4 günlük bebeğin karnından 3 cenin çıkarıldı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında selsebil tarafından paylaşıldı.

 1. selsebil

  selsebil Islam-TR Üyesi

    
  [​IMG]

  Ürdün’de yanlış döllenme sonucu anne rahmi yerine diğer bebeğin içine giren 3 embriyo gerçekleştirilen zor operasyon ile 4 günlük bebeğin karnından çıkarıldı. Hamilelik dönemi boyunca anne karnında bebeğin içinde yaşayan 3 embriyodan birinin tam, ikincisinin yarı geliştiği, üçüncüsünün de gelişme ve büyüme aşamasında olduğu kaydedildi. Bu nadir vaka, anne ve babada büyük endişe ve korkuya yol açtı.

  Ürdün’de Kral Hüseyin Tıp Merkezi’nde Ürdünlü bir sağlık ekibi gerçekleştirdikleri nadir bir operasyonla dört günlük bir bebeğin karnından 3 erkek cenini çıkarabilmeyi başardı. Pediatrik cerrahi, anestezi ve bakım bölümünden bir sağlık ekibinin katılımıyla operasyonu gerçekleştiren çocuk cerrahisi, üroloji ve transplantasyon danışmanı Ürdünlü Nacih El-Umri ameliyatı “benzeri görülmemiş ve karmaşık”tı şeklinde tanımladı.

  El-Umri: “Embriyolardan biri tam, ikincisi yarı gelişmişti. Üçüncüsü de gelişme ve büyüme aşamasındaydı. Bebek, annesinin hamileliği boyunca ve doğduktan sonra ameliyat günü olan dördüncü gününe kadar bu üç embriyoyu karnında taşıdı. Bu durum bebeğin anne ve babasında büyük korku ve endişeye yol açtı.”

  Tıbbi kaynaklar sağlık ekibinin doğuma kadar bebeğin durumunu takip ettiğine, yapılan doku testinin sonucunda bebeğin karnında üç embriyo olduğunun ortaya çıktığına işaret etti. Ameliyatı gerçekleştiren El-Umri de annenin doğuma kadar izin verilenler hariç hiçbir ilaç almadığına, hamilelik sürecinin çok normal geçtiğine dikkat çekti.

  El-Umri son olarak şunları söyledi: “Bundan öncede dünya genelinde bebeğin karnından bir embriyo çıkması vakası görülmüştü. Ancak üç cenin birden çıkması hiç görülmemişti. Modern araştırma yöntemlerine göre elde edilen verilere göre uluslar arası tıbbi mercilerinin böyle bir kaydı bulunmuyor. Nadir görülen bir vaka olan ceninin içinde cenin olması döllenmenin ilk aşamasında meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. 4 ceninin anne rahmine düşmesi gerekirken üçü diğer bebeğin içine girmiştir.”

  Betül Akyüz / Timeturk
 2. laylay

  laylay Islam-TR Üyesi

  Tüp Bebek Yada Normal Hamilelik Dememiş...Enteresan
 3. ebuhasanelmakdisi

  ebuhasanelmakdisi Islam-TR Üyesi

  Kardeş buna kongenital anamoli diyorlar. Anne karnında vücudun ve birçok biyolojik faktörün de etkidiği bir çeşit gelişim bozukluğu.
 4. ebuhasanelmakdisi

  ebuhasanelmakdisi Islam-TR Üyesi

  Bakın bir başka vaka !!!  [​IMG]
 5. GuLYaRaSi

  GuLYaRaSi VuSLaTa HaSReT Yetkili Kişi Site Admin

  Evet kardesim dogru, ama burdaki olayda, in vitro fertilizasyondan sonra olmasi lazim, cunku normal bi durumda böyle bisi gelisemez bi kac faktörlerden dolayi (bi tane embryo varken ana rahminde, ovar larda tekrar yumurta olusmaz, cunku bilirki bi hamilelik var) ....

  yani kongenital anomali diyebilmemiz icin, embrionun kendinde, kendi organlarinda morfolojik bi "bozukluk" olmasi lazim..
 6. BaiTullaH

  BaiTullaH Islam-TR Üyesi

  şimdi benim içimde bir tane Embriyolar varmı ?
 7. laylay

  laylay Islam-TR Üyesi

  aldığı ilaçlardan...ultrason röntgen vs.vs. her türlü sebebten olabilir..yada anne yada babadan gelen bir rahatsızlık da olabilir...ama burda anneden kaynaklanıyor :)
Yüklüyor...

Sayfamızı paylaşarak bize destek verebilirsiniz.