türkiye’yi krize iteceğini, ülkenin bir an önce bu tartışmalardan kurtulması gerektiğini söyledi.

Kaymakam Sadettin Kalkan ve Belediye Başkanı Serhat Orhan’ı makamında ziyaret eden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kendisine takdim edilen hediyelerin ardından ilçeden ayrıldı.

HABER 7