Alemler Hz. Muhammed (s.a.v) için mi yaratıldı?

Konu, 'Tasavvuf Nedir?' kısmında KavlulFasl tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. alpsanli

alpsanli Üyeliği İptal Edildi

Bak Aşık Sümmani'yi araştır. Sünni bir aşık diyor ki "Muhabbetten hasıl oldu Muhammet, onun için yarattı onsekizbin alemi..."
    Alvarlı Efe (Kitabı yanımda olunca şiirin aynısını yazacağım) "Cümle mahlukatın yaratılmasına sebebin o olduğu" mahiyetinde bir divan yazmış.
  2. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Yetkili Kişi Site Admin

Kardeş hayatınzda elinize buhari-müslim gibi hadis külliyatı alıp 1 sayfa okudunuz mu acaba?
  3. alpsanli

Bizdeki takvimlerdeki hadisler zaten hep onlar referans alınarak hazırlanmış. Fakat o hadislerde insanın sosyal yaşamı ağırlıklı. Hakikate yönelik, daha derin konuları işleyen hadisler göremedim.
  4. IsLaM4eVeR

Takvim yapraklarından dini öğrenerek gelip burada bizimle münazara mı yapıyorsunuz kardeşim?
  5. alpsanli

Hayır estağfurullah, ne haddime. Ama onlara da bir göz atın diyorum. Sadece öneriyorum. Saygılarımla. Hatam varsa özür dilerim.
  6. IsLaM4eVeR

Kardeş çocukken incelerdik. Yaşımız geçti değil mi artık dini has kaynaklarından okumamız gerek değil mi.

Türkiyede dine en büyük çamuru atanlardan bir kanalda takvim yaprakraklarıdır faziletsiz takvim yaprağıda bunların önde gidenleridir.

Millet olarak okumaktan bi haberiz hazıra konmayı severiz o yüzden çoğu müslüman ne hüdüğü belli olmayan takvim yapraklarını okuyarak dinde büyük ilerleme kaydettiğini sanır. Halbuki birçoğu dinde olmayan hikayeleri dindenmiş gibi sunar.

Hepsi HAK olsa bile 365 sayfa bir takvimle 1 sene geçer mi ?

Eğer dini has kaynaklarından öğrenmek istiyorsan sünneti tanımak, sahih vahyi tanımakla alakalı sizlere özelden bir kaç kitap önerim alıp okuyun.
  7. salah-ad-din

salah-ad-din Islam-TR Üyesi

bunu yapmayacaktın :)
  8. EBU SEHRAN

EBU SEHRAN Üyeliği İptal Edildi

İnanç konuları dinin sahibi tarafından belirlenir, açık, anlaşılır ve kesin deliller ile ortaya konularak herkesin inanması istenir.İnanç konusunda zanna ve zanni delile yer yoktur. Bu nedenle itikadın tamamı sübut-i kat'i ve delalet-i kat'i olan Kur'an ayetlerinden başka bir delile dayandırılmaz. Bunun anlamı şu demektir:

yukarıdaki yazı sahibi hadis inkarcısı galiba, İtikadi meselelerde ahad haberin delil olduğunu savunanlar varken yukardaki şahıs mütevatir hadisleri de kabul etmiyor anladığım kadarıyla, yanlış mı anlamışım.
  9. alpsanli

Beni mi kastettiniz? Neyi inkar ediyor muşum?
  10. alpsanli

Kardeş ses kaydını dinledim. Üçler, beşler hakkında hadisi şerifler vardır diyor. Ruhül Furkan Tevsiri'nde, Efendi Hazretleri'nin Tevsiri'nde (Sanırsam Mahmut Efendi) vardır diyor???
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.